Եթե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ձախողվի, ապա այն կարող է վերսկսվել միայն 5-6 տարի անց: Այդ մաիսն Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Ըստ նրա, եթե գործընթացը տապալվի, երկրների միջեւ հարաբերություններն ավելի կվատթարանան, քան մինչ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների ստորագրումը: Ընդ որում Շաքարյանը նշել է, որ Անկարան դեռ փորձում է ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել ձգձգելու համար գործընթացը, քանի որ նա առավել շահագրգռված է գործընթացի, քան արդյունքի մեջ: «Անկարան ցանկանում է կիսամեռ վիճակում պահել հայ-թուրքական գործընթացը»,-ասել է փորձագետը` հավելելով, որ եթե Թուրքիան խելացի լիներ, նա կվավերացներ թեկուզ Արձանագրություններից մեկը` ցույց տալու համար աշխարհին, որ մտադիր է շարունակել գործընթացը: «Ակնհայտ է, որ Թուրքիան չի ցանկանում մասնակցել այս գործընթացին, եւ որ նա դա անում է ճնշման ներքո»,-ասել է Արտակ Շաքարյանը:
Փորձագետը նշել է նաեւ, որ հայ-թուրքական գործընթացի ձախողումը ոչ մի կերպ չի ազդի ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վրա: «Անկարան այնքան խնդիրներ ունի, որ փակ հայ-թուրքական սահմանը առանձնապես չի ազդի նրա իմիջի վրա»,-ասել է Ա.Շաքարյանը:

Should Armenia-Turkey rapprochement process fail, recommencing it will be possible in 5-6 years only, according to expert Artak Shakaryan.
As he told a news conference in Yerevan, failure of the process will deteriorate bilateral relations, making the situation even worse that it was before the signing of Protocols.
Ankara will undertake further steps to drag out the dialogue, being more interested in the process than in the result. “Ankara seeks to keep the Armenia-Turkey process half alive. Still, ratifying at least one of the protocols would be a smart move. Turkey could do so if only to demonstrate its intention to continue the process,” he said, adding that, obviously, Turkey participates in rapprochement process while under pressure.
“The outcome of the process mostly depends on the oncoming visit of Armenian President to Washington in April, where he’ll participate in global nuclear security summit,” the expert noted.
At the same time, Mr. Shakaryan stated that the failure of Armenia-Turkey reconciliation will not affect Turkey’s bid for EU membership. “Ankara has too many problems for a closed Armenia-Turkey border to affect its image,” he said.