(?)Պարոն Թոփչյան, ինչու՞ կենտրոնը ստեղծվեց հենց 2009թ. և որո՞նք են նրա գործառույթները:
(!) Մենք փորձում ենք Հայաստանի կրթական համակարգը համապատասխանեցնել կրթության եվրոպական չափորոշիչներին: Անհրաժեշտ միջոցներից էր անկախ մարմնի ստեղծումը, որն արտոնագրեր է տրամադրելու, հետևելու է բուհերում կրթության որակին: Հիմնվելով մեր կենտրոնի տրամադրած անկախ տվյալների վրա` պետությունը որոշելու է` ֆինանսավորել այս կամ այն բուհը: Առաջ նա ինքն էր արտոնագրեր տրամադրում և ինքն էր որոշում բուհերի ֆինանսավորման հարցը: Առաջացող խնդիրներից խուսափելու համար ստեղծվեց մեր հիմնադրամը, որի ստեղծումը Բոլոնյան համակարգի պահանջներից մեկն էր:
(?)Փոխվելու՞ է արդյոք բարձրագույն կրթության որակը Հայաստանում:
(!)Կրթության համակարգը կմնա նույնը, բայց մենք պետք է փոխենք կառուցվածքը նրա ներսում. մենք պետք է հստակ որոշենք, թե ինչ հմտություններով պետք է օժտված լինի բակալավրը, մագիստրոսը, այս համակարգի յուրաքանչյուր աստիճանի ներկայացուցիչ:
Բակալավրը մարդ է , որը պետք է կիրառի իր կարողությունները, բայց պարտավոր չէ վերլուծել կամ գնահատել: Բակալավրի աստիճանը մարդուն հնարավորություն է տալիս աշխատանք գտնել իր հմտությունների օգտագործման չափով: “Բակալավրիատը թերի բարձրագույն կրթություն է” արտահայտությունն անհաջող թարգմանություն է, որը փչացրել է մեր ողջ համակարգը: Մենք կրթության համար տարբեր նպատակներ ենք դնում, եթե մենք անհավանական նպատակներ դնեինք բակալավրերի առաջ, նրանք ուղղակի չէին կարող հասնել դրանց:
Ընդհանրապես, կրթության բազմասիճան բնույթն ուսանողներին ընտրության մեծ հնարավորություններ է տալիս: Մեր ժամանակ մենք սովորում էինք 5 տարի, պետությունը մեզ ապահովում էր աշխատանքով, բայց մեզ շարունակում էին ուսուցանել աշխատանքի առաջին երեք տարիների ընթացքում: Այսպիսով, մենք ընտրության չունեինք, հիմա հնարավորություններն ընդլայնվել են:
Հիմա քննարկվում է բակալավրիատի որոշ ֆակուլտետներում եռամյա կրթության համակարգին անցնելը: Դա Եվրոպայում ընդունված չափանիշ է, բայց մենք պետք է հնարավորինս հաշվարկենք, թե որ մասնագետին կարելի է պատրաստել երեք տարում, իսկ որին` չորս: Գոյություն ունեն որոշակի պահանջներ` Qualifications Framework, որոնց համաձայն երեք տարում չի կարելի պատրաստել, օրինակ, որակավորում ունեցող մաթեմատիկոսի, սակայն տարրական դասարանների ուսուցիչը լիովին կարող է սովորել երեք տարի: Դա ճանապարհի սկիզբն է, և չափանիշ է 4+2 համակարգը:
(?)Հնարավո՞ր է, որ Հայաստանում չեղյալ համարվի պետպատվերը և կրթությունը դարռնա միայն վճարովի, ինչպես Եվրոպայում:
(!)Պետությունը թույլ չի տալիս բացառել անվճար տեղերը, քանի որ դրանք նպաստում են այս կամ այն մասնագիտության զարգացմանը: Կան ֆակուլտետներ, որտեղ ուսանողը չի ցանկանում սովորել, ուստի պետությունը ստեղծում է անվճար տեղեր և խթանում է տվյալ ուղղությունը, բայց փոխարենը պահանջում է պատրաստված մասնագետներ, հակառակ դեպքում այդ տեղերը կտրամադրվեին պահանջարկ ունեցող ֆակուլտետներին սուբյեկտիվ մոտեցման միջոցով:
(?)Կօգնի՞ արդյոք կրթության նոր համակարգը Հայաստանի ուսանողներին շարունակել կրթությունն արտասահմանում:
(!)Կրթության ընթացքում ուսանողները կարող են որոշակի կրեդիտներ ստանալ, որոնք ուսանողը , որպես արժույթ, պետք է օգտագործի արտասահմանում, և որոնց պետք է վստահեն: Մեր նպատակն է` այդ արժույթը հաստատուն դարձնել, ուստի գնահատման ժամանակ մենք ղեկավարվում ենք եվրոպական չափանիշներով:
(?)Պատրա՞ստ է դասախոսը ճիշտ գնահատել և տրամադրել այդ կրեդիտները:
(!)Մեր դասախոսները շատ գրագետ են և պատրաստ են սովորել: Սակայն մենք սովորել ենք հրամանների սպասել, և ոչ ոք չի ցանկանում իր վրա պատասխանատվություն վերցնել: Մեր նպատակն է ճիշտ բացատրել գնահատման բոլոր նրբությունները:
Եթե դասախոսի բոլոր պահանջները հստակ են, ապա ուսանողը նույնպես կիմանա, թե ինչ է անելու և ինչի համար է ստանում իր կրեդիտը: Նրա աշխատանքի որակը կարելի է ստուգել ստուգարքի ժամանակ: Այդպիսի համակարգը հարմար է, նաև հնարավորություն է տալիս ուսանողներին ցանկության դեպքում ընդհատել կրթությունը հավաքված կրեդիտները պահպանելու պայմանով: Կարծում եմ, որ ապագայում կրթության գործընթացն ավելի ճկուն կդառնա այն իմաստով, որ ուսանողներն իրենք են կազմելու իրենց ուսուցման ժամանակացույցը և ընտրելու են իրենց անհրաժեշտ առարկաները: Հիմա դա այդպես չէ, և ռեկտորները և պրոռեկտորները հիմնվում են կրթության գոյություն ունեցող կոշտ օրենքի վրա:
(?)Առաջացե՞լ են արդյոք խնդիրներ կամ հնչե՞լ են արդյոք բացասական կարծիքներ նոր չափորոշիչները որոշելիս բուհերի դասախոսների կամ ռեկտորների կողմից:
(!)Չեմ կարող ասել, որ սուր արտահայտություններ են եղել: Ռեկտորները դեռ շատ զգույշ են, չէ որ նրանք սովորել են խորհրդային ժամանակներում` գործելով “ինչ գրված է` ճիշտ է” կարգախոսով: Նրանք պատրաստ են անցնել կրթության որակապես նոր մակարդակի, բայց նրանց պետք է ժամանակ տալ և օգնել, ասել, որ մենք ձեզ հետ ենք, սակայն այս գործում մենք չենք կարող ողջ ծանրությունը վերցնել մեզ վրա:

