Հայաստանի նախագահի Վաշինգտոն կատարելիք այցից հետո, որտեղ նա մասնակցելու է գլոբալ միջուկային անվտանգության շուրջ գագաթաժողովին, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացն էլ ավելի կակտիվանա: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) անդամ, խորհրդարանի պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը: Նրա խոսքով, դեռեւս երբեք արտասահմանյան լրատվամիջոցներն այդպես հաճախակի չէին քննարկել Ցեղասպանության հարց` կասկածի տակ չդնելով ինքնին փաստը: Ընդ որում, նա նկատեց, որ անգամ թուրքական հասարակության որոշակի մասը, չնայած բոլոր սպառնալիքներին, ճանաչում է Ցեղասպանությունը:
«Ցեղասպանությունը ճանաչվելու է միջազգային հանրության կողմից, եւ մենք արդեն համոզվել ենք, որ որոշ քաղաքական գործիչների կարծիքներն այն մասին, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունները խանգարելու են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, սխալ էին»,- նշեց Մկրտիչ Մինասյանը` ավելացնելով, որ հայ-թուրքական գործընթացը նոր սկիզբ տվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին` Մինասյանը հույս հայտնեց, որ հաղթանակելու են 21-րդ դարի պահանջները, եւ երկրների միջեւ բարիդրացիական հարաբերություններ են հաստատվելու: «Կամա, թե ակամա Թուրքիան կհասկանա, որ այլընտրանք չունի»,- ասաց Մինասյանը` նշելով, որ ժամանակի ընթացքում աշխարհը կստիպի Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը` ՀՀԿ անդամն ասաց, որ Հայաստանի իշխանություններին կհաջողվի ԼՍՀ-ին բանակցային գործընթաց վերադարձնել: «Հայաստանը երբեք միակողմանի զիջումների չի գնա»,- ընդգծեց Մինասյանը` ավելացնելով, որ փոխզիջումները նույնպես հնարավոր չեն լինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ լուծված չեն Ղարաբաղի կարգավիճակի եւ անվտանգության հարցերը: Ընդ որում, նա նշեց, որ առանց ԼՂՀ-ի ղարաբաղյան հակամարտության հարցում վերջնական որոշում չի ընդունվի:

27 Март 2010 - 13:58 AMT
После визита президента Армении Сержа Саргсяна в Вашингтон, где он примет участие в саммите по глобальной ядерной безопасности, процесс международного признания Геноцида армян еще больше активизируется. Об этом на пресс конференции в Ереване заявил член Республиканской партии Армении (РПА), депутат парламента Мкртич Минасян. По его словам, еще никогда иностранные СМИ так часто не обсуждали вопрос Геноцида, не ставя под сомнение сам его факт. При этом он заметил, что даже некоторая часть турецкого общества, несмотря на все угрозы, признает Геноцид.
«Геноцид будет признан мировой общественностью, и мы уже убедились, что мнения некоторых политических деятелей о том, что армяно-турецкие Протоколы помешают международному признанию Геноцида армян, оказались неправильными», – отметил Мкртич Минасян, добавив, что армяно-турецкий процесс дал новое начало процессу признания Геноцида армян.
Касаясь процесса нормализации армяно-турецких отношений, Минасян выразил надежду, что победят требования 21-ого века и между странами будут установлены добрососедские отношения. «Волей или неволей Турция поймет, что у нее нет другого выбора», – сказал Минасян, отметив, что со временем мир заставит Анкару признать Геноцид армян.
Обращаясь к карабахскому конфликту, член РПА сказал, что властям Армении удастся вернуть НКР в переговорный процесс. «Армения никогда не пойдет на односторонние уступки», – подчеркнул Минасян, добавив, что взаимные уступки также не будут возможны до тех пор, пока не будет решен статус и вопрос безопасности Карабаха. При этом он отметил, что без НКР окончательного решения в вопросе карабахского конфликта принято не будет.