9 Ապրիլ 2010 - 11:16 AMT
Ոչ մի անսպասելի բան չկա նրանում, որ Հայաստանի նախագահ Ս.Սարգսյանը հանդիպելու է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ Վաշինգտոնում` ապրիլի 12-13-ին կայանալիք միջուկային անվտնագության վերաբերյալ միջազգային գագաթնաժողովի շրջանակներում: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է “Ժառանգություն” կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի, պաշտոնական Երևանի դժգոհությունը հայ-թուրքական գործընթացի ձգձգման վերաբերյալ նախատեսված է ներքին սպառման համար, իսկ արտաքին քաղաքականության ասպեկտում Հայաստանը դեռ երկար է պատրաստ սպասել: “ՀՀ-ն չի կարող դուրս գալ հայ-թուրքական գործընթացից, քանի որ միակ մասնակիցը չէ, և ցանկացած քայլ այդ ուղղությամբ կարող է բացասական հետևանքներ ունենալ”,-ասել է նա` նշելով, որ որոշակի ուժեր կշահարկեն այդ հանդիպումը` ներկայացնելով այն որպես հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացի շարունակությունը: “Սակայն իրականում, արձանագրությունների վավերացման գործընթացն արդեն սպառել է իրեն”,-ասել է Սաֆարյանը:
Իր հերթին “Օրինաց երկրի” խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը նշել է, որ առաջկա հանդիպումը չափազանց կարևոր է և կարող է խթան հանդիսանալ առանց նախապայմանների արձանագրությունների վավերացման համար:
“Հայաստանի նախագաի համաձայնությունը` հանդիպել Էրդողանի հետ, չի զարմացնում, քանի որ փորձը ցույց է տալիս, որ ՀՀ ղեկավարության նախաձեռնողական քաղաքականությունը ոչ մի առաջարկ չի մերժում”,-ճեպազրույցում ասել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Ինչպես նշել է Մինասյանը, հանդիպմանը Թուրքիան կփորձի պահպանել հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացը և որոշակի առաջընթացի հասնել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: “Այսինքն, թուրքական կողմը մտադիր է հասնել ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ իր նախապայմանի իրականացմանը”,-ասել է նա:
Առաջիկա հանդիպումը կաևորել է նաև “Բարգավաճ Հայաստանի” խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը: Ըստ նրա, այժմ եկել է Թուրքիայի պատասխան քայլի պահը, և, եթե այդ երկիրը հավատարիմ է արձանագրությունների ոգուն ու տառին, ապա պետք է վավերացնի դրանք առանց նախապայմանների”,-ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ խելամիտ ժամկետներն արդեն անցել են, և Հայաստանն արդեն այժմ պատրաստ է ետ կանչել իր ստորագրությունը: “Սակայն Հայաստանը դա պետք է անի քաղաքական տեսակետից ամենանպաստավոր պահի”,-նշել է նա:

9 Апрель 2010 - 11:16 AMT
В согласии президента Армении Сержа Саргсяна встретиться с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в Вашингтоне в ходе запланированного на 12-13 апреля международного саммита по ядерной безопасности нет нечего неожиданного. Об этом во время брифинга в НС РА заявил руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, недовольство официального Еревана относительно затягивания армяно-турецкого процесса предназначены для внутреннего потребления, а во внешнеполитическом аспекте Армения готова ждать еще долго. “РА не может выйти из армяно-турецкого процесса, так как не является его единственным участником, и любые шаги в этом направлении могут иметь негативные последствия”, – сказал он, при этом отметив, что определенные силы будут спекулировать этой встречи, представляя ее в качестве продолжения процесса армяно-турецкого сближения. “Но в действительности процесс ратификации армяно-турецких Протоколов уже исчерпал себя”, – подчеркнул глава фракции “Наследие”.
В свою очередь руководитель фракции партии “Оринац еркир” Эгине Бишарян заметила, что предусмотренная встреча Сержа Саргсяна с премьер-министром Турции в Вашингтоне очень важна и может стать стимулом для ратификации Протоколов без предусловий.
“Согласие президента Армении встретиться с Реджепом Тайипом Эрдоганом не вызывает удивления, так как практика показывает, что инициативная политика руководства Армении не опровергает ни одно предложение”, – в ходе брифинга заявил депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. Как заметил Минасян, в ходе этой встречи Турция попытается достичь сохранения процесса армяно-турецкого сближения и определенного сдвига в нагорно-карабахском урегулировании. “То есть турецкая сторона намерена достичь реализации своего предусловия относительно карабахского урегулирования”, – подчеркнул он.
Предстоящей встречи главы Армении с премьер-министром Турции придала большую важность также депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян. По ее словам, сейчас настал момент ответных шагов Турции и если эта страна верна духу и букве Протоколов, то должна их ратифицировать без предусловий.
Руководитель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян по этому поводу отметил, что визит президента Сержа Саргсяна наиболее важен в контексте армяно-американских отношений. “А предстоящая встреча президента Армении с премьер-министром Турции в Вашингтоне и визит спецпосланника Эрдогана в Ереван дают шанс турецкой стороне продемонстрировать свою заинтересованность в продолжении армяно-турецкого процесса”, – подчеркнул он.
Вместе с этим он отметил, что разумные сроки относительно ратификации армяно-турецких Протоколов уже прошли, и Армения уже сейчас готова отозвать свою подпись. “Но Армения должна сделать это в наиболее благоприятный с политической точки зрения момент ”, – заметил он.