Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի երդման արարողությունից երկու տարի անց երկրում որևէ դրական տեղաշարժ չի գրանցվել: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է “Ժառանգություն” կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը;
Նա իր դիրքորոշումը բացատրել է այն բանով, որ “մինչ օրս չեն բացահայտվել 2008 թ. մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերի ժամանակ զոհված 10 մարդու մահվան մեղավորները, ազատված չեն քաղբանտարկյալները, իսկ երկրի դատական համակարգը շարունակում է քաղաքական պատվերներ կատարել”:
“Օրինաց երկիր” կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն, իր հերթին, նշել է, որ Սերժ Սարգսյանի նախագահության ընթացքում Հայաստանի ներքաղաքական լարվածությունը, որ մարտիմեկյան իրադարձություններով էր պայմանավորված, էականորեն թուլացել է; “Իսկ արտաքին քաղաքական տեսանկյունից Հայաստանը այնպիսի առաջընթաց է գրանցել, որ չի եղել անկախության հռչակման օրվանից ի վեր”, – ընդգծել է նա:
“Ներքաղաքական լարվածությունը երկրում վերջին երկու տարիների ընթացքում էականորեն նվազել է, սակայն ոչ թե ղեկավարության ջանքերի շնորհիվ, այլ տիրող իրականության հանդեպ Հայաստանի քաղաքացիների վերաբերմունքի շնորհիվ”, – ասել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Ներքաղաքական համեմատաբար կայուն իրավիճակին հակառակ, Մինասյանի կարծիքով, արտաքին քաղաքականության մեջ ծայրաստիճան լարվածություն է տիրում, որը պայմանավորված է ՀՀ նախագահի նախաձեռնողական քաղաքականությամբ: “Արտաքին քաղաքականության մեջ տիրող լարված իրավիճակը կարող է բացասականորեն ազդել ՀՀ ներքին իրավիճակի վրա”, – ասել է նա;
“Բարգավաճ Հայաստան” խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ ներքին քաղաքական լարվածությունը երկու տարվա ընթացքում նկատելիորեն թուլացել է: “Նախագահը մեծ ներդրում ունի, քանի որ առավել կարևոր հարցերը լայն հասարակական քննարկման են դրվում ոչ միայն Հայաստանում, այլև սփյուռքում”, – ասել է նա;
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն ասել է, որ Ս.Սարգսյանի նախագահության ժամանակաշրջանում Հայաստանի դիրքերն արտաքին քաղաքականության բնագավառում ամրապնդվել են: “Վերջին ժամանակներում միջազգային բոլոր համաժողովներում քննարկվել են Հայաստանին վերաբերող հարցեր: Այսինքն` միջազգային կազմակերպություններն արդեն ըմբռնում են ՀՀ հիմնախնդիրները”, – ընդգծել է նա:

9 April 2010 - 12:55 AMT
Armen Martirosyan, Chairman of the Board of Heritage party, said that no positive progress has been recorded in the country since Armenian President Serzh Sargsyan’s inauguration two years ago.
“Those, who are guilty of 10 people’s death during the March 1, 2008, tragic events, have not been revealed, all political prisoners have not been released, while the judicial system of the country continues implementing political orders,” Martirosyan said during a briefing in the RA National Assembly.
In her turn, head of Orinats Yerkir parliamentary group Heghine Bisharyan noted that during Serzh Sargsyan's presidency the tense internal political situation in Armenia, conditioned by the March 1 events, has rather alleviated. Besides, Armenia has recorded an unprecedented progress in the foreign political sphere, noted she.
“The tense internal political situation has alleviated during two years, but due to a change in Armenian citizens’ attitude towards the reality and not due to the leadership’s efforts,” member of the ARF Dashnaktsutyun parliamentary group Artsvik Minasyan said during the briefing.
According to Minasyan, despite the relatively stable internal political situation in the country, the situation is extremely tense in the foreign policy sphere with respect to the Armenian President's initiative policy. “The tense situation in the foreign political sphere may have a negative impact on the internal situation in Armenia,” noted he.
Member of Prosperous Armenia parliamentary group Naira Zohrabyan noted that Armenia has recorded a progress in the foreign political sphere, as normalization of the Armenian-Turkish relations has switched onto a normal track and active negotiations are conducted over the Karabakh conflict settlement. She also said that the tense internal situation has rather alleviated over two years. “The President made a huge contribution to it, as he discusses the most important issues not only in Armenia, but also in the Diaspora,” noted she.
Head of the Republican Party parliamentary group Galust Sahakyan said that during Serzh Sargsyan's presidency Armenia's positions have significantly strengthened in the foreign political sphere. “Recently, issues related to Armenia were always discussed at major international forums. In other words, the international community already understands Armenia’s problems,” stressed he.