Լեռնային Ղարաբաղը երբեւէ չի եղել անկախ Ադրբեջանի մասը: Ինչպես հայտնում է «Արմինֆո» գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը` ելույթ ունենալով Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 56-րդ նստաշրջանի նիստում: Նախարարի խոսքերով` Ղարաբաղի ժողովուրդը ունի իր պատմական հայրենիքում խաղաղ բնակվելու իրավունք, որից այն զրկված էր տասնամյակների ընթացքում: Նա նշել է, որ այդ հարցում արդարությանը հասնելու նպատակը դրված էր Հայաստանի քաղաքականության հիմքում: «Ադրբեջանում հնչող հակամարտությունը ռազմական եղանակով լուծելու դատարկ կոչերը անընդունելի են տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու համար»,- նշել է Հայաստանի արտգործնախարարության ղեկավարը:
Իր ելույթում Վարդան Օսկանյանը շոշափել է նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման: Կոչելով Անկարան Երեւանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել` նախարարը նշել է, որ սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո շատ երկրներ, մի կողմ թողնելով գաղափարախոսությունը, դիմել են համագործակցության: Նա հույս է հայտնել, որ Թուրքիան կհետեւի նրանց օրինակին` հանուն տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման: Օսկանայնի խոսքերով` Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը շարունակում է խոչընդոտ մնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կանոնավորման գործում, սակայն, այդ հարցը կարող է լուծվել երկու պետությունների կառավարությունների միջեւ երկխոսության միջոցով: «Ցեղասպանությունը վերապրած հայ ժողովուրդը չի ցանկանում, որ իր ողբերգական անցյալն անդրադառնա երկրի ապագայի վրա»,- ասել է նախարարը:

Нагорный Карабах никогда не являлся частью независимого Азербайджана. Как сообщает агентство “Арминфо”, об этом заявил министр иностранных дел Армении Вардан Осканян, выступая на 56-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке. По словам министра, народ Карабаха заслужил право мирного проживания на своей исторической родине, которого был лишен на протяжении десятилетий. Он отметил, что достижение справедливости в этом вопросе было положено в основу политики Армении. “Звучащие в Азербайджане пустые призывы к военному решению конфликта неприемлемы для установления стабильности в регионе”,- отметил глава внешнеполитического ведомства Армении.
Вардан Осканян в своем выступлении затронул также тему армяно-турецких отношений. Призвав Анкару к установлению дипломатических отношений с Ереваном, министр отметил, что после терактов 11-го сентября многие страны, оставив в стороне идеологию, пошли на сотрудничество. Он выразил надежду на то, что Турция последует их примеру во имя установления мира и стабильности в регионе. По словам Осканяна, геноцид армян в Османской Турции продолжает оставаться препятствием в нормализации армяно-турецких отношений, однако, этот вопрос может быть решен посредством диалога между правительствами двух стран. “Армянский народ, переживший геноцид, не хочет, чтобы его трагичное прошлое отразилось на будущем страны”, – сказал министр.