10 Ապրիլ 2010 - 11:10 AMT
Ապրիլի 13-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա իսպանահայ տենոր Վաննո Թադեոյի (Վահրամ Թադևոսյան) համերգը:
“Առաջին մասում կհնչեն Վերդիի և Պուչինիի ստեղծագործությունները: Երկրորդ մասը նվիրված կլինի միայն հայկական երաժշտությանը: Կհնչեն ինչպես դասական ստեղծագործություններ, այնպես էլ ժողովրդական ու էստրադային երգեր”,-նշել է տենոր Վահրամ Թադևոսյանը ապրիլի 10-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Նա ասել է, որ նրա երկրորդ համերգը տեղի կունենա մայիսի 7-ին Ստեփանակերտում: Այն նվիրված կլինի Շուշիի ազատագրման օրվան:
“Համերգների ողջ հասույթը կփոխանցվի Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան դրամատիկական թատրոնի շենքի վերականգնմանը”,-ասել է նա` հավելելով, որ համերգները կնպաստեն Հայաստանի և սփյուռիք միջև կապերի ամրապնդմանը:
ՀՀ սփյուռիք նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Նադյա Անտոնյանը, շնորհակալություն հայտնելով երգչին աջակցության համար, նշել է. “Հայի ինքնությունը պահպանում են ոչ միայն Հայաստանի ու սփյուռքի միջև տնտեսական հարաբերությունների, այլ նաև մշակութային արժեքների պահպանման, զարգացման ու տարածման շնորհիվ: Բացի այդ, մենք կկարողանանք ևս մեկ անգամ վայելել Վահրան Թադևոսյանի բարձր արվեստը”:
Համերգների կազմակերպիչն է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:
1996 թվականին հայտնի տենոր Վահրան Թադևոսյանը (Վաննո Թադեո) հրավիրվեց Բարսելոնա և Ամենայան Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Առաջինի աջակցությամբ մասնակցեց Ֆ.Վինիասի անվան միջազգային մրցույթին, որտեղ ստացավ դիպլոմ և Վերդիի անվան մրցանակ: Վերջին 8 տարիներին նա բնակվում է Իսպանիայում, հանդես է գալիս լավագույն եվրոպական բեմերում:

10 Апрель 2010 - 11:10 AMT
13-го апреля в концертном зале “Арам Хачатурян” состоится концерт испанского тенора Ванно Тадео (Ваграма Тадевосяна).
“В первой части концерта прозвучат произведения Верди и Пуччини. Вторая часть будет посвящена только армянской музыке. Прозвучат песни как классические, так и народные и эстрадные песни”,- отметил тенор Ваграм Тадевосян в ходе пресс-конференции 10-го апреля в Ереване.
Он сообщил, что второй его концерт пройдет 7-го мая в Степанакерте (НКР) ко дню освобождения города Шуши.
“Вся прибыль от концертов пойдет на восстановление здания Драматического театра имени Ваграма Папазяна в Степанакерте”,- подчеркнул он, добавив, что оба концерта послужат также укреплению отношений между диаспорой и Арменией.
Начальник управления всеармянских программ Министерства диаспоры РА Надя Антонян, поблагодарив певца за содействие, отметила: “Армянская идентичность сохраняется не только экономическими отношениями между Арменией и Диаспорой, но и сохранением, развитием и распространением культурных ценностей. Кроме того, мы сможем еще раз насладиться высоким искусством Ваграма Тадевосяна”.
Организатором концерта является Министерство диаспоры РА.
В 1996 году известный тенор Ваграм Тадевосян (Ванно Тадео) был приглашен в Барселону и при содействии Католикоса Всех Армян Гарегина I принял участие в международном конкурсе им. Ф. Виниаса, где получил диплом и приз им. Дж. Верди. Последние восемь лет Ванно Тадео проживает в Испании, выступая на лучших европейских сценах.