31 Մարտ 2010 - 06:15 AMT
«Մենք արդեն ուշադրություն չենք դարձնում Կալաշնիկովի հրացանից արձակված կրակոցներին, քանի որ դրանք հաճախ են: Դա, օրինակ, նման է քարեր շպրտելուն: Բայց վերջին ժամանակներն ադրբեջանական կողմը սկսել է կրակել հայկական տարածքի վրա խոշոր տրամաչափի զենքից, եւ տրամաչափն անընդհատ մեծանում է»,- Բերքաբեր գյուղի մոտ ԵԱՀԿ դիտարկումն անցկացնելուց առաջ տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է Տավուշի մարզի վարչակազմի ղեկավար Արմեն Ղուլարյանը: Նրա խոսքերով, ադրբեջանական կողմն անընդհատ խափանում է դիտարկումները` վկայակոչելով գոյություն չունեցող արգելքները եւ ասելով, թե չի կարող ապահովել դիտարկումն անցկացնող սպաների անվտանգությունը: «Հայկական կողմը պատրաստ է ապահովել նրանց անվտանգությունը ոչ թե 100, այլ 1000 տոկոսով»,- ասել է Ղուլարյանը:
Իր հերթին, ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ, սահմանի կոմիսար Անդրանիկ Մկրտումյանը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Հելսինկիում ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ առաջարկ է արվել հեռացնել դիպուկահարներին կրակի գծից, սակայն ադրբեջանական կողմը մինչեւ հիմա չի համաձայնվել, հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Տավուշի մարզից:
Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղի մոտ ԵԱՀԿ-ն անցկացնում է պլանային դիտարկում ադրբեջանական եւ հայկական զորքերի շփման գծում: Դիտարկմանը չի մասնակցում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անջեյ Կասպրշիկի անձնական ներկայացուցիչը:

«Мы уже не обращаем внимания на обстрелы из автомата Калашникова, настолько они часты. Ну, это примерно как камни кидать. Но в последнее время азербайджанская сторона стала обстреливать армянскую территорию из крупнокалиберного оружия, и калибр постоянно увеличивается», – заявил на брифинге перед проведением мониторинга ОБСЕ у села Беркабер глава администрации Тавушской области Армении Армен Гуларян. По его словам, азербайджанская сторона постоянно срывает проведение мониторинга, ссылаясь на несуществующие преграды и говоря, что не в состоянии обеспечить безопасность офицеров, проводящих мониторинг. «Армянская сторона готова обеспечить безопасность не на 100, а на 1000%», – подчеркнул Гуларян.
В свою очередь представитель министерства обороны РА, комиссар по границе Андраник Мкртумян напомнил, что в прошлом году в Хельсинки на саммите ОБСЕ было внесено предложение об отводе снайперов с линии огня, однако азербайджанская сторона до сих пор не согласилась с этим, передает корреспондент PanARMENIAN.Net из Тавуша.
У села Беркабер Тавушской области Армении ОБСЕ проводит плановый мониторинг на линии соприкосновения между армянскими и азербайджанскими войсками. В мониторинге не участвует личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.