Եթե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ձախողվի, ապա այն կարող է վերսկսվել միայն 5-6 տարի անց: Այդ մաիսն Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Ըստ նրա, եթե գործընթացը տապալվի, երկրների միջեւ հարաբերություններն ավելի կվատթարանան, քան մինչ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների ստորագրումը: Ընդ որում Շաքարյանը նշել է, որ Անկարան դեռ փորձում է ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել ձգձգելու համար գործընթացը, քանի որ նա առավել շահագրգռված է գործընթացի, քան արդյունքի մեջ: «Անկարան ցանկանում է կիսամեռ վիճակում պահել հայ-թուրքական գործընթացը»,-ասել է փորձագետը` հավելելով, որ եթե Թուրքիան խելացի լիներ, նա կվավերացներ թեկուզ Արձանագրություններից մեկը` ցույց տալու համար աշխարհին, որ մտադիր է շարունակել գործընթացը: «Ակնհայտ է, որ Թուրքիան չի ցանկանում մասնակցել այս գործընթացին, եւ որ նա դա անում է ճնշման ներքո»,-ասել է Արտակ Շաքարյանը:
Փորձագետը նշել է նաեւ, որ հայ-թուրքական գործընթացի ձախողումը ոչ մի կերպ չի ազդի ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վրա: «Անկարան այնքան խնդիրներ ունի, որ փակ հայ-թուրքական սահմանը առանձնապես չի ազդի նրա իմիջի վրա»,-ասել է Ա.Շաքարյանը:

Если процесс нормализации армяно-турецких отношений провалится, то он сможет возобновиться лишь через 5-6 лет. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Артак Шакарян. По его словам, если процесс провалится, то отношения между странами более ухудшатся, чем они были до подписания армяно-турецких Протоколов. При этом Шакарян заметил, что Анкара еще попытается предпринять какие-нибудь шаги, чтобы затянуть процесс, поскольку она более заинтересована в самом процессе, чем в результате. “Анкара хочет сохранить армяно-турецкий процесс в полуживом состоянии”, – отметил армянский эксперт, добавив, что если бы Турция была умной, то она ратифицировала, хоть один из Протоколов, чтобы показать миру, что она намерена продолжить данный процесс. “Очевидно, что Турция не хочет принимать участие в данном процессе, и она делает это, находясь под давлением”, – сказал Артак Шакарян.
Армянский эксперт также заметил, что исход дальнейших событий в армяно-турецком процессе во многом зависит от предстоящего визита президента Армении в апреле в Вашингтон, где он примет участие в саммите по глобальной ядерной безопасности.
При этом Шакарян сказал, что провал армяно-турецкого процесса никак не может повлиять на процесс вступления Турции в ЕС. “У Анкары столько проблем, что закрытая армяно-турецкая граница особо не повлияет на ее имидж”, – отметил Артак Шакарян.