Լեոնարդո դա Վինչիի մահից հետո հայտնաբերվել են երեք օղակներ, որոնք մեծ նկարչին և գիտնականին շաղկապում են Հայաստանի հետ. դա հայկական եկեղեցու նախագիծն էր Բագարանի ոճով, որը հայտնաբերվել է նրա օրագրում, “Հայոց տառերը”, որոնք հայելանման արտացոլված են նրա “The Codex Atlanticus” օրագրում, և երեք հայ տիրակալների դիմանկարները: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ-ում Aquarian Millennium Armenological Institute-ի աշխատակից Մելքոն-Արմենիա Խանջյանի հոդվածում: Այս ամենը թույլ է տալիս գիտնականներին ենթադրել, որ դա Վինչին ճանապարհորդել է Հայաստանում:
Բագարան ոճի եկեղեցի Կիլիկյան Հայաստանում չի եղել, որտեղ ենթադրվում էր, որ եղել է դա Վինչին: Այն կառուցվել է Արևելյան Հայաստանում Ախուրյան գետի աջ ափին 624-631թթ., և միայն այնտեղ նկարիչը կարող էր գտնել և գծագրել եկեղեցու նախագիծն իր օրագորւմ: Այդ ոճում է կառուցված նաև Էջմիածնի եկեղեցին: Այդպիսի եկեղեցիներ կառուցվել են Եվրոպայում, և նրանց շինարարները հայեր են եղել: Այսպիսով, վարկածն այն մասին, որ դա Վինչին այցելել է միայն Կիլիկյան Հայաստան, չի հաստատվում: Նրա “The Codex Atlanticus” օրագրում նկատել են նաև երկու էջեր, որոնց վրա նկարիչը հայելանման արտացոլել է հայկական տառերը և պատմել իր այցելության մասին Տավրոսի լեռներ:
Որոշ պատմաբաններ համաձայն չեն այն կարծիքի հետ, որ դա Վինչին ճանապարհորդել է Հայաստանում: Նրանք կարծում են, որ նրա օրագրում գտնված հայկական տառերը և Տավրոսի լեռների նկարագրությունն աշխարհի վերջի մասին վեպի նախաբանն են, որը դա Վինչին պատրաստվում էր գրել:
Սակայն Տավրոսի լեռների, Էրզրումի, Տիգրիս և Եփրատ գետերի նկարագրությունը դրանց նկարների հետ թույլ են տալիս ասել, որ նա շատ լավ ճանաչել է Հայաստանը:
Հոդվածի հեղինակը պնդում է, որ Լեոնարդո դա Վինչին ոչ միայն լավ ծանոթ է եղել հայկական արվեստի հետ, այլ նաև ոգեշնչվել է դրանից իր “Խորհրդավոր ընթրիքը” նկարի ստեղծման ժամանակ: Դեռևս 1038թ. Վանի դպրոցում գտնված հայկական աստվածաշնչյան մանրանկարը` պատմության մեջ առաջին և միակ նկարը, որը Քրիստոսի աշակերտների շարքում պատկերել է Մարիա Մագդաղենացուն, որը գլուխը դրել է Քրիստոսի ուսին:
Հնարավոր է` դա Վինչին ոգեշնչվել է հենց այս պատկերից` իր “Խորհրդավոր ընթրիքի” ստեղծման ժամանակ պատկերելով Քրիստոսի աշակերտներից մեկին, որը կառուցվածքով կնոջ է նման:
Եվս մեկ հին հայկական մանրանկար Արցախից` 13-14-րդ դդ, պատկերում է Հիսուսին` շրջապատված 11 առաքյալներով (պատկերված են միայն գլուխները): Նկարի վրա առանձին պատկերված է Մարիա Մագդաղենացին, սակայն պարզ է, որ նա լրացնում է Քրիստոսի 11 աշակերտներին:
Երրորդ մանրանկարը` “Վերածնունդ”( 1287թ, Կիլիկիա), պատկանում է Թորոս Ռոսլինին և ներկայացնում է Հիսուսին, որն իր մոր` Մարիամի հետ մտնում է դրախտ: Տեսարանի ներքևում պատկերված են ոչ թե 13, այլ 12 առաքյալներ: Այստեղ նույնպես ներկայացված է Մարիա Մագդաղենացին:
Բոլոր երեք նկարները ստեղծվել են “Խորհրդավոր ընթրիքի” ստեղծումից առաջ և պատկերել են Մարիա Մագդաղենացուն որպես Քրիստոսին շատ մոտ մարդ: Այդ նկարները եղել են Կիլիկիայից, Վանից և Արցախից, այսինքն` Արևմտյան, Կենտրոնական և Արևելյան Հայաստանից: Շատ հավանական է, որ իր ճանապարհորդության ընթացքում նկարիչը կարող էր տեսնել և ոգեշնչվել դրանցից:
Այդպիսի նկարներ, հնարավոր է, շատ են եղել, սակայն Հայաստանի հսկայական մշակութային ժառանգությունը կորսվել է դարերի պատերազմների և արշավանքների արդյունքում:

