«Հայաստանն իմ հոգեւոր հայրենիքն է: Դա ոչ մի կերպ կապված չէ կրոնի հետ: Եթե ես ծնված լինեի Մեքքայում, ապա, համոզված եմ, կաթոլիկ չէի դառնա: Ուղղակի դուք` հայերդ, ինձ դուր եք գալիս»,- ասել է աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ, ռոքի լեգենդ Յան Գիլանը (Deep Purple) մարտի 27-ին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Գիլանի համերգներից առաջինը Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ միասին դիրիժոր Ֆրիդման Ռիելի ղեկավարությամբ մեծ հաջողությամբ տեղի ունեցավ մարտի 26-ին Երեւանում, կասկած չկա, որ մարտի 27-ին կայանալիք երկրորդ համերգը նույն հաջողությունը կունենա:
«Ռոք երաժշտություն նվագելու փորձ չունեցող նվագախումբը հանդես եկավ պրոֆեսիոնալ մակարդակով, եւ ինձ զարմացրեց, որ երաժիշտները գիտեին այն ամենը, ինչ երգում էինք»,- ասել է Յան Գիլանը: Նրա խոսքերով, երեւանյան համերգի հիման վրա թողարկվելու է DVD եւ ներկայացվելու է միջազգային շուկայում:
Այս համերգների կազմակերպիչները` «Մեդիամաքս» տեղեկատվական գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը եւ «Do Something» ավստրալական կազմակերպության ղեկավար, «Ռոքն օգնում է Հայաստանին» նախագծի հեղինակ Ջոն Դին հայտնեցին, որ Գերմանիայում թողարկվելու է «Smoke on the Water» սինգլը եւ հանվելու է միջազգային շուկա:
«Թողարկվելու է 20 տարի առաջ ձայնագրված «Smoke on the Water» սինգլի DVD-ի տարբերակը Սպիտակի երկրաշարժից տուժածներին օգնելու համար, որի ձայնագրությունը գտել ենք ճապոնական արխիվներում»,- ասել է Ջոն Դին:
Մամլո ասուլիսին ներկա «ՎիվաՍել- ՄՏՍ» ընկերության տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշեց. «Մենք պատիվ ենք համարում այս նախագծին մասնակցություն ունենալու համար: Շատ կուզեինք, որպեսզի շատ ընկերությունները նման կերպ մասնակցեին Հայաստանի զարգացմանը»:
Յան Գիլանի համերգների ողջ հասույթն ուղորդվելու է Գյումրի քաղաքի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնմանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը Յան Գիլանի երկու համերգների հովանավորն է: Համերգների գործընկերն է bmi ավիաընկերությունը:

27 Март 2010 - 09:26 AMT
“Армения – моя духовная родина. И это никак не связано с религией. Если бы я родился в Мекке, то, уверен, не стал бы католиком. Просто вы, армяне, мне нравитесь”,- сказал всемирно известный рок-музыкант, легенда рока Ян Гиллан (Deep Purple) в ходе пресс-конференции в Ереване 27 марта.
Первый из двух концертов Яна Гиллана вместе с Государственным филармоническим оркестром Армении под управлением дирижера Фридмана Риели в Ереване прошел 26 марта с огромным успехом, и уже нет сомнений, что второй концерт вечером 27 марта пройдет с таким же успехом.
“Оркестр, не имеющий опыта играть рок-музыку, сыграл на профессиональном уровне, и меня удивило, что музыканты знали все, что мы пели”, – отметил Ян Гиллан. По его словам, на основе ереванского концерта будет выпущен DVD, который будет представлен на международном рынке.
Организаторы данных концертов – директор информационного агентства “Медиамакс” Ара Тадевосян и руководитель австралийской организации “Do Something”, организатор проекта “Рок помогает Армении” Джон Ди сообщили, что в Германии будет выпущен сингл “Smoke on the Water” и также представлен на международном рынке.
“Будет выпущен DVD записанного 20 лет назад в помощь пострадавшим от Спитакского землетрясения сингла “Smoke on the Water”, запись которого мы нашли в японских архивах”, – отметил Джон Ди.
Присутствующий на пресс-конференции генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян в свою очередь отметил: “Мы считаем честью для нас участие в реализации данного проекта. И очень хотелось бы, чтобы как можно больше компаний посчитали нужным принять участие в развитии Армении подобным образом”.
Вся выручка от двух концертов Яна Гиллана с Государственным филармоническим оркестром Армении будет направлена на восстановление музыкальной школы № 6 в городе Гюмри.
“ВиваСелл-МТС” выступает в качестве генерального спонсора обоих концертов Яна Гиллана. Партнер концертов – авиакомпания bmi.