9 Ապրիլ 2010 - 10:56 AMT
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) Հաայստանի և Թուրքիայի անդամ կազմակերպությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում կոչ են արել երկու երկրների իշխանություններին և հասարակությանն ապահովել այնպիսի միջավայր և գործընթացներ, որոնք թույլ կտան հատուցել անցյալում տեղի ունեցած մարդու իրավունքների ոտնահարումների, այդ թվում` ազգության, կրոնի և այլ հիմքերով խտրականության համար:
“Տարածաշրջանում մարդու իրավունքների հարգանքն ապահովելու նպատակով հայցում ենք խոսքի ազատություն բոլոր երկրներում և առաջարկում ենք հրաժարվել բոլոր այն օրենքներից և գործողություններից, որոնք սահմանափակում են խոսքի ազատությունը, մասնավորապես` հայ-թուրքական երկխոսությունը խոչընդոտող Թուրքիայի ՔՕ 301 հոդվածը”,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Կողմերը հորդորում են Թուրքիայի և Հայաստանի իշխող և ընդդիմադիր բոլոր քաղաքական ուժերին կատարել իրենց պարտքը և ձեռնարկել երկու պետությունների և հասարակությունների միջև հարաբերությունները կարգավորելուն ուղղված անհրաժեշտ քայլեր, մասնավորապես` իրականացնելով դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և սահմանները բացելու վերաբերյալ երկկողմանի արձանագրությունը:
“Այս ուղղությամբ առաջընթացը և Թուրքիայում ժողովրդավարական ձևափոխումների գործընթացը բարենպաստ միջավայր կձևավորեն Հայոց ցեղասպանության ցավալի խնդրին անդրադառնալու համար”,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Կողմերը դատապարտել են տարածաշրջանի այլ երկրների մի քանի կառույցների ռազմատենչ հայտարարությունները:
“Երկու հասարակությունների միջև կամուրջ ստեղծելու համար մենք կոչ ենք անում Հայաստանին և Թուրքիային իրականացնել համատեղ քաղաքականություն և հրաժարվել սահմանափակ մոտեցումներից կյանքի բոլոր ոլորտներում”,- նշվում է հայտարարության մեջ:

9 Апрель 2010 - 10:56 AMT
Организации-члены Международной федерации прав человека – FIDH, представляющие Армению и Турцию, выступили с совместным заявлением, в котором призвали власти и общества двух стран обеспечить такую атмосферу и процессы, которые позволят компенсировать нарушения права человека, которые происходили в прошлом, в том числе на почве национальной и религиозной дискриминации.
“С целью обеспечения уважения прав человека в регионе мы призываем к свободе слова во всех странах и предлагаем отказаться от всех тех законов и действий, которые ограничивают свободу слова, в частности статьи 301 Уголовного кодекса Турции, которая препятствует армяно-турецкому диалогу”, – говорится в заявлении.
Стороны также призвали власти и оппозицию Армении и Турции выполнить свой долг и предпринять все необходимые шаги для нормализации отношений между двумя государствами и обществами, в частности, реализовать протоколы “Об установлении дипломатических отношений” и “Об открытии армяно-турецкой границы”.
«Прогресс в этом направлении и процесс демократических реформ создадут благоприятную атмосферу для обращения к болезненному вопросу Геноцида армян»,- говорится в заявлении.
Стороны также осудили воинственные заявления некоторых структур других стран региона.
«Для создания мостов между двумя обществами мы призываем Армению и Турцию осуществить совместную политику и отказаться во всех ограничивающих подходов во всех сферах жизни»,- отмечено в заявлении.