Ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի (ECRI) պատվիրակությունը մարտի 23-26-ն այցելեց Հայաստան: Այցի ընթացքում պատվիրակությունը տեղեկատվություն ստացավ 2006թ. իր զեկույցում իշխանություններին հասցեագրված առաջարկությունների իրականացման վերաբերյալ եւ քննարկեց նոր զարգացումները:
Երեւանում պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ բոլոր համապատասխան նախարարությունների ներկայացուցիչների, պաշտոնյաների եւ իրավապաշտպան ՀԿ-ների հետ: Այն նաեւ այցելեց ապաստան հայցողների եւ փախստականների համար նախատեսված կեցավայրեր, ինչպես նաեւ ազգային փոքրամասնություններով բնակեցված գյուղեր եւ շրջաններ:
Այցից հետո հանձնաժողովը կմշակի զեկույց, որտեղ իշխանություններին կներկայացնի առաջարկությունների նոր շարք ռասիզմի, ռասայական խտրականության, քսենոֆոբիայի, հակասեմիտականության եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարի քայլերի վերաբերյալ: Դրանցից երեքի վերաբերյալ երկու տարի անց կկատարվի լրացուցիչ ուսումնասիրություն` միջանկյալ մոնիտորինգի ընթացակարգի սկզբունքով:
2006թ. իր զեկույցում հանձնաժողովը ափսոսանք էր հայտնել խտրականությանը վերաբերող համապարփակ քաղաքացիական եւ վարչական օրենսդրության բացակայության վերաբերյալ: Հանձնաժողովը գտել էր նաեւ, որ եզդի համայնքի ներկայացուցիչները շարունակում էին առերեսվել խնդիրների: Հանձնաժողովը առաջարկել էր նաեւ փոփխություններ կատարել այլընտրանքային ծառայության մասին օրենքում, հաղորդում է Եվրոպայի Խորհրդի մամլո ծառայությունը:

31 Март 2010 - 12:53 AMT
С 23 по 26 марта делегация комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью при Совете Европы –ECRI посетила Армению. В ходе своего визита члены делегации получили информацию, по поводу выполнения предложений изложенных в адресованном властям докладе 2006 года.
В рамках своего визита делегация ECRI встретилась с представителями соответствующих министерств РА, чиновниками, а также с правозащитными общественными организациями. Они также посетили дома, предусмотренные для беженцев и просящих политубежище, деревни и районы, где проживают представители национальных меньшинств.
После своего визита комиссия намерена разработать новый доклад, в котором представит властям Армении новые предложения в вопросе борьбы против расизма, расовой дискриминации, ксенофобии, антисемитизма и нетерпимости. По отношению трех из них чрез два года будут проведены дополнительные исследования по принципу промежуточного мониторинга.
В 2006 году комиссия по борьбе с расизмом и нетерпимостью при Совете Европы в своем докладе выражала сожаление по поводу отсутствия законодательства в отношении дискриминации. Комиссия подчеркивала, что езидская община все еще сталкивается с проблемами и предлагала внести изменения в законе “Об альтернативной службе”, сообщает пресс-служба ECRI.