Երեւանում կայացավ «Հայոց արծիվներ» հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության առաջին համագումարը: Միջոցառման ընթացքում զեկույցով հանդես եկավ կազմակերպության նախագահ Խաչիկ Ասրյանը, որը ներկայացրեց կազմակերպության գործունեությունն ու նպատակները, ինչպես նաեւ հաստատեց խորհրդի եւ ստուգող հանձնաժողովի կազմերը, որոնք ընտրվել էին կազմակերպության անդամների կողմից: Խորհրդի մեջ ներառվել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ինչպես նաեւ գեներալ-մայոր Աստվածատուր Պետրոսյանը:
Ասրյանը հաղորդեց նաեւ, որ կազմակերպությանը միացել են «Արծիվ Մահապարտներ» միության բոլոր անդամները` գեներալ-մայոր Աստվածատուր Պետրոսյանի գլխավորությամբ:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ ունեցավ նաեւ Սեյրան Օհանյանը, որը ողջունեց կազմակերպության ստեղծումը: Ընդ որում, նա նշեց, որ նման կազմակերպությունների գործունեությունը կնպաստի երկրի բարգավաճմանը:
Միջոցառմանը մասնակցեց մոտ 500 հոգի:
Նախքան համագումարի մեկնարկը միջոցառման մասնակիցները երթ կազմակերպեցին Մարտիրոս Սարյանի արձանին կից Ֆրանսիայի հրապարակից Հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանին կից հրապարակ:

В Ереване прошел первый съезд общественно-патриотической организации “Армянские орлы”. В ходе мероприятия с докладом выступил председатель организации Хачик Асрян, который представил деятельность и цели организации, а также утвердил состав совета и контрольной комиссии, которые были избраны членами организации. В состав Совета были включены министр обороны РА Сейран Оганян, секретарь Совета Национальной Безопасности Армении Артур Багдасарян, а также генерал-майор Аствацатур Петросян.
Асрян также сообщил, что к организации присоединились все члены союза «Орлы-смертники» во главе с генерал-майором Аствацатуром Петросяном.
В ходе мероприятия также выступил министр обороны Сейран Оганян, который приветствовал создание организации. При этом он отметил, что деятельность подобных организаций будет способствовать процветанию страны.
В мероприятии приняло участие около 500 человек.
До начала съезда участники мероприятия прошли шествием от площади Франции близ Национального театра оперы и балета к площади возле Института древних рукописей Матенадаран.