15 November 2001 - 17:13 AMT
ԱՄՆ-Ի ՍԵՆԱՏԻ ՈՒ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՊԱԼԱՏԻ ՀԱՄԱՁԱՅՆԵՑՄԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ ՊԱՀԱՆՋՈՒՄ Է, ՈՐ ԱԴՐԲԵՋԱՆԸ ՉՕԳՏԱԳՈՐԾԻ ԻՐԵՆ ՀԱՏԿԱՑՎՈՂ ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԱԳՐԵՍԻԱ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
ԱՄՆ-ի Սենատի ու Ներկայացուցիչների պալատի համաձայնեցման հանձնաժողովը քննարկել է բյուջետային հատկացումների մասին օրինագծի վիճարկելոի դրույթները, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների մեղմացմանը: Հանձնաժողովի անդամներն ուժի մեջ են թողել նախագահին Ազատությանը աջակցման ակտի 907-րդ ուղղման ուժը ժամանակավորապես կասեցնելու լիազորությունների տրամադրում նախատեսող կետը: Միեւնույն ժամանակ, չնայած վարչակազմի կողմից գործադրված ճնշմանը, օրենսդիրները խստացրել են Ադրբեջանի կողմից ամերիկյան օգնության նպատակային օգտագործման երաշխիքները: Ինչպես հայտնի է, հայկական լոբիստական կազմակերպությունները հանդես են եկել օրինագծում Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ հարձակողական գործողություններում այդ օգնությունը օգտագործելու հնարավորությունը սահմանափակող կանխապայման մտցնելու պահանջով: Այդ պահանջը մասնակիորեն կատարվել է: Համաձայնեցման հանձնաժողովը որոշել է բյուջետային հատկացումների մասին օրինագծին կից զեկույցում ընդգրկել մի կետ, որում ասվում է, որ «ամերիկյան օգնությունը չի կարող օգտագործվել Կովկասի հայկական համայնքների դեմ»: «Չնայած` բանավեճի մասնակիցների միջեւ ընթացող քննարկումներից պարզ էր, որ կետը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, պետդեպարտամենտի ուժեղ ճնշման պատճառով հանձնաժողովը չկարողացավ դա բացեիբաց արտահայտել»,- ասվում է Ամերիկայի Հայդատի հանձնախմբի տարածած հաղորդագրությունում:
Կանոնակարգի համաձայն` համաձայնեցման հանձնաժողովի կողմից հաստատված օրինագիծը փոխանցվելու է Սենատի ու Ներկայացուցիչների պալատի հաստատմանը: Դրանից հետո փաստաթուղթը պետք է ստորագրվի նաեւ- նախագահի կողմից:

15 November 2001 - 17:13 AMT
СОГЛАСИТЕЛЬНАЯ КОМИССИЯ КОНГРЕССА США ОГОВОРИЛА НЕДОПУСТИМОСТЬ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ АЗЕРБАЙДЖАНОМ ПОМОЩИ ДЛЯ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ АГРЕССИИ В ОТНОШЕНИИ КАРАБАХА
Согласительная комиссия Сената и Палаты представителей США рассмотрела спорные положения законопроекта о бюджетных ассигнованиях, касающиеся смягчения санкций по отношению к Азербайджану. Члены комиссии оставили в силе пункт, предполагающий предоставление президенту права временного приостановления действия 907-ой поправки к Акту в поддержку свободы. В то же время, вопреки давлению со стороны администрации законодатели ужесточили гарантии целевого использования Азербайджаном американской помощи. Как известно, армянские лоббистские организации выступили с требованием включить в законопроект оговорку, которая ограничит возможность использования Азербайджаном помощи для осуществения агрессивных действий по отношению к Нагорному Карабаху. Это требование частично было выполнено. Согласительная комиссия решила включить в текст доклада, сопровождающего закон о бюджетных ассигнованиях, пункт, в котором говорится, что американская помощь “не может быть использована против армянских общин Кавказа”. “Хотя из обсуждения между участниками дискуссии было ясно, что этот пункт касается Нагорного Карабаха, из-за сильного давления со стороны Госдепартамента комиссия не смогла высказать это в открытую”,- говорится в сообщении, распространенном Армянским национальным комитетом Америки.
Согласно регламенту, одобренный согласительной комиссией законопроект будет передан на утверждение Сената и Палаты представителей. После этого документ поступит на подпись президенту.