1 Ապրիլ 2010 - 11:35 AMT
«Այժմ Հայաստանում գործում է 3 պետական արգելավայր, 4 ազգային պարկ, 27 պետական որսարգելոց եւ 230 բնության հուշարձան»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի բնապահպանության նախարարության հատուկ պահպանվող տարածքների բաժնի պետ Արամ Աղասյանը: Նրա խոսքով, այդ վայրերը բացի կենսաբազմազանության պահպանությունից պետք է ծառայեն Հայաստանում էկոտուրիզմի զարգացմանը:
«Խոսրովի արգելանոցում արդեն կան վայրեր, որտեղ տուրիստների մուտքը թույլատրված է: Սակայն, անհրաժեշտ է հետեւել, որպեսզի նրանք չմտնեն այն տարածքներ, որոնք հազվագյուտ կենդանիների բնակության եւ բազմացման միջավայրն են»,- ընդգծեց Արամ Աղասյանը:

1 April 2010 - 11:35 AMT
В Армении действует 3 государственных заповедника, 4 национальных парка, 27 государственных заказников и 230 памятников природы
“Сейчас в Армении действует 3 государственных заповедника, 4 национальных парка, 27 государственных заказников и 230 памятников природы”,- сообщил на пресс-конференции 1 апреля начальник отдела особо охраняемых территорий Министерства охраны природы Армении Арам Агасян. По его словам, эти места помимо сохранения биоразнообразия должны также служить развитию экотуризма в Армении.
“В Хосровском заповеднике уже есть места, в которые разрешен вход туристов. Однако, необходимо следить за тем, чтобы они не заходили на территории, являющиеся средой обитания и размножения редких видов животных”,- подчеркнул Арам Агасян.