8 April 2010 - 11:17 AMT
“Լեզվի մասին օրենքում դեռևս հիմնախնդիրներ կան, իսկ մենք անկարող ենք հայոց լեզուն դատարանում պաշտպանել: Մայրենի լեզվի խնդիրը, ես կարող եմ ասել, ազգային անվտանգության խնդիր է”, -ապրիլի 8-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Լեզվի տեսչության պետի պաշտոնակատար Սերգո Երիցյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, “Լեզվի մասին” օրենքը խիստ վերանայման կարիք ունի, քանի որ այն հնարավորություն չի տալիս լեզվի տեսչությանը մինչև վերջ գնալ և այդ օրենքը կիրառել դատարանում:
Պետի պաշտոնակատարը ընդգծել է նաև, որ վերջին ամսվա ընթացքում տեսչությունը հայտնաբերել է 500 խախտում: “Սակայն այս երևույթի դեմ մենք չենք կարող պայքարել “Գովազդի մասին” օրենքում եղած հակասությունների պատճառով` օրենքի մեկ պարբերության մեջ երկու հակասող նախադասություններ կան. առաջինն այն մասին է, որ գովազդային հոլովակների գրությունները պետք է հայերեն լինեն, որից հետո բերվում է մի շարք բացառությունների ցուցակ, որն էլ ներառում է գովազդվող ապրանքների և ծառայությունների 80-90 տոկոսը”, – ընդգծել է Երիցյանը:
Լեզվի տեսչության աշխատակիցները բոլոր այն կազմակերպություններին, որոնք խախտում են “Լեզվի մասին” և “Գովազդի մասին” օրենքները, գրավոր առաջարկություն են ներկայացրել, որ ուղղեն այդ խախտումները: Շատ տնտեսվարող սուբյեկտներ կամավոր ուղղել են խախտումները:
Ս. Երիցյանն ընդգծել է, որ “Լեզվի մասին” օրենքի խախտման համար սահմանված տուգանքները կազմում են 30-50 հազ. դրամ, ինչը շատ փոքր գումար է խոշոր ձեռնարկատերերի համար: Նա առաջարկել է այդ գումարի չափն ավելացնել նվազագույն աշխատավարձի մինչև 1000-պատիկի չափով:
“Օրենքում եղած մի քանի անհամապատասխանությունները մենք կփորձենք օգտագործել ի շահ մեզ եւ շահել դատական գործընթացը: Այդպես մենք անցյալ տարի շահել ենք 13 գործ` պետբյուջե վերադարձնելով մոտավորապես 1.2 մլն դրամ: Նույնիսկ եթե մենք դատը չշահենք, միևնույն է, գնալու ենք մինչև վերջ, հրապարակելու ենք գոյություն ունեցող խախտումները` ուշադրություն չդարձնելով, թե ով է այս կամ այն ֆիրմայի տերը”, – հայտարարել է Սերգո Երիցյանը:

“Пока существуют пробелы в законе о языке, мы бессильны в борьбе за армянский язык в суде, а ведь проблему родного языка я могу назвать проблемой национальной безопасности”,- заявил исполняющий обязанности начальникa Госинспекции по языку Серго Ерицян на пресс-конференции 8 апреля в Ереване.
По его словам, закон “О языке”, принятый в 1993 году нуждается в серьезном пересмотре, так как он не дает возможности ведомству, занимающемуся проблемами языка в Армении, идти до конца и применять его в суде.
“Однако мы не можем коренным образом изменить его, и должны действовать постепенно”,- подчеркнул Ерицян, добавив, что сейчас Госинспекция по языку разрабатывает новый законопроект, который увеличит ее полномочия. После окончательной подготовки закон будет отдан на рассмотрение в Парламент.
Исполняющий обязанности начальникa подчеркнул также, что в течение последнего месяца Госинспекция обнаружила 500 нарушений. “Однако и с этим явлением мы не можем бороться из-за противоречий в законе “О рекламе”, где в одном абзаце присутствуют два противоположных предложения: о том, что надписи на рекламных щитах должны быть на армянском языке, после чего приводится ряд исключений, в которые входят 80-90% рекламируемых товаров и услуг”,- подчеркнул Ерицян.
По его словам, сотрудники инспекции подготовили письменные обращения ко всем компаниям, нарушившим законы “О языке” и “О рекламе” с предложением исправить эти нарушения, и многие хозяйствующие субъекты добровольно исправили существующие нарушения.
Ерицян подчеркнул также, что штрафы, предусмотренные за нарушение закона “О языке” составляют около 30-50 тыс. драм, что является очень маленькой суммой для крупных предпринимателей, и надо их увеличить до 1000-кратной минимальной зарплаты.
“Однако, некоторые несоответствия в законе мы стараемся использовать в суде в свою пользу, чтобы выиграть процесс. Таким образом, в прошлом году мы выиграли 13 процессов по схожим искам, вернув в госбюджет около 1.2 млн. драм. И даже, если мы проиграем, мы все равно будем идти до конца, и придавать огласке существующие нарушения, не обращая внимания на то, кто является хозяином или руководителем той или иной фирмы”,- заявил Серго Ерицян.