Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի երդման արարողությունից երկու տարի անց երկրում որևէ դրական տեղաշարժ չի գրանցվել: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է “Ժառանգություն” կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը;
Նա իր դիրքորոշումը բացատրել է այն բանով, որ “մինչ օրս չեն բացահայտվել 2008 թ. մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերի ժամանակ զոհված 10 մարդու մահվան մեղավորները, ազատված չեն քաղբանտարկյալները, իսկ երկրի դատական համակարգը շարունակում է քաղաքական պատվերներ կատարել”:
“Օրինաց երկիր” կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն, իր հերթին, նշել է, որ Սերժ Սարգսյանի նախագահության ընթացքում Հայաստանի ներքաղաքական լարվածությունը, որ մարտիմեկյան իրադարձություններով էր պայմանավորված, էականորեն թուլացել է; “Իսկ արտաքին քաղաքական տեսանկյունից Հայաստանը այնպիսի առաջընթաց է գրանցել, որ չի եղել անկախության հռչակման օրվանից ի վեր”, – ընդգծել է նա:
“Ներքաղաքական լարվածությունը երկրում վերջին երկու տարիների ընթացքում էականորեն նվազել է, սակայն ոչ թե ղեկավարության ջանքերի շնորհիվ, այլ տիրող իրականության հանդեպ Հայաստանի քաղաքացիների վերաբերմունքի շնորհիվ”, – ասել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Ներքաղաքական համեմատաբար կայուն իրավիճակին հակառակ, Մինասյանի կարծիքով, արտաքին քաղաքականության մեջ ծայրաստիճան լարվածություն է տիրում, որը պայմանավորված է ՀՀ նախագահի նախաձեռնողական քաղաքականությամբ: “Արտաքին քաղաքականության մեջ տիրող լարված իրավիճակը կարող է բացասականորեն ազդել ՀՀ ներքին իրավիճակի վրա”, – ասել է նա;
“Բարգավաճ Հայաստան” խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ ներքին քաղաքական լարվածությունը երկու տարվա ընթացքում նկատելիորեն թուլացել է: “Նախագահը մեծ ներդրում ունի, քանի որ առավել կարևոր հարցերը լայն հասարակական քննարկման են դրվում ոչ միայն Հայաստանում, այլև սփյուռքում”, – ասել է նա;
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն ասել է, որ Ս.Սարգսյանի նախագահության ժամանակաշրջանում Հայաստանի դիրքերն արտաքին քաղաքականության բնագավառում ամրապնդվել են: “Վերջին ժամանակներում միջազգային բոլոր համաժողովներում քննարկվել են Հայաստանին վերաբերող հարցեր: Այսինքն` միջազգային կազմակերպություններն արդեն ըմբռնում են ՀՀ հիմնախնդիրները”, – ընդգծել է նա:

9 Апрель 2010 - 12:55 AMT
По прошествии двух лет со дня инаугурации президента Армении Сержа Саргсяна в стране не зафиксировано никакого положительного сдвига. Об этом во время брифинга в НС РА заявил председатель правления партии “Наследие” Армен Мартиросян.
Свою позицию Мартиросян объяснил тем, что «до сих пор не выявлены виновные в смерти 10 человек во время трагических событий 1-го марта 2008 года, не освобождены все политзаключенные, а судебная система страны продолжает осуществлять политические заказы».
В свою очередь руководитель парламентской фракции партии “Оринац еркир” Эгине Бишарян заметила, что в ходе президентства Сержа Саргсяна обостренная внутриполитическая ситуация Армении, обусловленная первомартовскими событиями, существенно смягчилась. “А во внешнеполитическом аспекте Армения зафиксировала такой прогресс, которого не было со дня независимости страны”, – подчеркнула она.
“Внутриполитическая напряженная ситуация в стране в течение последних двух лет существенно ослабла, но не за счет усилий руководства, а в результате изменения отношения граждан Армении к существующим реалиям”, – в ходе брифинга заявил депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян.
Вопреки относительно стабильной внутриполитической ситуации в стране, по мнению Минасяна, во внешнеполитическом аспекте существует сверхнапряженная ситуация в связи с инициативной политикой президента РА. “Напряженная ситуация во внешнеполитической сфере может негативно повлиять на внутреннюю ситуацию в РА”, – заметил он.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян подчеркнула однако, что в период правления Сержа Саргсяна Армения зафиксировала прогресс во внешнеполитической сфере, так как нормализация армяно-турецких отношений вошла в нормальное русло и ведутся активные переговоры по нагорно-карабахскому урегулированию. Она также отметила, что внутриполитическая обостренная ситуация в течение двух лет существенно ослабла. “Большой вклад внес президент, так как он наиболее важные вопросы выносит на расширенное общественное обсуждение не только в Армении, но и в Диаспоре”, – заметила она.
Руководитель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян отметил, что, в период президентства Сержа Саргсяна позиции Армении во внешнеполитической сфере существенно укрепились. “В последнее время на всех крупных международных форумах всегда обсуждаются вопросы, связанные с Арменией. То есть, международное сообщество уже понимает проблемы РА”, – заметил он.