Երկուշաբթի, Նյու Յորքում գտնվող Ջոն Քենեդիի օդակայանից 15 կիլոմետր հեռավորության վրա, վթարի է ենթարկվել «American Airlines» ավիաընկերության «Airbus» A-300 մարդատար ինքնաթիռը: Ինքնաթիռը թռչում էր Բոստոնից Սանտո-Դոմինգո (Դոմինիկյան Հանրապետություն): Օդանավի մեջ գտնվում էին 255 մարդ` 246 ուղեւոր եւ անձնակազմի 9 անդամներ: Ինչպես տեղեկացնում է CNN գործակալությունը, ինքնաթիռն ընկել է Քուինսի շրջանում, որտեղ հրդեհվել է 4 շենք, եւ ենթադրաբար այնտեղ գտնվում էր խոշոր բենզալցակայան:
«Արմինֆո» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ Պենտագոնի տվյալներով, ինքնաթիռի անձնակազմը ոչինչ չի հաղորդել օդանավի անսարքության կամ որեւէ պատահարի մասին: Իսկ «American Airlines» ավիաընկերության ներկայացուցիչ Դոնալդ Քարթին հայտնել է, որ 2001 թվականի հոկտեմբերին վթարված ավիալայների տեխզննման ընթացքում անսարքություն չի հայտնաբերվել: Սակայն ԱՄՆ-ի Օդագնացության դաշնային վարչության (FAA) փորձագետը բացառում է ահաբեկչության հնարավորությունը, որը կարող էր վթարի հանգեցնել, տեղեկացնում է «Ananova» գործակալությունը` վկայակոչելով FAA-ի բարձրաստիճան ներկայացուցչին: Ինչպես տեղեկացնում է ABC News գործակալությունը, նրան համամիտ է նաեւ Հետախուզության դաշնային բյուրոյի ներկայացուցիչ Թրեյսի Բելլինջերը: «Տվյալ պահին մենք չենք գտնում, որ դա կարող էր լինել ահաբեկչություն, քանի որ չկա ոչ մի տեղեկատվություն, որը թույլ է տալիս ենթադրել իրադարձությունների զարգացման այդպիսի տարբերակ»:
Նյու Յորքում «American Airlines» ավիաընկերության ինքնաթիռի վթարի ավելի հավանական վարկածներից մեկը, որոշ փորձագետների կարծիքով, համարվում է շարժիչում առաջացած անսարքությունը: Մասնավորապես, այդպիսի կարծիք է հայտնել ABC News գործակալության ավիացիայի խնդիրների գծով խորհրդատու Ջոն Նենսը: «Եթե, ինչպես ականատեսներն են հայտնում, շարժիչից ծուխ է դուրս եկել, ապա դա վկայում է, որ անսարքությունը շատ լուրջ է եղել»,- ասել է Ջոն Նենսը:

В 15 километрах от аэропорта Джона Кеннеди в Нью-Йорке в понедельник разбился пассажирский самолет “Airbus” А-300 авиакомании “American Airlines”. Самолет следовал рейсом 587 из Бостона в Санто-Доминго (Доминиканская республика). На борту самолета находились 255 человек – 246 пассажиров и 9 членов экипажа. Как сообщает CNN, самолет упал в районе Куинс, где горят 4 здания и предположительно там находилась крупная бензозаправочная станция.
Агентство “Арминфо” сообщает, что по данным Пентагона, экипаж авиалайнера ничего не сообщал о каких-либо происшествиях или неполадках на борту. А представитель авиакомпании American Airlines Дональд Карти заявил, что в ходе последнего техосмотра разбившегося авиалайнера, который состоялся в октябре 2001 года, никаких неполадок выявлено не было. Однако эксперт Федеральной администрации США по авиации (FAA) исключает возможность террористического акта, приведшего к падению авиалайнера в Нью-Йорке, сообщает Ananova со ссылкой на высокопоставленного представителя FAA. К его мнению, как сообщает ABC News, присоединяется и представитель ФБР Трейси Беллинджер. “На данный момент мы не считаем, что это мог быть теракт, потому что нет никакой информации, позволяющей предполагать такой вариант развития событий”.
Одной из наиболее вероятных версий катастрофы над Нью-Йорком самолета авиакампании American Airlines, по мнению ряда экспертов, является возникновение неполадок в двигателе. В частности, такое мнение высказал консультант ABC News по проблемам авиации Джон Нэнс. “Если из двигателя, как заявляют очевидцы, шел дым, то это говорит о том, что неполадка в нем могла быть слишком серьезной”,- сказал Дж.Нэнс.