29 Մարտ 2010 - 12:43 AMT
Բեռլինում տեղի կունենա «Հայկական հարցը Թուրքիայում: Մոռանալու փոխարեն հիշել» գրքի շնորհանդեսը եւ«Aferim, Iavrim» ցուցահանդեսի բացումը
«Ապրիլի 15-ին Բեռլինի Heinrich-BՓll-Stiftung-ի երկրորդ հարկում տեղի կունենա «Հայկական հարցը Թուրքիայում: Մոռանալու փոխարեն հիշել» գրքի շնորհանդեսը: Գրքի հեղինակն է Սիբիլ Թելեն: Գրքում երբեմնի բազմազգ Թուրքիայում բնակված տատիկների եւ պապիկների սերնդի մասին պատմում է թոռնիկների սերունդը: Շնորհանդեսից հետո կբացվի Սիլվինա Տեր- Մկրտչյանի «Aferim, Iavrim» ցուցահանդեսը, որը տեւելու է երկու շաբաթ եւ այցելուներին հնարավորություն կտա դիտելու տեսաֆիլմ, որը պատմում է դեպի հետ` Թուրքիա կատարած հեղինակի ճանապարհորդության մասին; Տեսաֆիլմը ներկայացվում է որպես փաստաթուղթ: Հեղինակը Ցեղասպանությունը դիտարկում է հիշողությունների եւ ներման լույսի ներքո», – հաղորդում է Heinrich-BՓll-Stiftung-ի Եվրոպայի եւ Հյուսիսային Ամերիկայի գծով բաժնի նախագծերի համակարգող Եվա Պետեյան` PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում;
Նրա խոսքերի համաձայն, շնորհանդեսի կազմակերպիչը Heinrich-BՓll-Stiftung-ի Եվրոպայի եւ Հյուսիսային Ամերիկայի գծով բաժինն է: Շնորհանդեսը վարելու է Ստամբուլում Heinrich-BՓll-Stiftung-ի բյուրոյի ղեկավար Ուլրիկե Դուֆները: Ներկա են գտնվելու Հայ-գերմանական միության Armenisch-Deutsche Korrespondenz թերթի գլխավոր խմբագիր Րաֆֆի Կանթյանը, «Ակօս» թերթի խմբագիր Արիս Նալջին, Անկարայի համալսարանի հասարակական իրավունքի պրոֆեսոր Միթհաթ Սանջարը;
Սիբիլ Թելենը գրքի մասին հղորդագրության մեջ գրում է, որ Թուրքիայի պատմագրության մեջ ոչ ոք չի ընդունում Հայոց ցեղասպանությունը: Այն ժամանակների «տեղահանումը» դիտարկվում է որպես Առաջին համաշխարհային պատերազմի անխուսափելի, սակայն տգեղ հետեւանք: Ներկայում հիշողություններին վերադառնալը հասարակական բանավեճերի առիթ է տվել, որոնց արդյունքում Թուրքիայում շատերն արդեն անցյալին այլ աչքերով են նայում, եւ այդ տեսակետը Թուրքիայի պաշտոնական դոկտրինայի կողմնակիցները դիտարկում են որպես սադրանք;
Սիբիլ Թելենը գրքում պատմում է Հայոց ցեղասպանության շուրջ բանավեճերի նշանակության մասին եւ հակադրվում է թուրքական ավանդույթ դարձած մերժման եւ մոռացման դիրքորոշմանը;

29 Март 2010 - 12:43 AMT
В Берлине состоится презентация книги “Вопрос армян в Турции. Помнить вместо забвения” и открытие выставки “Aferim, Iavrim“
“15-го апреля в Берлине в бельэтаже Heinrich-Bцll-Stiftung состоится презентация книги “Вопрос армян в Турции. Помнить вместо забвения”, автором которой является Сибиле Телен. В книге поколение внуков рассказывает о поколении своих дедушек и бабушек, которые жили еще во времена многонациональной Турции. После презентации откроется выставка “Aferim, Iavrim“ Силвины Тер-Мкртчян, которая продлится две недели и посетителям даст возможность посмотреть видеозаписи, рассказывающие о пути автора назад в Турцию. Видеозапись представляется в качестве живого документа. Автор рассматривает Геноцид через призму воспоминаний и прощения”,- сообщила координатор проектов отдела по Северной Америке и Европе Heinrich-Bцll-Stiftung Ева Петейа в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По ее словам, организатором презентации является отдел по Северной Америке и Европе Heinrich-Bцll-Stiftung. Презентацию будет вести руководитель бюро Heinrich-Bцll-Stiftung в Стамбуле Улрике Дуфнер. На презентации будут присутствовать ответственный редактор газеты Немецко-армянского общества Armenisch-Deutsche Korrespondenz Раффи Кантян, редактор издания “Акос” Арис Налджи, профессор общественного права Митхат Санджар из университета Анкары.
Как написано в сообщении Heinrich-Bцll-Stiftung о книге Сибиле Телен, в историографии Турции никто не признает Геноцид армян. “Переселение” тех времен оцениваются как некрасивое, но неизбежное последствие Первой Мировой войны. Теперь обращение к воспоминаниям повлекло за собой общественные дискуссии. В результате чего многие в Турции уже готовы смотреть на прошлое другими глазами, и эта точка зрения рассматривается как провокация для сторонников официальной доктрины Турции.
Сибиле Телен рассказывает в своей книге о значении дебатов вокруг Геноцида армян, и противится турецкой традиционной позиции забвения и вытеснения.