ԼՂՀ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ բանակցային գործընթացը դադարել է գոյություն ունենալ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահ ընտրվելուց դեռ մեկ տարի առաջ: Այդ մասին ասվում է պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանի հաղորդագրության մեջ: «Իսկ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներն ու բանակցությունները պարբերաբար կազմակերպվում էին սկսած 1990 թվականից` Մինսկի գործընթացին զուգահեռ: Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը բանակցել է եւ Այազ Մութալիբովի, եւ Աբուլֆազ Էլչիբեյի, եւ Հեյդար Ալիեւի հետ: Ավելին. միեւնույն ժամանակ հաճախակի հանդիպումներ էին կազմակերպվում երկու նախագահների ներկայացուցիչների` Ժ. Լիպարիտյանի եւ Վ. Գուլուզադեի միջեւ (1995-96թթ. տեղի է ունեցել 11 այդպիսի հանդիպում): Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ բանակցությունները շարունակվել են նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտրվելուց հետո, խնդրո առարկա հարցի համատեքստում այն կարեւոր տարբերությամբ, որ ՀՀ նոր նախագահի պահանջով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները պարտադիր կերպով (չհաշված եզակի բացառությունները) այցելում էին ԼՂՀ եւ բանակցում պաշտոնական Ստեփանակերտի ներկայացուցիչների հետ: Ի դեպ, ամենանշանակալի փաստաթուղթը, որ ընդունվել է ԼՂՀ մասնակցությամբ` 1994 թվականի մայիսին ստորագրված զինադադարի մասին համաձայնագիրն է, որի տակ դրված է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի ստորագրությունը: Այդ ստորագրությունը ղարաբաղյան կողմի առաջադրված պարտադիր պայմանն էր` կրակը դադարեցնելու համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Սրանք հանրահայտ պատմական փաստեր են: Բանակցային գործընթացի, Քոչարյանի «սխալների» եւ դրանք «հանճարեղ» կերպով ուղղելու մասին զավզակելուց առաջ հարկավոր էր լավագույնս ուսումնասիրել հարցը: Առաջին հերթին ասածս վերաբերում է կուսակցական գործիչներին: Այժմ երկու խոսքով կարգավորման գործընթացում ԼՂՀ ներգրավվածության մասին: Առաջին հերթին պետք է պատկերացնել, թե ինչ է իրենից ներկայացնում կարգավորման գործընթացը որպես այդպիսին:
1. Դա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների գործունեությունն է: Նրանց այցերը տարածաշրջան, ՀՀ, ԼՂՀ եւ ԱՀ նախագահների հետ հանդիպումները եւ կարգավորման հարցերի քննարկումը նրանց հետ, մոտեցումների համաձայնեցումը, առաջարկների պատրաստումը եւ այլն: Այսինքն, բոլորի կողմից ընդունելի լուծումներ գտնելուն ուղղված ջանքեր` հակամարտության երեք փաստացի կողմերի ընկալումների համատեքստում:
2. Դա ՀՀ եւ ԱՀ նախագահների, ինչպես նաեւ նրանց հանձնարարությամբ` արտգործնախարարների հանդիպումների ձեւաչափն է: Ի դեպ, տարօրինակ կլիներ, եթե համանախագահները չփորձեին օգտագործել միջազգային ֆորումները նման հանդիպումներ կազմակերպելու համար, եթե կողմերը դրանց այսպես թե այնպես մասնակցում են:
3. Դա զինադադարի ռեժիմի մոնիտորինգ իրականացնող ԵԱՀԿ առաքելությունն է, որն իրականացվում է Հայաստանի, Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ սերտ համագործակցության պայմաններում:
