Եվրամիությունը պատրաստ է նպաստել Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանն առանց նախապայմանների: Այդ մասին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընդլայնման ու եվրոպական հարեւանության քաղաքականության գծով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Ըստ նրա. ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել սահմանամերձ շրջանների զարգացմանը, հենց որ արձանագրությունները վավերացվեն եւ ուժի մեջ մտնեն: Ընդ որում նա բարձր է գնահատում ՀՀ նախագահի գործունեությունն ու համարձակությունը, որը համաձայնվեց երկխոսություն սկսել Թուրքիայի հետ: Ըստ նրա, հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման հեռանկարը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ եվրոպական ընտանիքին Թուրքիայի անդամակցության հարցում:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին` Ֆյուլեն ասաց, որ Եվրոպական միությունը ոչ միայն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը, այլ նաեւ պատրաստ է մշակել կոնկրետ ծրագրեր Լեռնային Ղարաբաղում եւ ողջ տարածաշրջանում վստահության վերականգնման ուղղությամբ:
Իր հերթին Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարն ասել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճանաչման հարցում չի փոխվել: “Ոչ միայն Հայաստանն, այլ նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հասկանում են, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական հարցը Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է”,-ասել է Նալբանդյանը` մեկնաբանելով երկրի դիքրորոշման հնարավոր փոփոխությունը ԼՂՀ կարգավիճակի ճանաչման հարցում: Ըստ նրա, այդ համատեքստում, Հայաստանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, որ եթե Ադրբեջանը ճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը, հակամարտությունը հնարավոր կլինի հանգուցալուծել մի քանի ժամում, վկայում է հենց այդ մասին: “Եթե այդ գլխավոր հարցն իր լուծումը ստանա, ապա մյուս հարցերի քննարկումը շատ ավելի դյուրին կլինի”,-ասել է Նալբանդյանը:

Европейский Союз готов способствовать процессу ратификации армяно-турецких Протоколов без каких-либо предусловий. Об этом на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном заявил комиссар ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефан Фюле. По его словам, ЕС готов содействовать развитию приграничных районов, как только Протоколы будут ратифицированы и войдут в силу. При этом он высоко оценил деятельность и смелость президента РА, который согласился на установление диалога с Турцией. По его словам, перспектива восстановления армяно-турецких отношений может также положительно сказаться на процессе вступления Турции в европейскую семью.
Касаясь процесса урегулирования карабахского конфликта, Фюле сказал, что Европейский союз не только поддерживает деятельность Минской группы ОБСЕ, но также готов разработать конкретные программы по восстановлению доверия не только в Нагорном Карабахе, но и в регионе.
В свою очередь глава МИД Армении сказал, что позиция Армении в вопросе признания статуса Нагорного Карабаха не изменилась. «Не только Армения, но и сопредседатели Минской группы ОБСЕ понимают, что главным вопросом в урегулировании карабахского конфликта является право самоопределения народа Карабаха», – отметил Налбандян, комментируя возможное изменение позиции страны в вопросе признания статуса НКР. По его словам, в этом контексте, заявление президента Армении, о том, что если Азербайджан признает независимость Карабаха, то конфликт возможно будет решить в течение нескольких часов, говорит именно об этом. «Если этот главный вопрос найдет свое решение, то обсуждение других вопросов будет намного проще», – подчеркнул Налбандян.