8 Апрель 2010 - 15:23 AMT
(!)Мы стараемся образовательную систему Армении привести в соответствие с Европейскими стандартами образования. Одной из необходимых мер было создание независимого органа, который будет выдавать лицензии, следить за качеством образования в вузах. Основываясь на предоставленных нашим центром независимых данных, государство будет решать, финансировать тот или иной вуз или нет. Раньше оно само выдавало лицензии и само решало вопрос финансирования вузов. Чтобы избежать возникающих при этом проблем, был создан наш фонд, и его создание было одним из требований Болонской системы.
(?)А изменится ли система высшего образования в Армении?
(!)Система образования останется той же, но мы должны изменить структуру внутри нее: мы должны четко определить, какими навыками должен обладать бакалавр, магистр, представитель каждой ступени этой системы.
Бакалавр – это человек, который должен применять свои навыки, но он не обязан анализировать, не обязан оценивать. Степень бакалавра дает человеку возможность найти работу с использованием своих навыков. Выражение “бакалавриат – это неполное высшее образование” является лишь неудачным переводом, который испортил всю нашу систему. Мы ставим разные цели для образования, ведь если бы мы поставили неимоверные цели для бакалавров, они бы просто не смогли их достичь.
Вообще, многоступенчатость образования дает студентам больше возможностей для выбора. В свое время мы обучались 5 лет, государство нас обеспечивало работой, но нас продолжали обучать в течение трех первых лет работы. Таким образом, мы не имели выбора, сейчас же возможности намного расширились.
Сейчас обсуждается переход на систему трехлетнего обучения в бакалавриате на некоторых факультетах. В Европе это также принятый стандарт, но мы должны максимально точно рассчитать, какого специалиста можно подготовить за три года, а какого за четыре. Существуют определенные требования – Qualifications Framework, согласно которым за 3 года нельзя подготовить, например, квалифицированного математика, однако учитель начальных классов вполне может обучаться только три года. Это начало пути и за стандарт взята система 4+2.
(?)Могут ли в Армении отменить обучение по госзаказу и сделать образование платным, как в Европе?
(!)Государство не допускает исключения платных мест, так как эти места идут на развитие той или иной специальности. Есть факультеты, куда студент не хочет идти учиться, поэтому государство открывает бесплатные места и стимулирует данное направление, но взамен оно требует подготовленных специалистов, а иначе эти места выделялись бы самым востребованным факультетам при помощи субъективного подхода.
(?)Поможет ли новая система образования студентам из Армении продолжить обучение за границей?
(!)В процессе обучения студенты будут получать определенные кредиты, которые студент, как валюту, должен использовать за границей, и которой все должны доверять. Наша цель – чтобы эта валюта была твердой, поэтому при системе оценки мы руководствуемся общеевропейскими стандартами.
(?)А готовы ли преподаватели правильно оценивать и давать эти кредиты?
(!)Наши преподаватели очень грамотные и они готовы учиться. Другое дело, что мы привыкли ждать указаний, и никто не хочет брать на себя ответственность. Наша цель – правильно объяснить все тонкости оценки.
Если расставить все требования преподавателя “по полочкам”, то и студент будет знать, что он должен делать и за что он получит свой кредит. А качество его работы можно будет проверить уже в конечном зачете. Такая система намного удобнее, она также даст возможность студентам прерывать свое образование при желании с условием сохранения собранных кредитов. Также, думаю, в будущем процесс образования будет более гибким, в смысле того, что студенты сами будут составлять график своего обучения и выбирать нужные им предметы. Сейчас это не выполняется, и ректоры и проректоры ссылаются на действующий жесткий закон об образовании.
(?)А возникали ли проблемы или резко отрицательные высказывания при определении новых критериев от преподавателей или ректоров армянских вузов?
(!)Не могу сказать, что были резкие высказывания. Ректоры пока очень осторожны, ведь они научены еще советским временем, действуют под девизом: “Не все что написано – правда”. Они готовы перейти на качественно новый уровень образования, но им нужно дать для этого время и помочь в этом, подать руку, сказать, что мы рядом и мы поможем, однако в этом деле мы не можем взять всю тяжесть на себя.