6 Ապրիլ 2010 - 07:55 AMT
ԵՄ հետ համագործակցությունը մնում է ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից մեկը: Այդ մասին ընդլայման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նա նաև նշեց, որ այս հարցը հետաքրքրում է ԵՄ-ին, ինչի մասին վկայում են ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերջերս հաճախակի դարձած այցելությունները Հայաստան:
Նալբանդյանի խոսքերով, Ֆյուլեի այցը լավ առիթ է Հայաստան-ԵՄ օրակարգի հարցերը քննարկելու, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի Բրյուսել կատարելիք այցից առաջ կողմերի միջև համագործակցությունը խորացնելու համար: “Եվրամիությունը Հայաստանի համար հանդիսանում է վստահելի քաղաքական և տնտեսական գործընկեր: ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները ներկայումս գտնվում են վերընթաց զարգացման փուլում, համագործակցությունը ԵՄ հետ նոր որակական մակարդակի վրա է դրվել Արևելյան գործընկերության մեկնարկով”,- ասել է Նալբանդյանը: “Այս առումով հայկական կողմը հատկապես կարևորում է ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի կնքումը, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացումը և ասոցիացման համաձայնագրի կնքնման բանակցությունների մեկնարկը”,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Նալբանդյանը նաև հայտնեց, որ Ֆյուլեի հետ հանդիպմանը քննարկել են Արևելյան գործընկերության ամրապնդումը:Նա, ինչպես նաև Շտեֆան Ֆյուլեն, հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում կընդլայնվի:
Իր հերթին, Ֆյուլեն ասաց, որ ԵՄ-ն ռազմավարական հետաքրքրություն ունի և ցանկանում է իր արևելյան հարևանների կայունությունը և զարգացումը: “Մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանի և Եվրամիության համագործակցությունը զարգանում է, ինչը մեր հարաբերությունները նոր մակարդակի վրա է բարձացնում”,- ասել է Ֆյուլեն: Նա հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում կողմերը սկսելու են ասոցիացման համաձայնագրի բանակացությունները: “Հուսով եմ, որ այդ համաձայնության մասը կդառնա այսպես կոչված տնտեսական ինտեգրացիան, այսինքն ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը”,- ասել է նա, ավելացնելով, որ դա ուղղակի համաձայնություն չէ, այլ արդյունավետ գործիք, որը ԵՄ-ն առաջարկում է Հայաստանին, որպեսզի օգնի նրան ավելի մոտ լինել Եվրոպային և ինտեգրվել եվրոպական շուկաներ: Նրա խոսքերով, քննարկվել է նաև աջակցության հարցը, որը ԵՄ-ն ցուցաբերում է Հայաստանում բարեփոխումներ անցկացնելու գործընթացում:
Անդրադառնալով ԵՄ նոր մուտքի արտոնագրի հարցին, Ֆյուլեն ասաց, որ դա արվել է ԵՄ գործընկերների համար ավելի թափանցիկ համակարգ ստեղծելու համար: “Դա շատ կարևոր քայլ է ԵՄ անդամ-երկրների հետ մերձենալու համար”,- ասել է նա: Նա նաև հույս հայտնեց, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար այս ռեժիմն օգտակար կլինի:

Сотрудничество с Евросоюзом остается одним из важнейших направлений внешней политики Армении. Об этом на совместной пресс-конференции с Комиссаром ЕС по вопросам расширения и Европейской политики соседства Штефаном Фюле заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян. При этом он заметил, что данный вопрос также интересен и ЕС, о чем свидетельствует в последнее время частые визиты высокопоставленных чиновников Евросоюза. По словам главы МИД РА, визит Фюле является хорошим поводом для того, чтобы обсудить повестку дня Армения-ЕС и вопросы, направленные на углубление сотрудничества между сторонами перед визитом президента РА Сержа Саргсяна в Брюссель.
«Европейский Союз является для Армении надежным политическим и экономическим партнером», – отметил Налбандян, добавив, что сотрудничество с ЕС идет по нарастающей. По его словам, со стартом проекта «Восточное партнерство» сотрудничество Армении с ЕС перенеслось на новый качественный уровень. «В связи с этим, мы придаем особое значение подписанию соглашения о свободной торговле, упрощению визового режима, а также началу переговоров о подписании ассоциационного соглашения с ЕС», – подчеркнул глава МИД РА.
Налбаднян также сообщил, что в ходе встречи с Штефаном Фюле были обсуждены вопросы укрепления проекта «Восточное партнерство». Глава МИД РА также выразил надежду, что сотрудничество в рамках проекта будет расширяться как в двухстороннем, так и в многостороннем формате.
В свою очередь Фюле сказал, что ЕС имеет стратегический интерес и желает стабильности и развития своих восточных соседей. «Мы рады, что сотрудничество между Арменией и ЕС развивается, что поднимает наши отношения на новый уровень», – сказал Фюле. При этом он выразил надежду, что в ближайшем будущем стороны начнут переговоры о подписании ассоциационного соглашения. «Я надеюсь, что частью этого соглашения станет экономическая интеграция, то есть создание зоны свободной торговли», – отметил Фюле, добавив, что это не просто соглашение, это эффективный инструмент, который ЕС предлагает Армении, чтобы помочь ей быть ближе к Европе и интегрироваться на европейские рынки. По его словам, также был обсужден вопрос поддержки, которую ЕС оказывает процессу проведения реформ в Армении.
Обращаясь к вопросу нового визового кодекса Европейского союза, Фюле сказал, это сделано для того, чтобы создать для партнеров ЕС более прозрачную систему. “Это очень важный шаг к сближению со странами-членами ЕС”, – сказал он. При этом он выразил надежу, что для граждан Армении данный режим будет полезным.