Եվրամիությունը պատրաստ է նպաստել Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանն առանց նախապայմանների: Այդ մասին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընդլայնման ու եվրոպական հարեւանության քաղաքականության գծով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Ըստ նրա. ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել սահմանամերձ շրջանների զարգացմանը, հենց որ արձանագրությունները վավերացվեն եւ ուժի մեջ մտնեն: Ընդ որում նա բարձր է գնահատում ՀՀ նախագահի գործունեությունն ու համարձակությունը, որը համաձայնվեց երկխոսություն սկսել Թուրքիայի հետ: Ըստ նրա, հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման հեռանկարը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ եվրոպական ընտանիքին Թուրքիայի անդամակցության հարցում:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին` Ֆյուլեն ասաց, որ Եվրոպական միությունը ոչ միայն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը, այլ նաեւ պատրաստ է մշակել կոնկրետ ծրագրեր Լեռնային Ղարաբաղում եւ ողջ տարածաշրջանում վստահության վերականգնման ուղղությամբ:
Իր հերթին Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարն ասել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճանաչման հարցում չի փոխվել: “Ոչ միայն Հայաստանն, այլ նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հասկանում են, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական հարցը Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է”,-ասել է Նալբանդյանը` մեկնաբանելով երկրի դիքրորոշման հնարավոր փոփոխությունը ԼՂՀ կարգավիճակի ճանաչման հարցում: Ըստ նրա, այդ համատեքստում, Հայաստանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, որ եթե Ադրբեջանը ճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը, հակամարտությունը հնարավոր կլինի հանգուցալուծել մի քանի ժամում, վկայում է հենց այդ մասին: “Եթե այդ գլխավոր հարցն իր լուծումը ստանա, ապա մյուս հարցերի քննարկումը շատ ավելի դյուրին կլինի”,-ասել է Նալբանդյանը:

EU Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Stefan Fuele said that the European Union is ready to facilitate the process of the Armenian-Turkish protocols ratification without any preconditions. The EU is ready to contribute to the development of frontier regions, as soon as the Protocols are signed and come into force, Stefan Fuele said during a joint press conference with RA Foreign Affairs Minister Edward Nalbandian. At the same time, he highly appreciated the activity and courage of the Armenian President who agreed to establish a dialogue with Turkey. According to Fuele, the restoration of the Armenian-Turkish relations may have a positive impact also on the process of Turkey's membership in the European family.
Referring to the process of the NKR conflict settlement, Fuele said that the EU not only supports the OSCE Minsk Group activity, but also is ready to develop certain programs for restoration of trust both in Nagorno Karabakh and in the region.
Armenia's Foreign Affairs Minister said in his turn that Armenia's position concerning the NKR status recognition has not changed. “Both Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs understand that the Karabakh people's right to self-determination is the main issue in the Karabakh conflict settlement,” said Nalbandyan, commenting on possible change in the country's position towards the NKR status recognition. According to Mr. Nalbandian, within this context, the Armenian President's statement that it will be possible to resolve the conflict during a couple of hours, if Azerbaijan recognizes the NKR independence, implies right this. “If this main issue is resolved, it will be much easier to discuss the others,” noted Nalbandian.