8 Ապրիլ 2010 - 09:47 AMT
Հայկական զինված ուժերի մարտունակությունն այնպիսի մակարդակում է, որը թույլ կտա ապահովել Հայաստանի և ԼՂՀ-ի ժողովրդի անվտանգությունը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս): Նրա խոսքերով, նման գնահատականներ տալիս են ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, ԵՄ-ի և նույնիսկ Թուրքիայի ռազմական փորձագետները:
“Բանակի մարտունակությունը գնահատվում է ոչ թե ինքնագովեստով, այլ մասնագետների իրական գնահատականներով: Միջազգային փորձագետները բարձր են գնահատում մեր բանակի պատրաստվածությունը և մարտունակությունը”,- ասել է գեներալ-մայորը և ավելացրել, որ հայկական ԶՈւ զարգացումն ու կատարելագործումը հիմնված են խորհրդային դպրոցի փորձի վրա, և այն զարգանում է:
Գնահատելով Ադրբեջանի բանակի մարտունակությունը` Արկադի Տեր-Թադևոսյանը չփորձեց նվազեցնել հակառակորդի հնարավորությունները, նշելով, որ ադրբեջանական կողմի սխալն այն էր, որ նրանք երեք անգամ փորձել են վերակազմավորել ռազմական ուժերը:
Նա նաև ուշադրություն դարձրեց նրան, որ հայկական բանակն, ի տարբերություն ադրբեջանականի, միատարր է: “Մենք այլազգի քիչ զինծառայողներ ունենք: Բացի դրանից, Հայաստանում ազգային փոքրամասնություններին չեն ճնշում, ինչն արվում է Ադրբեջանում: Այնտեղ ճնշում են թալիշներին, լեզգիներին և այլ ազգերի: Նրանք չեն ցանկանա կռվել Ադրբեջանի համար”,- ասել է Տեր-Թադևոսյանը: Նրա խոսքերով, պատերազմում առանցքային դեր է խաղում ոչ այնքան երկրի ռազմական հզորությունը, որքան մարդկային գործոնը և ոգու ուժը: “Մենք պայքարել ենք մեր անկախության համար ծանր պայմաններում: Բայց մենք ոգու ուժ ունենք, որը չի լքել մեզ: Բացի դրանից, մենք լավ ենք տիրապետում տեխնիկային: Մեր ռազմական ուժերը և պաշտպանական համակարգն անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ են արժանի հակահարված տալ հակառակորդի ցանկացած արկածախնդրությանը”,- հայտարարել է Արկադի Տեր-Թադևոսյանը:

Боеспособность армянских вооруженных сил находится на таком уровне, который позволяет обеспечить безопасность народа Армении и НКР. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил генерал майор Аркадий Тер-Тадевосян (Коммандос). По его словам, такие оценки дают военные эксперты США, России, ЕС и даже Турции.
“Боеспособность армии оценивается не самовосхвалением, а реальными оценками специалистов. Международные эксперты высоко оценивают подготовку и боеспособность нашей армии”,- сказал генерал-майор. Он подчеркнул, что развитие и совершенствование армянских ВС основано на опыте советской школы, и оно продвигается.
Оценивая боеспособность армии Азербайджана, Аркадий Тер-Тадевосян не стал занижать возможности противника, отметив, что ошибкой азербайджанской стороны стало то, что они три раза пытались переформировать вооруженные силы.
Военный специалист также обратил внимание на то, что армянская армия, в отличие от азербайджанской, моноэтнична. “У нас мало военнослужащих других национальностей. Кроме того, в Армении национальные меньшинства не притесняют, как это делается в Азербайджане, Там притесняют талышей, лезгин и другие нации. Они не захотят воевать за Азербайджан”,- подчеркнул Тер-Тадевосян. По его словам, в войне ключевую роль играет не сколько военная мощь страны, сколько человеческий фактор и сила духа. “Мы боролись за нашу независимость в трудных условиях. Но у нас была сила духа, которая не покидала нас. Корме того, мы хорошо владеем техникой. Наши вооруженные силы и оборонная система готова в случае необходимости дать достоянный ответ на любые авантюристские шаги противника”,- заявил Аркадий Тер-Тадевосян.