17 Մարտ 2010 - 15:37 AMT
Ստամբուլի հայկական համայնքում պառակտում չկա: Նրանք, ովքեր խոսում են համայնքի պառակտման մասին, ոչ ճիշտ բառ են օգտագործում: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում այդ մասին հայտնել է Հայկական Առաքելական եկեղեցու Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքի արքեպիսկոպոս Արամ Ատեշյանը`մեկնաբանելով լուրերն այն մասին, որ Ստամբուլի հայկական համայնքը պառակտվում է:
Նրա խոսքերով, Ստամբուլի հայկական համայնքում խաղաղության մթնոլորտ է տիրում, եւ այն բավական ակտիվ է գործում: «Ստամբուլի հայկական համայնքում ապրում է 70 000 մարդ: Մենք ունեք 45 եկեղեցի, 14 դպրոց, երկու օրաթերթ, մեկ շաբաթագիր, ժամանակակից հիվանդանոց»,- նշել է արքեպիսկոպոսը: Միաժամանակ նա նշեց, որ համայնքը լավ հարաբերությունների մեջ է Թուրքիայի կառավարության հետ: «Չնայած նրան, որ աշխարհի տարբեր երկրներն ընդունում են 1915-ի դեպքերի մասին բանաձեւը, Թուրքիայի կառավարությունն անկանխակալ վերաբերմունք ունի մեր նկատմամբ եւ փորձում է լուծել մեր խնդիրները»,- ասել է Ատեշյանը, ավելացնելով, որ Ստամբուլի հայկական համայնքը միշտ կապի մեջ է երկրի ղեկավարության հետ:

17 Март 2010 - 15:37 AMT
Армянская община Стамбула не переживает раскола. Те, кто говорят о расколе общины, используют неправильное слово. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил Местоблюститель Константинопольского патриарха Армянской Апостольской церкви архиепископ Арам Атешян, комментируя слухи о том, что армянская община Стамбула переживает раскол.
По его словам, в армянской общине Стамбула царит атмосфера мира, и она действует довольно активно. «Армянская община Стамбула насчитывает около 70.000 человек. У нас есть 45 церквей, 14 школ, две ежедневные газеты, один еженедельник, современная больница», – отметил архиепископ. При этом он сказал, что община поддерживает довольно хорошие отношения с правительством Турции. «Несмотря на то, что разные страны мира принимают резолюции о событиях 1915 года, правительство Турции непредвзято относится к нам и пытается решить наши проблемы», – подчеркнул Атешян, добавив, что армянская община Стамбула всегда находится в контакте с руководством страны.