6 Ապրիլ 2010 - 08:44 AMT
“Մենք Հայաստանում անցկացնում ենք հերթական Մարդու իրավունքների ֆեդերացիայի միջազգային համագումարը (FIDH), որովհետև այստեղ որոշակի առաջընթաց կա մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում”,- հայտարարել է FIDH երեւանյան ներկայացուցիչ Սուեր Բելասսենը: Նրա խոսքերով, անհրաժեշտ է հասնել առաջընթացի նաև արդարադատության ոլորտում: “Մենք գիտակցում ենք, որ շատ դժվար է ամբողջ համակարգը փոխելը, և համագումարի ընթացքում մենք փորձելու ենք ողջ ուշադրությունը կենտրոնացնել այն խնդիրների վրա, որոնք Հայաստանում գոյություն ունեն այդ բնագավառում: Մասնավորապես, կանգ ենք առնելու քաղբանտարկյալների խնդիրների վրա, ինչպես նաև 2008-ի մարտի 1-ին 10 մարդկանց մահվան մեղավորներին բացահայտելու վրա”,- ասել է նա, ավելացնելով, որ FIDH-ը մտադիր է համագործակցել երկրի ղեկավարության հետ, որովհետև առանց դրա անհնար է հասնել իրական առաջընթացի:
Իր հերթին, ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Անթաուն Բերնարը նշեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը միջազգային խնդիր է դարձել: “Անկախ և զարգացած արդարադատության գրավականը դատավորների և իրավաբանների պրոֆեսիոնալիզմն է”,- ասել է Բերնարը:
Խաղաղության նոբելյան մրցանակի դափնեկիր իրանցի իրավապաշտպան Շիրին Էբադին, որը մասնակցում էր համագումարին, հայտարարեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավիճակը Հայաստանում ավելի լավ է, քան ԱՊՀ մնացած երկրներում և տարածաշրջանում:

6 Апрель 2010 - 08:44 AMT
«Мы проводим очередной конгресс Международной федерации прав человека (FIDH) в Армении, потому что здесь есть определенный прогресс в сфере защиты прав человека», – заявила в Ереване председатель FIDH Суер Белассен. По ее словам, необходимо также достичь прогресса в сфере правосудия. «Мы осознаем, что очень трудно изменить всю систему и в ходе конгресса мы попытаемся сфокусировать все внимание на проблемах, существующих в этой области в Армении. В частности, мы остановимся на проблеме политзаключенных, а также на выяснении виновных в гибели 10 человек 1 марта 2008 года», – подчеркнула она, добавив, что FIDH намерен тесно сотрудничать с руководством страны, потому что без этого невозможно достичь реального прогресса.
В свою очередь исполнительный директор федерации Антуан Бернар отметил, что защита прав человека стала международной проблемой. «Гарантом независимого и развитого правосудия является профессионализм судей и юристов», – подчеркнул Бернар.
Принимающая участие в работе конгресса лауреат Нобелевской премии мира иранская правозащитница Ширин Эбади заявила, что ситуация с правами человека в Армении намного лучше, чем в остальных странах СНГ и региона в целом.