1 Ապրիլ 2010 - 15:00 AMT
Հուլիսի 8-ից 22-ը Կիպրոսի հայկական «Նարեկ» դպրոցի 16 շրջանավարտներ եւ 2 ուսուցիչներ Հայաստան կայցելեն:
«Սույն ուղեւորության նպատակն է երեխաներին ցույց տալ Հայաստանի պատմությունը, որը նրանք սովորել են դպրոցում: Թող նրանք սեփական աչքերով տեսնեն Էջմիածինն ու Խոր Վիրապը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ընդգծել է այդ ուղեւորության նախաձեռնող, Կիպրոսի խորհրդարանի անդամ Վարդգես Մագդեսյանը:
Նա հաղորդել է նաեւ, որ ուղեւորության եւ Հայաստանում երեխաների եւ ուսուցիչների բնակության ծախսերն իր վրա է վերցրել, իսկ երեխաների համար նախատեսված մշակութային ծրագիրը պետք է ապահովի Հայաստանի կառավարությունը:

С 8 по 22 июля этого года 16 выпускников и 2 учителей кипрской начальной армянской школы “Нарек” посетят Армению.
“Целью данной поездки является показать детям историю Армении, которую они учили в школе. Пусть они своими глазами увидят Эчмиадзин и Хор Вирап”,- подчеркнул в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net инициатор этой поездки, член Парламента Кипра Вардгес Магдесян.
Он сообщил также, что затраты на поездку и проживание детей и учителей в Армении он взял на себя, а культурную программу для детей должно обеспечить Правительство Армении.
“Я уверен, такие поездки должны стать ежегодными”,- подчеркнул Вардгес Магдесян.
“Нарек” является ныне действующей начальной школой семинарии Мелконян на Кипре, закрытой в 2005 году.