31 Մարտ 2010 - 06:15 AMT
«Մենք արդեն ուշադրություն չենք դարձնում Կալաշնիկովի հրացանից արձակված կրակոցներին, քանի որ դրանք հաճախ են: Դա, օրինակ, նման է քարեր շպրտելուն: Բայց վերջին ժամանակներն ադրբեջանական կողմը սկսել է կրակել հայկական տարածքի վրա խոշոր տրամաչափի զենքից, եւ տրամաչափն անընդհատ մեծանում է»,- Բերքաբեր գյուղի մոտ ԵԱՀԿ դիտարկումն անցկացնելուց առաջ տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է Տավուշի մարզի վարչակազմի ղեկավար Արմեն Ղուլարյանը: Նրա խոսքերով, ադրբեջանական կողմն անընդհատ խափանում է դիտարկումները` վկայակոչելով գոյություն չունեցող արգելքները եւ ասելով, թե չի կարող ապահովել դիտարկումն անցկացնող սպաների անվտանգությունը: «Հայկական կողմը պատրաստ է ապահովել նրանց անվտանգությունը ոչ թե 100, այլ 1000 տոկոսով»,- ասել է Ղուլարյանը:
Իր հերթին, ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ, սահմանի կոմիսար Անդրանիկ Մկրտումյանը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Հելսինկիում ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ առաջարկ է արվել հեռացնել դիպուկահարներին կրակի գծից, սակայն ադրբեջանական կողմը մինչեւ հիմա չի համաձայնվել, հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Տավուշի մարզից:
Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղի մոտ ԵԱՀԿ-ն անցկացնում է պլանային դիտարկում ադրբեջանական եւ հայկական զորքերի շփման գծում: Դիտարկմանը չի մասնակցում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անջեյ Կասպրշիկի անձնական ներկայացուցիչը:

31 March 2010 - 06:15 AMT
The OSCE mission holds a planned monitoring of the contact line of Armenian and Azerbaijani armed forces near the village of Berkaber, Tavush region.
“Azeri servicemen have developed a habit of firing upon the Armenian territory from large-caliber weapons,” said Armen Ghularyan, governor of Tavush region of Armenia. “We take no notice of Kalashnikov gun fire. It’s like throwing stones. But the caliber of Azeri-used weapons is constantly growing.”
As a PanARMENIAN.Net correspondent reported from Tavush, the Azeri side continually frustrates OSCE monitoring of the frontline alleging incapability to ensure officers’ security. “The Armenian side guarantees not 100% but 1000% security,” he quoted Mr. Ghularyan as saying.
For his part, frontier commissioner Andranik Mkrtumyan reminded that Azerbaijan rejected the proposal on withdrawal of snipers put forward during last year’s OSCE Summit in Helsinki.