После смерти Леонардо да Винчи было обнаружено три звена, связывающих великого художника и ученого с Арменией: это план армянской церкви в уникальном стиле Багаран, найденный в его дневнике, “Армянские буквы”, зеркально отображенные в его дневнике “ The Codex Atlanticus”, и портреты трех армянских правителей. Об этом сообщается в статье Мелкона-Армена Ханджяна, сотрудника Aquarian Millennium Armenological Institute в США. Согласно статье, Эти находки служат основанием для предположения ученых о том, что да Винчи путешествовал по Армении.
Церквей в стиле Багаран не было в Киликийской Армении, где предположительно был да Винчи. Она была построена на правом берегу реки Ахурян, в Восточной Армении, в 624-631 гг., и только там художник мог найти и скопировать его план в свою тетрадь. В этом же стиле построены церкви Эчмиадзина. Церкви в этом стиле также в Европе. Их строителями являются армяне. Таким образом, версия о том, что да Винчи посетил лишь Киликийскую Армению не находит своего подтверждения. В его дневнике “The Codex Atlanticus” было обнаружено также 2 страницы, на которых писатель зеркально отобразил армянские буквы и рассказал о своем посещении Таврических гор.
Некоторые историки не соглашаются с тем, что да Винчи путешествовал по Армении. Они считают, что армянские буквы, найденные в дневнике и описание гор является предысторией для создания романа о конце света, который да Винчи собирался написать.
Однако его описание Таврических гор, Эрзрума, рек Тигр и Ефрат, находящихся между Черным и Каспийским морями, с прилагающимися рисунками, позволяет судить o том, что он очень хорошо знал Армению.
Автор этой статьи утверждает, что Леонардо да Винчи не только был хорошо знаком с армянским искусством, но и вдохновился им при создании своей картины “Тайная вечеря”. Армянский библейский манускрипт, созданный еще в 1038 году в Ванской школе, первый и единственный в истории рисунок, изображающий среди учеников Христа женщину – Марию Магдалину, нежно прислонившую голову на плечо Христа.
Возможно, что да Винчи был вдохновлен именно этой миниатюрой, изображая в своей “Тайной вечери” похожую на женскую фигуру одного из учеников Христа.
Еще один древний армянский манускрипт из Арцаха, датированный 13-14 веками, изображает Иисуса, окруженного 11 апостолами (изображены только головы). Отдельно на рисунке изображена Мария Магдалена, однако из рисунка становится ясно, что она дополняет 11 учеников Христа.
Третий манускрипт – “Восхождение” (1287 год, Киликия), приписывается Торосу Рослину и изображает Иисуса, восходящего в рай со своей матерью – Марией. Внизу сцены изображены 13, а не 12 апостолов. Здесь также представлен портрет женщины с заплетенной косой и лентой в волосах. Это Мария Магдалина.
Все три картины были сделаны за несколько веков до создания “Тайной вечери” Леонардо да Винчи и изображали Марию Магдалину как человека очень близкого Христу. Эти рисунки были из Киликии, Вана и Арцаха, то есть из Западной, Центральной и Восточной Армении. Вполне вероятно, что во время своего путешествия по Армении художник мог увидеть и вдохновиться ими.
Таких рисунков, может быть, было много, однако огромное культурное наследие Армении было утеряно в результате многовековых войн и нашествий.