“Հայաստան ներմուծված դեղերի 10-12 տոկոսը կեղծված է: Սակայն դա ամբողջական պատկերը չէ, քանի որ Հայաստանում դեղամիջոցների վրա մշտական վերահսկողություն չի սահմանվում”, – ասել է դեղամիջոցների որակի վերահսկողության լաբորատորիայի ղեկավար, ակադեմիկոս Էմիլ Գաբրիելյանը, ապրիլի 7-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերի համաձայն, այնպիսի կարեւորագույն ոլորտում, ինչպիսին դեղերի ներմուծումն է, պետք է մշտական վերահսկողություն սահմանել, դեղատներում կազմակերպել անսպասելի շրջայցներ եւ նման այլ միջոցառումներ:
“Աշխարհում տարբեր պատճառներով կեղծվում են 6-60 տոկոս դեղամիջոցներ: Որոշ դեղամիջոցներ կարող են այլ դեղերի անվան տակ քողարկել` այլ երկիր անօրինականորեն ներմուծելու նպատակով:
Այդպիսի ձեւերից օգտվում են թմրանյութեր փոխադրողները: Մեկ այլ դեպքում էժանագին դեղամիջոցը վաճառվում է ավելի թանկ դեղերի փոխարեն: Վերջերս Հայաստանի մաքսային ծառայությունում փորձագետները հայտնաբերել են ուժեղ հակաբորբոքային “Ցեֆազոլին” դեղամիջոցը, սակայն պարզվել է, որ այն պենիցիլին է` չորս անգամ ավելի էժան եւ ավելի թույլ ազդեցությամբ դեղ”, – պատմել է Էմիլ Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, հենց այսպիսի դեպքերի պատճառով է, որ 2009 թ. Հայաստանում 70 տեսակի դեղամիջոցների գրանցումն արգելվել է:
“Դեղամիջոցների փորձաքննությունը կատարվում է մի քանի փուլով. ներմուծողը հայտ է ներկայացնում, որից հետո մաքսակետից վերցնում են ընտրված մի քանի դեղերի նմուշօրինակներ եւ մի քանի փորձաքննության ենթարկում: Միայն դրանից հետո եզրակացություն է տրվում, որ այդ դեղամիջոցը գրանցված է Հայաստանում եւ համապատասխանում է նկարագրությանը”, – նշել է ակադեմիկոսը եւ ավելացրել, որ Հայաստանում գրանցված է 3700 անուն դեղ, որից ընդամենը 5-7 տոկոսն է Հայաստանն արտադրում:

“Из всех ввозимых в Армению лекарств 10-12% – поддельные. Однако это не полная картина, так как постоянного контроля рынка лекарственных средств в Армении нет”,- сообщил руководитель национальной лаборатории по контролю качества лекарственных средств, академик Эмиль Габриелян 7 апреля в ходе пресс-конференции в Ереване.
По его словам, в такой важной области, как производство и импорт лекарств, нужно проводить постоянный контроль, устраивать неожиданные рейды в аптеки и организовывать другие подобные мероприятия.
“В мире по разным причинам подделывается от 6 до 60% лекарственных средств. Одни виды лекарства могут быть замаскированы под другие с целью их незаконного импорта в страну. Таким приемом пользуется перевозчики наркотиков. В другом случае более дешевое лекарство продается под видом более дорогого. Так недавно в таможенной службе Армении эксперты обнаружили партию сильнодействующего антибиотика “Цефазолин”, который на деле оказался пенициллином, который в 4 раза дешевле и гораздо менее эффективен”, – рассказал Эмиль Габриелян.
По его словам, именно такие случаи послужили основой для введения в 2009 году запрета на регистрацию в Армении около 70 видов лекарств.
“Экспертиза лекарственных средств проводится в несколько этапов: импортер подает заявку, после чего сразу из таможни забирается несколько выборочных образцов лекарств, которые проходят ряд экспертиз. И только после этого выдается заключение о том, что данное лекарство зарегистрировано в Армении и что оно соответствует описанию”,- отметил академик и добавил, что в Армении зарегистрировано 3700 наименований лекарств, из которых Армения производит только 5-7%.