Երեւանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը հանդիպել է Հալեպի պետական համալսարանի նախագահ Նիդալ Շհադեին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հալեպի համալսարանին կից լեզվա•իտական կենտրոնում հայոց լեզվի ուսուցման ամբիոնի բացմանն առնչվող խնդիրներ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ 2010 թվականի սեպտեմբերի 1-ից կենտրոնում կսկսվեն հայոց լեզվի ուսուցման դասընթացները ինչպես արաբների, այնպես էլ սիրիահայերի համար:
ԵՊՀ ռեկտորը պատրաստակամություն է հայտնել Հալեպ գործուղել հայոց լեզվի դասախոս, կենտրոնին ապահովել նաեւ ուսումնական նյութերով, գրականությամբ ու համակարգիչներով: Նիդալ Շհադեն տեղեկացրել է, որ հայոց լեզվի ուսուցման լսարանն արդեն կահավորված է եւ պատրաստ՝ ուսումնական գործընթացին:
Կողմերը քննարկել են նաեւ ապագայում Հալեպի համալսարանում հայագիտության ամբիոնի բացման հնարավորությունները: Հանդիպմանը մասնակցել են Հալեպում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Աշոտ Մանուկյանը եւ Սիրիայի Հայ ավետարանական համայնքի համայնքապետ Հարություն Սելիմյանը, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳ նախարարության մամլո ծառայությունը։

Ректор Ереванского государственного университета (ЕГУ) Арам Симонян и председатель Государственного университета Алеппо (ГУА) Надал Шааде, на прошедшей встрече обсудили вопросы связанные с открытием кафедры армянского языка в Лингвистическом центре при ГУА.
В ходе встречи была достигнута договоренность об открытии кафедры 1 сентября 2010 года. На кафедре пройдут обучение как армяне проживающие в Сирии, так и жители страны других национальностей.
Арам Симонян заявил о готовности обеспечить кафедру учебными пособиями, компьютерами и преподавателем армянского языка. В свою очередь Надал Шааде сообщил, что аудитория армянского языка уже готова и оснащена.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, стороны также обсудили вопрос об открытии кафедры арменоведения в Государственном университете Алеппо.
НА встрече присутствовали генеральный консул Армении в Алеппо Ашот Манукян и глава Евангелисткой церкви армян в Сирии Арутюн Селимян.