31 Մարտ 2010 - 12:11 AMT
Արտակ Շաքարյան. Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանալին երկու երկրների հասարակության ձեռքերում է
Թուրք փորձագետների եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցը Հայաստան, որտեղ նրանք մասնակցել են հայ-թուրքական փորձագիտական քննարկումներին, ցույց տվեցին, որ ոչ հայերը, ոչ թուրքերը պատկերացում չունեն միմյանց մասին: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Ըստ նրա, մինչ Հայաստան այցելելը թուրք փորձագետները կարծում էին, թե հայերն անհամբեր սպասում են թե երբ է բացվելու հայ-թուրքական սահմանը, սակայն շփվելով հայկական կողմի ներկայացուցիչների հետ, համոզվեցին հակառակ պարագայում: «Հայկական կողմը խոսում էր սահմանն բացելու անհրաժեշտության մասին, սակայն, նշում էր Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը: Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը չեն կարող լուծել Հայաստանն ու Թուրքիան, այդ հարցը պետք է լուծեն հայ եւ թուրք հասարակությունները»,-ասել է հայ փորձագետը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ հայկական կողմը հունիսի սկզբին պատասխան այց կկատարի Ստամբուլ եւ Անկարա: Ըստ նրա, հանդիպման ընթացքում հայ փորձագետները կհանդիպեն Թուրքիայի վերնախավի հետ: Ըստ նրա, թուրք հանրության հանդեպ կարելի է մոտեցում գտնել նրա վերնախավի ներկայացուցիչների միջոցով: «Մեր խնդիրն այն է, որ երկրի ժողովրդները չեն հասկանում միմյանց»,-ասել է Շաքարյանը` հավելելով, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանալին երկու երկրների հասարակության ձեռքերում է:
Շաքարյանն ասել է նաեւ, որ հուլիս-օգոստոսին համագործակցության «Եվրասիա» հիմնադրամը մտադիր է ամառային դպրոց բացել լրագրողների համար: «Մեկ-երկու շաբաթում լրագրողները կտեղեկանան Թուրքիայի կուսակցությունների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում նրանց դիրքրոշումների, ինչպես նաեւ Հայաստանի նրանց ընկալումների մասին»,-ասել է Ա.Շաքարյանը:

The visit of Turkish experts and high ranking officials to Armenia to participate in RA-Turkey expert discussions proved that neither side had any idea of another’s expectations, expert Artak Shakaryan said.
As he told a news conference in Yerevan, before visiting Armenia, Turkish experts used to believe Armenians’ couldn’t wait for the opening of the border with Turkey. They made sure of the opposite, having been given a chance to communicate with Armenia’s representatives. “Armenia spoke of the necessity to open the border, at the same time emphasizing the importance of acknowledging the Armenian Genocide. Rapprochement issue can’t be resolved by either of two countries; Armenian and Turkish societies must be the ones to find a solution,’ Armenian expert said.
As he noted, Armenian side indents to pay a return visit to Istanbul and Ankara to meet with representatives of Turkish elite. “The key to reconciliation is in the hands of Armenian and Turkish societies,” Artak Shakaryan stressed.
In July-August 2010, Eurasia collaboration fund will open a summer school for journalists, where students will be familiarized with the position of Turkish parties on Armenian Genocide recognition, as well as their perception of Armenia, the expert stated.