31 Մարտ 2010 - 09:23 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 31-ին մասնակցել է մայրաքաղաք Ստեփանակերտի համար 1 դպրոցի նորակառույց մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որը կառուցվել է «Save the children» կազմակերպության կողմից` ԼՂՀ կառավարության հետ համատեղ:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Ստեփանակերտից, միջոցառմանը ներկային հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Արարողության ընթացքում նախագահը «Երախտագիտություն» մեդալ է հանձնել Հայկական միացյալ հիմնադրամի նախագահ, «Լինսի» հիմնադրամի փոխնախագահ Հարութ Սասունյանին:
«Ես առաջին անգամ եմ Արցախում եւ շատ ուրախ եմ դրա համար: Դպրոցի շինարարության ընթացքում կատավրած աշխատանքը տպավորիչ է եւ համապատասխանում է մեր պահանջներն: Այժմ դպրոցը կարող է ընդունել շուրջ 1000 աշակերտի»,-ասել է Հարութ Սասունյանը:
Արքեպիսկոպոս Պարգեւ Մարտիրոսյանն իր հերթին ասել է. «Մենք հուսով ենք, որ այս դպրոցում սովորելու են ազատ եւ անկախ Արցախի« սերունդները:

31 Март 2010 - 09:23 AMT
31 марта президент Республики Арцах Бако Саакян присутствовал на торжественной церемонии открытия нового корпуса школы N1 города Степанакерта, построенного организацией “Save the Children”, фондом “Линси” совместно с правительством НКР.
Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net из Степанакерта, на церемонии открытия школы присутствовали председатель Объединенного армянского фонда, вице-президент фонда “Линси” Арут Сасунян и предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян и другие должностные лица.
В ходе церемонии президент вручил медаль “Благодарность” председателю Объединенного армянского фонда, вице-президенту фонда “Линси” Аруту Сасуняну.
“Я впервые посетил Арцах и очень рад этому. Работа, выполненная в ходе строительства нового корпуса школы, впечатляет и соответствует нашим требованиям. Теперь школа может принять 1000 учеников”,- отметил Арут Сасунян.
Архиепископ Паргев Мартиросян в свою очередь сказал: “Мы надеемся, что в этой школе будут учиться поколения независимого и свободного Арцаха”.