26 Մարտ 2010 - 14:45 AMT
Երեւանում ընթանում է «Ա.Պ. Չեխով. ռուսական եւ ազգային գրականություն» միջազգային կոնֆերանսը: Կոնֆերանսը կազմակերպել է արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապերի հասարակական կազմակերպությունը (AOKC), «Հայ-ռուսական» բարեկամություն ընկերությունը եւ Երեւանի հումինատար ինստիտուտը, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) հովանավորությամբ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել «ԱրմենՏել»-ի մամլո ծառայությունում, կոնֆերանսին մասնակցում են ԲՈՒՀ-երի ներկայացուցիչներ, գիտնականներ եւ գրականագետներ Ռուսաստանից, Վրաստանից եւ Հայասատանից:
«Մշակույթին եւ կրթության աջակցությունը ավանդաբար կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում մեր ընկերության սոցիալական ռազմավարության մեջ` արտացոլելով վառ ապագայի գաղափարները: Կոնֆերանսը կօգնի բարձացնել երիտասարդության հետաքրքրությունը դասական գրականության հանդեպ` եւս մեկ անգամ հնարավորություն ընձեռելով հաղորդակցվել մեծն ռուս գրողի արվեստին»,- նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
«Մենք բարձր ենք գնահատում «ԱրմենՏել» ընկերության համգործակցությունը Հայաստանի կրթական եւ հասարարակական կազմակերպությունների հետ եւ համոզված ենք, որ դա կդառնա բարի ավանդույթ»,-ասաց «Հայ-ռուսական» բարեկամություն ընկերության նախագահ, Հայաստանի հումանիտար ինստիտուտի ռեկտոր Միքայել Ամիրխանյանը:
Կոնֆերանսի մասնակիցները կքննարկեն երկու մեծ գրականությունների փոխներթափանցման հարցեր, ինչպես նաեւ հետսովետական երկրների ազգային ԲՈՒՀ-երում Չեխովի ստեղծագործությունների դասավանդման փորձի փոխանակում կունենան:Ելույթ ունեցողների նյութերի հիման վրա գիրք կհրատարակվի:

26 Март 2010 - 14:45 AMT
Международная научно-практическая конференция: «А.П.Чехов: русская и национальные литературы» проходит в Ереване. Конференция организованна Общественной организацией культурных связей с зарубежными странами (АОКС), обществом дружбы «Армения-Россия» и Ереванским Гуманитарным институтом при поддержке компании «АрменТел». Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе спонсора мероприятия компании «АрменТел», конференция посвящена 150-летию со дня рождения А.П.Чехова, в ней принимают участие представители ВУЗов, ученые-литературоведы из России, Грузии и Армении.
«Поддержка образования и культуры традиционно занимает центральное место в программах социальной ответственности нашей компании, объединенных идеей яркого будущего. Проведение конференции поможет повысить интерес молодежи к классической литературе, станет еще одной возможностью приобщить молодых людей к творчеству великого русского писателя», – отметил Генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
«Мы высоко ценим сотрудничество компании «АрменТел» с образовательными и общественными организациями Армении, уверен, что это станет доброй традицией», – отметил председатель общества дружбы «Армения-Россия», – в свою очередь отметил ректор Ереванского Гуманитарного института Михаил Амирханян.
Участники конференции обсудят вопросы взаимопроникновения двух великих литератур, обменяются опытом преподавания творчества Чехова в национальных ВУЗах стран постсоветского пространства. По материалам докладчиков будет издана книга.