Հանրության շրջանում տարածված կարծիքն այն մասին, որ հայերի մտածելակերպն երկրում կաշառակերության բարձր մակարդակի հիմնական պատճառն է, ժխտվում է փորձագետների մեծ մասի կողմից: Նրանք գտնում են, որ կոռուպցիայի հետ կարելի է պայքարել ցանկացած երկրում: Իսկ ահա բնակչության անիրազեկությունը մեծ դերակատարություն ունի: Այս երեւույթի հետ փորձում են պայքարել Հայաստանի զանգվածային լրատվության միջոցները: Մարտի վերջում ամփոփվեցին Հասարակայնության հետ կապերի հայկական ասոցիացիայի «Դուրս մղենք կոռուպցիան մեր կյանքից» ծրագրի արդյունքները` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Հակակոռուպցիոն գործողությունների մոբիլիզացիան» ծրագրի աջակցությամբ: Ծրագրի նպատակն էր ներկայացնել Հայաստանի հանրությանն այն ուղին, որով անհրաժեշտ է ընթանալ սեփական իրավունքների եւ շահերի պաշտպանության գործում, այն է` դիմել դատարան: Իրականացվող ծրագրի շրջանակներում ընտրվել են ԶԼՄ-ների 20 ներկայացուցիչներ, որոնք վեց ամիս մասնակցեցին դատավարություններին եւ լուսաբանեցին դրանց ընթացքը:
Ըստ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի զեկույցի, Հայաստանի իշխանությունները 2009-ին բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկել երկրում կաշառակերության կրճատման համար, թեեւ կաշառակերության կասկածանքով, պարբերաբար հետապնդվել են ցածր ու միջին օղակի պաշտոնյաներ: Դատարանները շարունակում են կանոնավոր կերպով ենթարկվել իշխանությունների ճնշումներին: Երկրի իշխանությունները շարունակում են անտեսել պետպաշտոնյաների կաշառակերության վրա մատնանշող գործունեությունը:
Ընդ որում Հայաստանի իրավապահ մարմինները 2009թ. 9 ամիսների ընթացքում հայտնաբերել են կոռուպցիոն բնույթի 398 հանցագործություններ, դրանցից 242-ը բացահայտվել են ոստիկանության կողմից: Կաշառակերության 46 դեպքերից եւ առեւտրում կոռուպցիայի 3 դեպքերից, բացահայտվել է 33 հանցագործություն: Ըստ «թարմ» տվյալների, մարտի 1-29-ը բացահայտվել է կոռուպցիայի 18 դեպք, պաշտոնի չարաշահման 19 դեպք եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից կեղծման եւ թերացման 20 դեպք: Հանցագործությունների բացահայտման նման բարձր մակարդակի վերաբերյալ տվյալները տարակուսանք են առաջացնում` կամ երկրում բարձրացել է կոռուպցիայի մակադակը, կամ բարելավվել է իրավապահ մարմինների աշխատանքը:
Չնայած կառավարության կոռուպցիայի դեմ պայքարի ծրագրերին եւ հասարակական կազմակերպությունների ներգրավվածությանն այդ պայքարին, կոռուպցիայի մակարդակը Հայաստանում նույնն է մնացել, իսկ առավել կոռումպացված են դատական համակարգը, առողջապահության ոլորտը, կրությունը եւ այլ ոլորտներ: Երեւանում անցած կոռուպցիայի դեմ պայքարին նվիրված յոթերորդ համաժողովում, Հայաստանում USAID-ի առաքելության տնօրեն Ջատինդեր Չիման նշել է, որ հենց որ աշխուժացում է նկատվի, ներդրողները ողջ աշխարհով մեկ նոր շուկաներ են որոնելու: Ըստ նրա, Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների եւ ինտելեկտի զարգացման ներուժ ունի, սակայն այդ ոլորտները հատկապես զգայուն են կոռուպցիայի հանդեպ, իսկ ներդրողները գերադասում են նվազ կոռումպացված երկրներ:
Ընդ որում, երկրում կան նաեւ փորձագետներ, որոնք համարում են, որ կոռուպցիան առաջինը չէ այն գործոնների թվում, որոնք խոչընդոտում են բիզնեսի զարգացմանը Հայաստանում: «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանն իր կարծիքն է կիսել այդ հարցի շուրջ` երկրում այնպիսի «ավանդույթ » է ձեւավորվել, որ բոլոր խնդրները բարդում են կոռուպցիայի վրա, սակայն իրականում դա կապված է բուն տնտեսության զարգացման հետ` որքան մեծ լինի տնտեսության ծավալը, այնքան կնվազի կոռուպցիայի հնարավորությունները: «Բնակչությունը չունի հիմնարար սոցիալական արժեքներ, որոնք պետք է ձեւավորվեն մանկուց»,-ասել է նա:
Կա կոռուպցիայի դեմ պայքարի երկու ռազմավարություն` ժողովրդավարացում, երբ ժողովուրդը ավելի շատ է մասնակցում որոշումների կայացմանը, եւ որը հիմնվում է ազնվության, թափանցիկության եւ հաշվետվության վրա, եւ Սինգապուրի ռազմավարությունը, երբ երկրի ավտորիտար իշխանությունը պայաքար է սկում բարձր իշխանավորների կոռուպցիայի դեմ, ոչ թե ցածր օղակից, որտեղ կոռուպցիան խստորեն պատժվում է: Ըստ Transparency International-ի հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Օկտանյանի, երկու ռազմավարությունն էլ անընդունելի է Հայաստանի համար, քանի եր երկրի իշխանությունները դեռեւս պատրաստ չեն բարեփոխումների:
Հատկանշականն այն է, որ Հայաստանի բնակչությունը հասկանում է, որ կոռուպցիան անվստահություն է սերմանում իշխանությունների հանդեպ, նվազեցնում է կառավարության օրինականությունը, խոչընդոտում է տնտեսության զարգացմանը, ավելացնում է աղքատության մակարդակը երկրում, սակայն այն հարցին, թե ի՞նչ կանեիք կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար, մեծամասնությունը պատասխանել է` ոչինչ, իսկ մյուս մասը` որ կարող է ձեռնպահ մնալ կաշառք վերցնելուց:

31 Март 2010 - 15:43 AMT
Помимо этого, сравнительный анализ двух исследований свидетельствует о том, что информированность среди бизнес-лидеров о реализуемых правительством страны антикоррупционных программах значительно выше, в частности, каждый 2 бизнес-лидер достаточно информирован.
