2010 թվականի մարտի 30-ին Երեւանում տեղի կունենա «Հայկական դպրոց» թեմայով հանրային բաց քննարկում` ավագ դպրոցի աշակերտների եւ ուսանողների հետ: Սա «Այբ» կրթական հիմնադրամի կազմակերպած թվով հինգերորդ կլոր սեղան քննարկումն է:
Քննարկումների ընթացքում երիտասարդները փորձելու են ստեղծագործական մոտեցումներով իրենց տեսանկյուններն ու պատկերացումները ներկայացնել «Հայկական դպրոցի», մասնավորապես` հետեւյալ թեմաների վերաբերյալ` դպրոցական կյանքը. դպրոցը դասերից հետո (ակումբներ, խմբակներ), աշակերտի դերը եւ «ձայնը» դպրոցի կառավարման գործում, դպրոցի ֆիզիկական միջավայրը; կրթության ներքին բովանդակությունը. դասապրոցես, տեխնոլոգիաների օգտագործում, դպրոցական ներկայիս ծրագրերում չընդգրկված առարկաներ; կորպորատիվ մշակույթ. ներքին փոխհարաբերություններ` աշակերտ-աշակերտ, աշակերտ-ուսուցիչ, «դպրոցի ոգին»:
Հրավիրված են թվով 30 աշակերտներ եւ ուսանողներ Երեւանից ու մարզերից:
«Հայկական դպրոցի» ծրագիրը ներկայացվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին եւ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին` արժանանալով նրանց հավանությանը եւ աջակցելու պատրաստակամությանը:
Ծրագրի իրականացման համար պետությունն արդեն հատկացրել է Երեւանի Թբիլիսյան խճուղուն հարող 6.5 հա հողատարածք: Շուտով սկսվելու են ավագ դպրոցի շինարարական աշխատանքները: Հանրային քննարկումների շարքի նպատակն է դպրոցաշինության ծրագիրը հասանելի դարձնել հանրությանը եւ շահագրգիռ խմբերի շնորհիվ (գործարար համայնք, լրագրողներ, ճարտարապետներ, մշակույթի գործիչներ, դպրոցների տնօրեններ, ուսուցիչներ, աշակերտներ եւ այլ խմբեր) համալրել, ճշգրտել եւ ամփոփել ազգային մրցունակության համատեքստում կարեւորություն ունեցող հայկական դպրոցի հայեցակարգը:
«Հայկական դպրոց» թեմայով hանրային քննարկումների շարքն ավարտվելու է 2010 թ. հունիսին նախատեսված ամփոփիչ կոնֆերանսով, որի արդյունքում կձեւավորվի 21-րդ դարի «Հայկական դպրոցի» ամփոփ տեսլականն ու հայեցակարգը:

29 March 2010 - 14:08 AMT
30 марта 2010 года состоится круглый стол на тему “Армянская школа”, организованная образовательным центром “Айб”. Участниками круглого стола будут 30 учеников старшей школы и студентов из Еревана и областей Армении.
Во время обсуждения они смогут поделиться своими идеями на предложенные темы: “Школьная жизнь”: школа после уроков (клубы, кружки), роль ученика при управлении в школе, обстановка в школе; “Внутреннее содержание образования”: процесс уроков, использование технологий, предметы, не включенные в школьную программу и “Корпоративная культура”: внутренние взаимоотношения между учениками и учителями, и понятие “душа школы”.
Образовательный центр “Айб” разработал программу “Армянская школа”, которая удостоилась одобрения со стороны президента Армении Сержа Саргсяна и премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна.
На строительство старшей школы уже выделена территория площадью в 6.5 га. Специалисты школы центра “Айб” сотрудничают с группами специалистов лучших университетов мира.
Этот круглый стол является 5 по счету. Его целью является вовлечение как можно большего количества заинтересованных людей и превращение армянской школы в более конкурентоспособную.
Общественные обсуждения вокруг данной темы закончатся в июне 2010 года обобщающей конференцией, в результате которой и будет сконструирован план “Школы 21 века”.