Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյաննայսօրընդունել է Չեխիայիփոխվարչապետ, պաշտպանության նախարարՄարտին Բարտոկին: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը կարեւորում է միջազգային կառույցներում ակտիվ փոխգործակցությունը, որը զգալիորեն կօժանդակի մեր երկրում ընթացող բարեփոխումներին, որոնց նպատակը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտների բարելավումն է, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Չեխիայի հետ պաշտպանական ոլորտում ակտիվ գործակցությունը, եւ փոխվարչապետ Բարտոկի այցը լավ հնարավորություն է` գործնական հուն ուղղելու առկա մտադրությունները:
Չեխիայի պաշտպանությաննախարարն իր հերթին գոհունակությամբ նշել է, որ այսօր ստորագրված ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագիրը փոխգործակցության նոր հեռանկարներ է բացում: Նա ասել է, որ արդյունավետ քննարկումներ է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ, եւ նախանշվել են համատեղ աշխատանքի կոնկրետ ուղղությունները:
Չեխիայի փոխվարչապետը նաեւ նշել է, որ իր հետ Հայաստան է ժամանել գործարարների պատվիրակություն: Կողմերը հույս են հայտնել, որ հայ-չեխական գործարար շփումները կօգնեն բացահայտել եւ իրացնել այս ոլորտում առկա մեծ ներուժը:
Նախագահ Սարգսյանը, իդեմս փոխվարչապետ Մարտին Բարտոկի, շնորհակալություն է հայտնել Չեխիային` Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ անկողմնակալ դիրքորոշում ցուցաբերելու համար եւ նկատել, որ Չեխիայի ու Սլովակիայի տարանջատումը քաղաքակիրթ ինքնորոշման լավ օրինակ է:

Armenian President Serzh Sargsyan received vice prime minister and minister of defense of the Czech Republic Martin Bartak. During the meeting the Armenian president noted that Armenia is interested in developing relations with the Czech Republic, both in bilateral and plurilateral formats.
The two sides agreed that Armenia and the Czech Republic have great potential for cooperation in the European and Euro-Atlantic structures.
Armenian president stressed the importance of cooperation with the Czech Republic in the sphere of defense. Czech Vice Prime Minister also said a group of Czech businessmen arrived to Armenia with his delegation. The officials expressed hope that Armenian-Czech business contacts will help to realize the great potential in the trade and economy spheres.
Srezh Sargsyan thanked the Czech Republic for unbiased position on the Nagorno-Karabakh conflict, stressing that the separation of the Czech Republic and Slovakia is a good example of civilized self-determination, press office of RA President reported.