Распространенное в обществе мнение о том, что армянский менталитет – основная причина высокого уровня коррумпированности в стране, отрицается многими экспертами, полагающими, что с коррупцией можно бороться в любой стране. А вот низкая информированность населения играет большую роль. С данным явлением пытаются бороться средства массовой информации Армении. В конце марта были подведены итоги программы «Вытесним коррупцию из нашей жизни» Армянской ассоциации по связям с общественностью (APRA) при поддержке программы «Мобилизация антикоррупционных действий» Агентства международного развития США (USAID). Идеологией программы являлась попытка представить общественности Армении путь, по которому необходимо идти в деле защиты своих прав и интересов, а именно, обращаться в суд. В рамках реализуемой программы были отобраны 20 представителей средств массовой информации, которые в течение шести месяцев принимали участие и освещали судебные процессы.
Согласно отчету Госдепартамента США, власти Армении в 2009 году не предприняли достаточно мер для сокращения коррупции в стране, хотя по подозрению во взяточничестве периодически преследовались чиновники низкого и среднего звена. Суды продолжают регулярно подвергаться политическим давления со стороны властей. Данные, указывающие на коррупционную деятельность госчиновников, власти страны продолжают игнорировать.
При этом правозащитные органы Армении за 9 месяцев 2009 года выявили 398 случаев преступлений коррупционного характера, из них 242 были раскрыты полицией. Из 46 случаев взяточничества и 3-х случаев коррупции в торговле были раскрыты 33 преступления. Согласно совсем «свежим» данным, с 1 по 29 марта были выявлены 18 случаев коррупции, 19 случаев злоупотребления должностными полномочиями и 20 случаев подделки и халатности со стороны высокопоставленных лиц. Такие данные о высокой раскрываемости преступлений вызывают недоразумение: то ли в стране увеличился уровень коррупции, то ли улучшилось качество работы правоохранительных органов?
Несмотря на программы правительства по борьбе с коррупцией в стране и активную вовлеченность в этот процесс общественных организаций, уровень коррумпированности в Армении остался неизменным, а наиболее коррумпированными являются судебная система, госсектор, сфера здравоохранения, образования и другие.
Во время прошедшего в Ереване седьмого форума, посвященного борьбе с коррупцией, директор миссии USAID в Армении Джатиндер Чима отметила, что, как только начнется выход из рецессии, инвесторы по всему миру будут искать новые рынки. По ее словам, у Армении есть потенциал в развитии индустрии высоких технологий и интеллекта, но они наиболее чувствительны по отношению к коррупции, а инвесторы отдают предпочтение менее коррумпированным странам.
При этом есть в стране и эксперты, которые считают, что коррупция не занимает первого места среди факторов, препятствующих развитию бизнеса в Армении. Председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян поделился своим мнением по этому вопросу: в стране сложилась такая «традиция», что все проблемы сваливаются на коррупцию, но на самом деле это связано с развитием самой экономики: насколько масштаб экономики будет большим, настолько будут уменьшаться возможности коррупции. «У населения отсутствует достаточный набор необходимых фундаментальных социальных ценностей, которые необходимо формировать с малого возраста», – сказал он.
Есть две стратегии в борьбе с коррупцией: демократизация, когда народ больше участвует в принятии решений, и которая основывается на честности, прозрачности и отчетности, и Сингапурская стратегия, когда авторитарное руководство страны начинает борьбу с коррупцией с высшего звена власти, а не с низшего, где коррупция жестоко карается. По мнению исполнительного директора антикоррупционного центра Transparency International Варужана Октаняна, обе стратегии пока неприемлемы в Армении, так как власти страны пока не готовы к реформам.
Самым примечательным является то, что население Армении понимает, что коррупция подрывает доверие народа к властям, ослабляет легитимность правительства, препятствует росту экономики, увеличивает уровень бедности в стране, но на вопрос, «Что бы вы сделали для борьбы с коррупцией?», большинство отвечает – ничего, а остальная часть – может лишь воздержались от взяток.