Թույլ չտալով «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի կողմից ԼՂՀ մերձակա ազատագրված տարածքների պահպանման խնդրի շուրջ ապրիլի 1-ին Թեքեյան կենտրոնում կայանալիք լայն հասարակական քննարկումը` Հայաստանի իշխանությունները նպատակ ունեն հեռու պահել հայ հանրությանը Արցախի խնդրի քննարկումներից: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է հայ ռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը:
Ըստ Խզմալյանի, «Սարդարապատ« շարժումը դատապարտում է իշխանությունների գործելակերպը, երբ Հայաստանի ազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերը չեն քննարկվում լայն հասարակական շրջանակներում, այլ լուծվում են «գիշերային բանակցությունների» միջոցով եւ այլ երկրների ճնշման տակ:
Խզմալյանը նշել է, որ ազատագրված տարածքների պահպանման գաղափարը պետք է միավորի հայ ժողովրդին եւ որեւէ սակարկություն պետք է համարվի պետական դավաճանություն: «Քանի որ այդ տարածքները ձեռք են բերվել մեր զինվորների արյան գնով եւ չեն կարող դիվանագիտական սակարկության առարկա լինել: Ազատագրված տարածքներից գեթ մեկ շրջան զիջելը կնշանակի քանդել Հայաստանի ու ԼՂՀ-ի ողջ պաշտպանական համակարգը, ինչը կարող է պատճառ դառնալ Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների վերսկսման համար»,-նշել է նա:

Не допустив проведения уже назначенного на 1-ое апреля широкого общественного обсуждения в центре “Текеян” относительно проблемы сохранения освобожденных территорий вокруг НКР со стороны инициативной группы движения «Сардарапат», власти Армении преследуют цель отгородить армянскую общественность от каких-либо обсуждений относительно проблемы Арцаха. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил армянский режиссер Тигран Хзмалян.
По словам Хзмаляна, движение «Сардарапат» осуждает подобный образ действий властей, что вопросы, касающиеся национальной безопасности Армении, не обсуждаются в широких общественных кругах, а решаются посредством “ночных переговоров” и под давлением других стран.
Хзмалян заметил, что идея сохранения освобожденных территорий должна объединить армянский народ, и какой-либо торг относительно этих территорий должен считаться государственной изменой. “Так как эти территории приобретены кровью наших солдат и не могут являться предметом для дипломатического торга. Уступка какого-либо района из освобожденных территорий разрушит всю оборонительную систему Армении и НКР, что может стать причиной для возобновления военных действий Азербайджаном”, – заметил он.