«Երեւանում ներկայում գործում է 15 եկեղեցի: Մեկ միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաքում 15 եկեղեցին բավական չէ», – ընդգծում է Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի տեղեկատվական ծառայության պետ, երեց Վահրամ Մելիքյանը, պատասխանելով PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հարցերին:
«Ամենայն հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ցանկությունն է տեսնել Երեւանի յուրաքանչյուր համայնքում գոնե մեկ եկեղեցի: Սակայն մայրաքաղաքի յուրաքանչյուր համայնքում մեկից ավելի եկեղեցի է պետք: Հազար ընտանիքի պետք է սպասարկի գոնե մեկ եկեղեցի», – նշել է երեց Վահրամ Մելիքյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ներկայում Երեւանի երեք համայնքներում` Աջափնյակ, Արաբկիր եւ Էրեբունի, կառուցվելու են նոր եկեղեցիներ:
«Հիմա մեզ համար կարեւոր է, որպեսզի մեր ընտանիքներում ծաղկի հոգեւոր կյանքը, եւ որպեսզի մարդիկ եկեղեցի ունենան, ուր կարող են միշտ այցելել», – խոսքն ավարտել է երեց Վահրամ Մելիքյանը:

2 Апрель 2010 - 12:58 AMT
“В Ереване на данный момент действуют 15 церквей. Для миллионного города 15-ти церквей недостаточно”, – подчеркнул директор информационной службы Первопрестольного Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net.
“Желание Католикоса Всех Армян Гарегина II – видеть в каждой общине Еревана хотя бы по однoй церкови. Но в каждой общине столицы необходимо обеспечить наличие больше одной церкви. На тысячу семей должна быть хотя бы одна церковь”,- отметил иерий Ваграм Меликян.
По его словам, в настоящее время новые церкви строятся в трех общинах Еревана: Ачапняк, Арабкир и Эребуни.
“Сейчас для нас важно, чтобы в наших семьях процветала духовная жизнь и,чтобы у людей была церковь, которую они могли бы посещать постоянно”,- заключил иерей Ваграм Меликян.