Հայաստանի Վերահսկիչ պալատը ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարության 2007-2008 թթ. պետական ծրագրերը ստուգելիս, հայտնաբերել է մի քանի խախտումներ, այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, դպրոցների վերանորոգման համար հատկացվել է 719, 1 մլն դրամ, ստուգվել է 259,7 մլն դրամի աշխատանքների իրականացումը, որոնցից բացահայտվել են 41,5 մլն դրամի գնային գրագրություն: «Կապալառուները, որ դպրոցներ են վերանորոգել, հաշվետվության մեջ նշել են իտալական արտադրության 7 մմ-ոց մետաղապլաստմասսե պատուհաններ, սակայն տեղադրել են 6 մմ-ոց թուրքական արտադրության պատուհաններ: Ես դեմ չեմ, որ դպրոցներում տեղադրվեն իտալական արտադրության պատուհաններ, սակայն պետք չէ գրել բարձրորակ իտալական, բայց տեղադրել թուրքական, պարսկական կամ տեղական արտադրության պատուհաններ», – ավելացրել է Զաքարյանը:
Հայաստանի կրթության ազգային ինստիտուտի ստուգումների արդյունքում բացահայտվել են 5,3 մլն դրամի սահմաններում լրացուցիչ գրանցված մրցութային ծրագրեր: Այդ գումարները ենթակա են բյուջե վերադարձման: Բացի այդ, ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրով նախատեսված 5 հազ. ուսուցչի փոխարեն վերապատրաստվել է 15 հազ ուսուցիչ: «Մեկ ուսուցչի վերապատրաստման համար տրամադրվում է որոշակի գումար: Ինչպես բացատրել այն, որ նախատեսված գումարով վերապատրաստվել է երեք անգամ ավելի ուսուցիչ: Կամ այն կատարվել է որակի հաշվին, կամ հասկանալի չէ, թե ինչ գործոնների հաշվին», – ասել է վերահսկիչ պալատի նախագահը:

Контрольная палата (КП) Армении выявила ряд нарушений при проверке государственных программ Министерства образования и науки РА за 2007-2008гг., сообщил журналистам председатель КП Ишхан Закарян.
По его словам, на ремонт школ было выделено 719,1 млн. драмов, проверялась реализация работ на сумму 259,7 млн. драмов, из которых были выявлены ценовые приписки на сумму 41,5 млн. «Подрядчики, ремонтировавшие школы, указали в отчете 7 мм металлопластмассовые окна итальянского производства, а установили 6 мм турецкого производства. Я не против того, чтобы в школах стояли итальянские окна, но не нужно писать высококачественные итальянские, а ставить турецкие, иранские или окна местного производства», – добавил Закарян.
В результате проверки Национального института образования Армении были обнаружены дополнительно выписанные гранты в размере 5,3 млн., которые подлежат возвращению в бюджет. Кроме того, по программе переподготовки учителей вместо предусмотренных 5 тыс. учителей было переподготовлено 15 тысяч. «На переподготовку одного учителя выделяется определенная сумма средств. Как объяснить то, что на эти же деньги было переподготовлено в три раза больше учителей? То ли это произошло за счет качества, то ли непонятно за счет каких факторов», – сказал председатель КП.