7 Ապրիլ 2010 - 13:09 AMT
Այսօր Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուին ընդունեց Հայաստանի նախագահը: Այդ մասին ՀՀ խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` պատասխանելով "Ժառանգություն" կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանի հարցին: Նրա խոսքով, Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ընթացքում Սինիրլիօղլուն փոխանցեց Թուրքիայի վարչապետի ուղերձ-նամակը, ինչպես նաև Թուրքիայի ԱԳ նախարարի ու նախագահի բանավոր ուղերձները Հայաստանի նախագահին:
"Էրդողանի ուղերձում ասվում էր, որ Թուրքիան ցանկանում է շարունակել հայ-թուրքական գործընթացը և ցանկանում է, որպեսզի հայկական կողմն իր հերթին հաստատի իր դիրքորոշումն այդ հարցում",- ասաց Նալբանդյանը` ավելացնելով, որ հանդիպման ընթացքում Սինիրլիօղլուն փոխանցեց նաև Վաշինգտոնում հանդիպելու` Թուրքիայի վարչապետի առաջարկը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին` Հայաստանի արտգործնախարարն ասաց, որ երկրի դիրքորոշումն այդ հարցում չի փոխվել: Նրա խոսքով, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գլխավոր հարցերը ԼՂՀ կարգավիճակն ու անվտանգությունն են, ինչպես նաև Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
"Եթե այդ գլխավոր հարցերը ստանան իրենց լուծումը, ապա մնացած հարցերի քննարկումը շատ ավելի դյուրին կլինի",- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:

7 Апрель 2010 - 13:09 AMT
Сегодня спецпредставителя премьер-министра Турции Феридуна Синирлиоглу принял президент Армении. Об этом в ходе правительственного часа в парламенте РА заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос депутата парламентской фракции партии “Наследие” Ларисы Алавердян. По его словам, в ходе встречи с Сержем Саргсяном, Синирлиоглу передал письменное послание премьер-министра Турции, а также устные послания главы МИД и президента Турции президенту Армении.
«В послании Эрдогана говорилось, что Турция хочет продолжить армяно-турецкий процесс и хочет, чтобы армянская сторона в свою очередь подтвердила свою позицию в этом вопросе», – сказал Налбандян, добавив, что в ходе встречи Синирлиоглу также передал предложение премьер-министра Турции встретиться в Вашингтоне.
Касаясь процесса урегулирования карабахского конфликта, глава МИД Армении сказал, что позиция страны в этом вопросе не изменилась. По его словам, главными вопросами в урегулировании карабахского конфликта является статус и безопасность НКР, а также право самоопределения народа Карабаха.
«Если этот главный вопрос найдет свое решение, то обсуждение других вопросов будет намного проще», – сказал Эдвард Налбандян.