26 Մարտ 2010 - 12:20 AMT
Հոլանդացի հայտնի կինոռեժիսոր Յոս Սթելինգը մարտի 23-28-ը «Ոսկե ծիրան» յոթերորդ կինոփառատոնի շրջանակներում կանցկացնի վարպետության դասեր: Այդ դասընթացների ժամանակ ռեժիսորի մշակած ծրագրով կնկարահանվեն երեք խաղարկային ֆիլմեր` «Սերը եւ քաղաքը» թեմայով:
«Ես ընտրել եմ այն սցենարները, որոնք հնարավոր է մի քանի օրում նկարահանել: Երիտասարդ, անփորձ հայ ռեժիսորների հետ աշխատելով ես տեսա կինո ստեղծելու նրանց մեծ ցանկությունը: Ցանկության առկայությունն առաջնային է, շատ կարեւոր է, սակայն դրա չափից ավելի դրսեւորումը երբեմն նկարահանման հրապարակում անկազմակերպ աշխատանքի առիթ է դառնում», – ասել է ռեժիսոր, սցենարիստ Յոս Սթելինգը մարտի 25-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նկարահանվում են Հասմիկ Հովհաննիսյանի («Գլխարկ»), Մարիանա Եղիազարյանի («Գաղտնիք»), Արթուր Սուքիասյանի («Գեղեցկադեմը Երեւանից») ֆիլմերը:
Ֆիլմերը քննարկվելու են մարտի 28-ին, իսկ ցուցադրումը տեղի կունենա «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում:

26 Март 2010 - 12:20 AMT
Знаменитый голландский кинорежиссер Йос Стеллинг с 23 по 28 марта в рамках седьмого кинофестиваля “Золотой абрикос” проводит мастер-классы.
В ходе мастер-классов, по обработанной режиссером программе, снимаются три игровых фильма на тему “Любовь и город”.
“Я выбрал те сценарии, которые было бы возможно снять за несколько дней. И поработав с молодыми, неопытными армянскими режиссерами я увидел их огромное желание создать кино. Наличие желания имеет первостепенную важность, но ее безмерное проявление порой становится поводом для неорганизованной работы на съемочной площадке”,- отметил кинорежиссер, сценарист Йос Стеллинг на пресс-конференции 25 марта в Ереване.
Cнимаются фильмы Асмик Оганесян (“Шляпа”), Марианны Егиазарян (“Тайна”), Артура Сукиасяна (“Красавец из Еревана”).
“Мастер-классы знаменитых кинематографистов нас открывают для нас новые нюансы в кино, а на практике учат важнейшим мелочам, без которых просто невозможно снять своеобразное, качественное кино”,- подчеркнул молодой кинорежиссер Артур Сукиасян.
Фильмы будут обсуждены 28 марта, а показ состоится в рамках Международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.