31 Մարտ 2010 - 11:42 AMT
Մարտի 31-ին Երեւանում տեղի ունեցավ Ռադիոլոգիայի կենտրոնի հանդիսավոր բացումը, որը հիմնվել է Հայ ընդհանուր բարեգործական միության եւ Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի միջոցներով:
Իր ողջույնի խոսքում ԵՊԲՀ ռեկտոր Գոհար Քյալյանն ընդգծել է, որ կենտրոնը եզակի է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ տարածաշրջանի համար: Ըստ նրա, 3 տարում լուծվեց 3 կարեւորագույն խնդիր` կառուցվեց 1700 քմ մակերեսով շենքը, կենտրոնը հագեցվեց ամենաարդիական սարքավորումներով, նախապատրաստվեցին որակյալ մասնագետներ: «3 տարվա ընթացքում ԵՊԲՀ շրջանավարտ, այժմ հայտնի ամերիկացի նյարդավիրաբույժ Արթուր Գրիգորյանի անմիջական մասնակցությամբ վերապատրաստվեցին 14 երիտասարդ մասնագետներ` նյարդավիրաբույժներ, ռադիոլոգներ, անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ: Կենտրոնի աշխատակիցները վերապատրաստվել են Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի հայտնի կլինիկաներում»,-ասել է Գոհար Քյալյանը:
Ըստ նրա, կենտրոնի կառուցման ծախսերը կազմել են շուրջ 4,5 մլն դոլար, որոնցից 1,7 մլն տրամադրել են բարերար ամուսիններ Նազար եւ Արտեմիս Նազարյանները: Նրանց խնդրանքով, կենտրոնը կկրի իրենց որդի` ամերիկահայ ականավոր բժիշկ-ռադիոլոգ Լեւոն Նազարյանի անունը:
Սարքավորումների գնման համար կենտրոնը 2,8 մլն դոլարի վարկ է վերցրել:
Կարմիր ժապավենը ԵՊԲՀ ռեկտորի հետ միասին կտրեց Նազար Նազարյանը, որից հետո, նրանք նախագահ Սերժ Սարգսյանի, առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանի, Հայաստանի կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ միասին շրջայց կատարեցին շենքում:

31 марта в Ереване состоялось торжественное открытие Центра радиологии, основанного на средства Всеобщего армянского благотворительного союза и Ереванского государственного медицинского университета (ЕГМУ).
В своей приветственной речи ректор ЕГМУ Гоар Кялян подчеркнула, что Центр является уникальным в Армении и в регионе. По ее словам, за 3 года были решены 3 важнейшие проблемы: было построено здание, общей площадью 1700 кв. метров, центр был снабжен самым современным оборудованием, были подготовлены квалифицированные специалисты. “В течении 3 лет выпускник ЕГМУ, ныне известный американский нейрохирург Артур Григорян занимался подготовкой 14 молодых специалистов: нейрохирургов, радиологов, анестезиологов-реаниматологов. Cотрудники Центра прошли переподготовку в известных клиниках Европы и США”,- подчеркнула Гоар Кялян.
По ее словам, затраты на строительство Центра составили около 4.5 млн. долларов, из которых 1.7 млн. предоставили благотворители, супруги Назар и Артемис Назарян. По их просьбе, центр был назван именем их сына – известного американского врача Левона Назаряна.
На закупку оборудования и строительство здания центр взял кредит на сумму 2.8 млн. др.
Красную ленточку ректор ЕГМУ разрезала вместе с Назаром Назаряном, после чего, они, вместе с президентом Армении Сержем Саргсяном, министром здравоохранения Армении Арутюном Кушкяном, министром образования и науки Армении Арменом Ашотяном осмотрели здание.