26 Մարտ 2010 - 16:10 AMT
Հայաստանը կարող է հօգուտ իրեն դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից, եթե խորհրդարանն անհապաղ, չսպասելով Թուրքիայի քայլերին, վավերացնի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունները, գտնում է Հանրապետական կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը:
«Դրանից հետո Հայաստանի խորհրդարանը պետք է Թուրքիային երեք ամիս ժամանակ տա` արձանագրությունները վավերացնելու համար: Հակառակ դեպքում հայտարարել, որ գործընթացը դադարեցվում է: Ես խորապես համոզված եմ, որ սա այն քայլն է, որը կփրկի գործընթացը, եւ դա ավելի շահավետ է Հայաստանի համար, քանի որ Թուրքիային կզրկի մանեւրելու հնարավորությունից», – ասել է նա: Բացի այդ, Սուրենյանցի կարծիքով, այդպիսով Հայաստանը ցույց կտա, որ իրոք վարում է կառուցողական արտաքին քաղաքականություն:
Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները իրավիճակը սրելով` ամեն ինչ արել են, որպեսզի Հայաստանի խորհրդարանը առաջինը չվավերացնի արձանագրությունները: «Այս ամենով հանդերձ, ես չեմ գտնում, որ այս գործընթացի մասին կարելի է անցյալ ժամանակով խոսել, այն դեռ շարունակվելու է», – ավելացրել է Սուրենյանցը:

Армения с выгодой может выйти из сложившейся ситуации с Турцией, если парламент страны незамедлительно, не дожидаясь шагов со стороны Турции, ратифицирует армяно-турецкие Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений, считает член политсовета партии «Республика» Сурен Суренянц.
«После этого армянский парламент должен предоставить Турции три месяца времени на ратификацию Протоколов, в противном случае объявить о том, что процесс прекращается. Я глубоко убежден, что это тот шаг, который спасет процесс, и он гораздо более выгоден для Армении, так как лишит Турции от возможности маневрирования», – сказал он. Кроме того, по мнению Суренянца, этим Армения покажет, что действительно ведет конструктивную внешнюю политику.
Он также отметил, что власти Турции обострив ситуацию, сделали все, чтобы парламент Армении первым не ратифицировал Протоколы. «При всем этом я не считаю, что о данном процессе можно говорить в прошедшем времени, он будет продолжаться», добавил Суренянц.