30 Մարտ 2010 - 11:27 AMT
«Հայաստանում մանկական թրաֆիկինգը» թեմայով մարտի 30-ին տեղի ունեցած ամփոփիչ մամլո ասուլիսի ժամանակ ներկայացվեց երկու ամսվա ընթացքում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքները, որ անցկացվել էր նպատակ ունենալով բացահայտել Երեւանի եւ Հայաստանի շրջանների բնակիչների թրաֆիկինգից պաշտպանված եւ դրա մասին տեղեկացված լինելու մակարդակը, ինչպես նաեւ բացահայտելու հասարակության առավել խոցելի խավին:
«Այս մամլո ասուլիսը պատահականորեն չի կազմակերպվել: Երեկ Բրյուսելում տեղի ունեցավ համաժողով, որի ընթացքում Եվրամիությունը մանկական թրաֆիկինգի, սեքսուալ, պոռնոգրաֆիկ եւ երեխաների այլ կարգի շահագործման մասին նոր օրենսդրություն ընդունեց», – իր ելույթում նշեց Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի առաքելության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դը Լուցենբերգերը:
Ուսումնասիրություններն անց են կացրել «Ներդաշնակ հասարակություն» սոցաշխատողների ընկերակցությունը` 2009 թ. հոկտեմբերից մինչեւ դեկտեմբեր: «Մենք ուզում ենք պարզել, թե Հայաստանի երեխաներն ու մեծերը տեղեկացված են, արդյոք, «թրաֆիկինգ» հասկացության մասին, եւ ծանո՞թ են նրանց այդպիսի իրավիճակները», – ընդգծել է ընկերակցության ղեկավար Միրա Անտոնյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ուսումնասիրությունների արդյունքում բացահայտվել են ե’ւ դրական են, ե’ւ բացասական երեւույթներ. «Մեր տվյալների համաձայն, Երեւանի բնակիչներն ավելի տեղեկացված են, քան շրջանների բնակիչները: Մենք նաեւ պարզել ենք, որ թրաֆիկինգ հասկացությանը բնակչության շատ քիչ մասն է ծանոթ, թեեւ նրանցից շատերը բախվել են այնպիսի իրավիճակների, որոնք նման են թրաֆիկինգին, եւ չգիտեին այդ երեւույթի ճշգրիտ ձեւակերպումը» – ընդգծել է Միրա Անտոնյանը:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ «Ի՞նչ աշխատանք կանեիք, եթե ձեր ընտանիքը կարիքի մեջ լիներ» հարցին մեծ մասը պատասխանել է` ամեն աշխատանք: Ընկերակցության ղեկավարի խոսքերի համաձայն, հենց այդ երեխաները` հիմնականում 14-17 տարեկան, մեքենայաբար վտանգի տակ են: Այդ վտանգի տակ են նաեւ արտասահմանում աշխատանք փնտրողների շրջանում հարցման մասնակցածների 56.9 տոկոսը, ընդ որում նրանց մեծ մասը պատրաստ է նույնիսկ իր փաստաթղթերի ձեւակերպումը վստահել պատահական մարդու:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ ներկայացվել է մանկական թրաֆիկինգի մասին պատմող սոցիալական տեսաֆիլմ, պաստառներ եւ զվարճապատումներ, որոնք ներգրավվելու են Հայաստանի հանրակրթական հիմնարկություններում` տեղեկացվածությունը բարձրացնելու համար: Սոցիալական տեսաֆիլմը ցուցադրվելու է նաեւ հայկական հեռուստաալիքներով:
«Այս հետազոտությունը մի մասն է միայն այն ծրագրի, որն ընդգրկում է նաեւ 240 դպրոցների եւ Հայաստանի 17 մասնագիտացված հիմնարկությունների ուսուցիչների հետ աշխատանքները, ներկայացված պաստառների եւ տեսաֆիլմերի օգնությամբ տեղեկացվածության բարձրացումը, ինչպես նաեւ փողոցում հայտնված երեխաներին օժանդակություն ցուցաբերելը», – ընդգծել է մանկական թրաֆիկինգի կանխարգելման նախագծի հայկական մասնաճյուղի People in Need հասարակական կազմակերպության ղեկավար Տաթեւիկ Բեժանյանը` PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ հարցազրույցի ընթացքում:

На итоговой пресс-конференции на тему “Детский траффикинг в Армении” 30 марта были представлены результаты двухмесячных исследований, проведенных с целью выяснения уровня информированности и защищенности от траффикинга жителей Еревана и областей Армении, учеников школ и специальных учреждений, а также выявления наиболее уязвимых слоев общества.
“Эта пресс-конференция организована не случайно, ведь только вчера в Брюсселе прошла конференция, на которой со стороны Европейского Союза было принято новое законодательство о детском траффикинге, сексуальной, порнографической и другой эксплуатации детей”,- подчеркнул в своей речи руководитель миссии Еврокомиссии в Армении, посол Рауль де Луценбергер.
Исследования были проведены ассоциацией социальных работников “Гармоничное общество” с октября по декабрь 2009 года. “Мы хотели выяснить, насколько взрослые и дети в Армении знакомы с понятием “траффикинг”, и знакомы ли им подобные ситуации”,- подчеркнула руководитель ассоциации Мира Антонян.
По ее словам, в результате исследований были выявлены как положительные, так и отрицательные явления: “По нашим данным, жители Еревана более информированы, чем жители областей. Также мы выяснили, что с понятием траффикинга знакома очень маленькая часть населения, хотя многие из них сталкивались с ситуациями, похожими на траффикинг, не зная точной формулировки этого явления”,- подчеркнула Мира Антонян.
Она добавила также, что на провокационный вопрос “На какую работу вы бы согласились, если бы ваша семья попала в нужду?”, большинство опрашиваемых ответили – на любую. По словам руководителя Ассоциации, именно такие дети, в основном от 14 до 17 лет, автоматически попадают в зону риска. В этой «зоне» также находится 56.9 % опрошенных, которые ищут заработка за границей, причем большинство из них готово доверить оформление документов кому угодно.
Во время пресс-конференции был представлен социальный ролик на тему детского траффикинга, плакаты и комиксы, которые должны быть размещены в образовательных учреждениях Армении, для повышения уровня информированности. Социальный ролик будет показан на армянских телеканалах.
“Данное исследование является лишь частью большой программы, включающей в себя также работу с учителями из 240 школ и 17 специальных учреждений Армении, повышение информированности с помощью представленных плакатов и роликов, а также содействие попавшим на улицу детям”,- подчеркнула руководитель проекта по предотвращению детского траффикинга армянского филиала общественной организации “People in Need” Татевик Бежанян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.