7 Ապրիլ 2010 - 13:09 AMT
Այսօր Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուին ընդունեց Հայաստանի նախագահը: Այդ մասին ՀՀ խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` պատասխանելով "Ժառանգություն" կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանի հարցին: Նրա խոսքով, Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ընթացքում Սինիրլիօղլուն փոխանցեց Թուրքիայի վարչապետի ուղերձ-նամակը, ինչպես նաև Թուրքիայի ԱԳ նախարարի ու նախագահի բանավոր ուղերձները Հայաստանի նախագահին:
"Էրդողանի ուղերձում ասվում էր, որ Թուրքիան ցանկանում է շարունակել հայ-թուրքական գործընթացը և ցանկանում է, որպեսզի հայկական կողմն իր հերթին հաստատի իր դիրքորոշումն այդ հարցում",- ասաց Նալբանդյանը` ավելացնելով, որ հանդիպման ընթացքում Սինիրլիօղլուն փոխանցեց նաև Վաշինգտոնում հանդիպելու` Թուրքիայի վարչապետի առաջարկը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին` Հայաստանի արտգործնախարարն ասաց, որ երկրի դիրքորոշումն այդ հարցում չի փոխվել: Նրա խոսքով, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գլխավոր հարցերը ԼՂՀ կարգավիճակն ու անվտանգությունն են, ինչպես նաև Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
"Եթե այդ գլխավոր հարցերը ստանան իրենց լուծումը, ապա մնացած հարցերի քննարկումը շատ ավելի դյուրին կլինի",- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:

7 April 2010 - 13:09 AMT
Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian said that today Armenia's President Serzh Sargsyan received Turkish Prime Minister's Special Envoy Feridun Sinirlioglu. During the meeting, Sinirlioglu conveyed a written message of the Turkish Prime Minister, as well as verbal messages of the Turkish President and Foreign Minister to the Armenian President, Mr. Nalbandian stated during a governmental hour in the RA parliament, answering the question of Larisa Alaverdyan, a member of Heritage parliamentary group.
“Erdogan's message reads that Turkey wants to continue the Armenian-Turkish process and wants the Armenian side to confirm its position with respect to it,” said Nalbandian, adding that during the meeting Sinirlioglu also conveyed the Turkish Prime Minister’s offer about a meeting in Washington.
Referring to the process of the NKR conflict settlement, the Armenian Foreign Minister said that Armenia’s stance has not changed. According to him, the NKR status and security, as well as the NKR people’s right to self-determination are main issues in the NKR conflict settlement.