Հայաստանի նախագահի Վաշինգտոն կատարելիք այցից հետո, որտեղ նա մասնակցելու է գլոբալ միջուկային անվտանգության շուրջ գագաթաժողովին, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացն էլ ավելի կակտիվանա: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) անդամ, խորհրդարանի պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը: Նրա խոսքով, դեռեւս երբեք արտասահմանյան լրատվամիջոցներն այդպես հաճախակի չէին քննարկել Ցեղասպանության հարց` կասկածի տակ չդնելով ինքնին փաստը: Ընդ որում, նա նկատեց, որ անգամ թուրքական հասարակության որոշակի մասը, չնայած բոլոր սպառնալիքներին, ճանաչում է Ցեղասպանությունը:
«Ցեղասպանությունը ճանաչվելու է միջազգային հանրության կողմից, եւ մենք արդեն համոզվել ենք, որ որոշ քաղաքական գործիչների կարծիքներն այն մասին, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունները խանգարելու են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, սխալ էին»,- նշեց Մկրտիչ Մինասյանը` ավելացնելով, որ հայ-թուրքական գործընթացը նոր սկիզբ տվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին` Մինասյանը հույս հայտնեց, որ հաղթանակելու են 21-րդ դարի պահանջները, եւ երկրների միջեւ բարիդրացիական հարաբերություններ են հաստատվելու: «Կամա, թե ակամա Թուրքիան կհասկանա, որ այլընտրանք չունի»,- ասաց Մինասյանը` նշելով, որ ժամանակի ընթացքում աշխարհը կստիպի Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը` ՀՀԿ անդամն ասաց, որ Հայաստանի իշխանություններին կհաջողվի ԼՍՀ-ին բանակցային գործընթաց վերադարձնել: «Հայաստանը երբեք միակողմանի զիջումների չի գնա»,- ընդգծեց Մինասյանը` ավելացնելով, որ փոխզիջումները նույնպես հնարավոր չեն լինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ լուծված չեն Ղարաբաղի կարգավիճակի եւ անվտանգության հարցերը: Ընդ որում, նա նշեց, որ առանց ԼՂՀ-ի ղարաբաղյան հակամարտության հարցում վերջնական որոշում չի ընդունվի:

27 March 2010 - 13:58 AMT
International process of Genocide recognition will be activated after Armenian President’s visit to Washington, where he plans to participate in global nuclear security summit, RPA member Mkrtich Minasyan said.
“Genocide will be recognized by the international community; we already made sure that some politicians views on the possibility of Armenia-Turkey protocols interfering with international recognition of Armenian Genocide proved wrong,” he said, “Armenia-Turkey process triggered a new phase of Genocide recognition process.”
Dwelling on Armenia-Turkey rapprochement, Minasyan expressed hope that reason will win and good neighborly relations will finally be established between the two countries. “Sooner or later Turkey will understand it has no other choice,” Minasyan told a news conference in Yerevan. “In the course of time, world will compel Turkey to recognize Genocide.”
Commenting on Karabakh conflict, RPA member noted that Armenian authorities will succeed in involving NKR in negotiation process. “Armenia will never agree to one-sided concessions,” Minasyan stressed, adding that mutual concessions will be impossible until Karabakh status and safety issues are resolved. No final resolution on Karabakh conflict will be taken without NKR’s participation, he concluded.