Այդպիսով, կարգավորման փաստացի գործընթացը մշտապես ընթանում է երեք հարթություններում. երկու բանակցային գործընթացների եւ մոնիտորինգի միջոցով զինադադարի պահպանմանն ուղղված ջանքերի: ԼՂՀ-ն ուղղակիորեն ներգրավված է ՄԽ համանախագահների միջնորդական ջանքերի եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գործողությունների մեջ: ԼՂՀ-ն ուղղակիորեն ներգրավված չէ ՀՀ եւ ԱՀ նախագահների հանդիպումների ձեւաչափում: Այստեղ ԼՂՀ շահերը պաշտպանում է ՀՀ նախագահը` համաձայնեցնելով իր գործողությունները ԼՂՀ նախագահի հետ: Եվ դա լավ հայտնի է բոլորին: Նույնիսկ Ռոբերտ Քոչարյանը, ով ԼՂՀ առաջին նախագահի կարգավիճակ ունի, կտրականապես մերժել է նախագահների հանդիպումների ձեւաչափում ԼՂՀ իշխանություններին փոխարինելու հնարավորությունը: Մշտապես ընդգծվել է, որ ոչինչ չի կարող վերջնականապես համաձայնեցված համարվել, քանի դեռ Ղարաբաղը չի տվել իր համաձայնությունը, իսկ վերջնական փաստաթուղթը պետք է վավերացվի նաեւ ԼՂՀ ներկայացուցչի կողմից: Փաստորեն, կիրառվում է միջազգային պրակտիկայում լայնորեն օգտագործվող անուղղակի բանակցությունների միջոցը: Այնպես որ, ԼՂՀ-ն ըստ էության ներգրավված է բանակցային գործընթացում, թեեւ ոչ լիարժեք ձեւով: Իհարկե, պետք է ձգտել բոլոր գործընթացներում Ստեփանակերտի ուղիղ եւ լիարժեք մասնակցությանը. ակնհայտ է, որ ՀՀ երեք նախագահներն էլ ձգտել են դրան: Լավագույնը կլիներ ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի ուղիղ բանակցությունների ձեւաչափը, որը առավել ճշգրիտ կարտացոլեր հակամարտության էությունը եւ նպատակին հասնելու մեծ ներուժ կպարունակեր: Հասկանալի է, որ Ադրբեջանը շեշտադրում է հենց Հայաստանի հետ բանակցելու փաստը` հիմնավորելու համար կարգավորման իր մոտեցումը տարածքային ամբողջականության շրջանակներում: Բաքուն ասում է, թե քանի որ սա Հայաստանի կողմից տարածքային նկրտումներ են` նրա հետ էլ բանակցում ենք: ԼՂՀ-ի հետ բանակցություններ վարելու պարագայում նրանք ինքնորոշման սկզբունքի ամրապնդման սպառնալիք են տեսնում համաշխարհային հանրության ընկալումներում` հակամարտության էության վերաբերյալ: Գուցե հակամարտության սկզբում դա իրոք կարող էր նշանակություն ունենալ: Վստահ եմ, որ այսօր Ադրբեջանում իներցիոն կերպով եւ միջազգային սկբունքների կիրառման ընտրելիության համատեքստում գերագնահատվում է բանակցային ձեւաչափի նշանակությունը: Այսօր բոլորն էլ հասկանում են, որ գնացքը, ինչպես ասում են, վաղուց գնացել է: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության` իրապես կայացած պետություն (թեկուզ եւ չճանաչված) լինելը եւ արդեն 19 տարվա պատմություն ունեցող անկախությունը լի ու լի բավարար են գործընթացի անդառնալիությունը հասկանալու համար: Ավելի խելամիտ կլինի բանակցություններ վարել իրական արդյունք ստանալուն ուղղված ձեւաչափերով»,-ասվում է ՀՀ պաշտոնաթող նախագահի գրասենյակի ղեկավարի հաղորդագրության մեջ:

A statement issued by the office of Armenia’s second President Robert Kocharian reads that the format of negotiations with participation of NKR representatives has stopped existing a year prior to Robert Kocharian’s election to the post of Armenia’s President, and meetings of Armenia’s and Azerbaijan’s Presidents and negotiations between them have been regularly organized since 1990, in parallel with the Minsk process: Levon Ter-Petrossyan was negotiating with Ayaz Mutalibov, Abulfaz Elchibey and Heydar Aliyev.
