Բեռլինի “Բաբելոն” կինոթատրոնում տեղի է ունեցել “Aghet-Ein VՓlkermord” (Աղետ-Ցեղասպանություն) վավերագրական կինոնկարի անդրանիկ ցուցադրումը` նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը: 90 րոպե տեւողությամբ կինոնկարը նկարահանել են գերմանացի կինոարվեստագետները 2009-2010 թվականներին։ Սցենարի հեղինակն ու ռեժիսորն է Էրիկ Ֆրիդլերը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳ նախարարության մամլո ծառայությունը, կինոնկարի ցուցադրմանը ներկա են եղել Գերմանիայի քաղաքական գործիչներ, դիվանագիտական կորպուսի եւ գերմանահայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ֆիլմի ցուցադրումից հետո ելույթ են ունեցել Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը եւ ֆիլմի ռեժիսոր Էրիկ Ֆրիդլերը: Ելույթներին հետեւել է մտքերի փոխանակում, որի ընթացքում դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը պատասխանել է միջոցառման մասնակիցների հարցերին:

8 Апрель 2010 - 10:46 AMT
В берлинском кинотеатре “Вавилон” прошел первый показ документального фильма немецких кинематографистов “Aghet-Ein Vоlkermord”. 90 минутный фильм сценариста и режиссера Эрика Фридлера снятый в течение 2009-2010 гг. рассказывает о Геноциде армян.
На показе присутствовали политические деятели Германии, представители дипкорпусов разных стран, представители армянской общины. После показа фильма, посол Армении в Германии Армен Мартиросян и режиссер фильма представили доклады и ответили на вопросы присутствующих, сообщает пресс-служба МИД Армении.