According to head of the office Victor Soghomonian, the meetings were accompanied by active contacts between presidential representatives Zhirayr Liparityan and Vafa Guluzade (11 meetings took place from 1995 to 1996). “The practice of conducting negotiations between the Armenian and Azerbaijani Presidents for the conflict resolution continued also after the election of Robert Kocharian with a significant difference in the context of this issue that, on demand of RA new President, OSCE Minsk Group Co-Chairs started mandatory visiting NKR (except for rare occasions) and negotiating with official representatives of Stepanakert. By the way, the most significant document, adopted with NKR’s participation, is the May 10, 1994agreement on ceasefire, which was signed by NKR’s Defense Minister. This signature was a compulsory condition for Karabakh’s consent to the ceasefire. I would like to repeat: these are facts of well known history. Prior to speaking about the negotiations process, “Kocharian’s mistakes” and their “brilliant” correction, one should familiarize him/herself with the matter. First of all this refers to party functionaries. Now, let me say a couple of words concerning the NKR’s involvement in the settlement process. First, one should conceive what the process of settlement is. 1. It is the activity of OSCE Minsk Group Co-Chairs, their visits to regions, meetings and discussions of settlement issues with the Presidents of Armenia, NKR and Azerbaijan, reconciliation of positions, drafting of suggestions, etc. In other words, these are efforts aimed at developing mutually acceptable decisions within the context with all three actual parties to the conflict. 2. It is a format of meetings of the RA and AR Presidents, as well as of Foreign Affairs Ministers, on President’s assignments. By the way, it would have been strange, if mediators did not try to use international forums for organization of such meetings, when Presidents are physically present there. 3. It is OSCE mission on monitoring the cease-fire regime. It works in close cooperation with the Armenian, Karabakh and Azerbaijani authorities. Thus, in permanent regime the actual process of settlement takes place in three planes: two negotiation processes and efforts aimed at preservation of the cease-fire regime through monitoring. NKR is directly involved in mediatory efforts of OSCE Minsk Group Co-Chairs and in actions of Special Representative of OSCE Chairman-in-Office. NKR is not directly involved in the format of meetings of the RA and AR Presidents. And it is a well-known fact. Robert Kocharian, having a status of NKR’s first President, even categorically rejected the possibility of NKR’s replacement in the format of Presidents’ meetings. It was always noted that nothing can be considered to be finally agreed without Karabakh’s consent and that the final document must be signed also by a representative of NKR. Actually, a technique of indirect negotiations, which is famous in the international practice, is applied.
Thus, NKR is involved in the negotiation process, but in an abridged scope. Definitely, one should aspire towards Stepanakert’s full and direct participation in all three processes and it is evident that the three Presidents of Armenia were trying to achieve it.
The format of direct negotiations between NKR and Azerbaijan would be ideal, and it would better reflect the conflict’s nature and contain a great potential of effectiveness. It is natural that Azerbaijan is focusing on negotiations with Armenia to substantiate its approach of the [NKR issue] settlement within the framework of the territorial integrity principle, allegedly, these are Armenia’s territorial claims, and we talk to it. In negotiations with NKR, they are afraid of enhancing the perception of the self-determination principle in the international community’s views about the conflict’s essence. Probably, it had some importance in the very beginning of the conflict. I believe that currently Azerbaijan mechanically overestimates the importance of negotiation format within the context of international principles’ selective application. Today, everything is clear for everyone. As one could say, the train has gone. The fact of NKR’s successful functioning as an independent state (although unrecognized) for already 19 years is enough to conceive the irreversibility of the process. It is more pragmatic to negotiate within the result-oriented formats,” the statement noted.