10 Ապրիլ 2010 - 13:12 AMT
> Ապրիլի 4-ին ՀՀ առաջին նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպեց Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) նախագահ Սուեր Բելասսենին: Հանդիպման ընթացքում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրեց Հայաստանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոլորտում տիրող վիճակը: Անդրադարձ է կատարվել նաև դատական համակարգի լիակատար կախվածությունն և, մասնավորապես, քաղբանտարկյալների առկայության փաստը:
Ապրիլի 6-ին ընդլայման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց, որ ԵՄ հետ համագործակցությունը մնում է ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից մեկը: Իր հերթին, Ֆյուլեն ասաց, որ ԵՄ-ն ռազմավարական հետաքրքրություն ունի և ցանկանում է իր արևելյան հարևանների կայունությունը և զարգացումը: “Մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանի և Եվրամիության համագործակցությունը զարգանում է, ինչը մեր հարաբերությունները նոր մակարդակի վրա է բարձացնում”,- ասել է Ֆյուլեն: Քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը, մեկնաբանելով տարածաշրջանում պատերազմի վերսկսման հնարավորությունը, հայտարարեց, որ ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգը միշտ կա և այն պարբերաբար աճում է: Նրա խոսքերով, Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները ղարաբաղյան հիմնահարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին ոչ մի կապ չունեն ղարաբաղյան հակամարտության հետ, նրանք կապված են հայ-թուրքական գործընթացի հետ: Իր հերթին Մանասյանն ասաց, որ առանց գերտերությունների թույլտվության Բաքուն պատերազմ չի սկսի: Նրա խոսքերով, եթե Ադրբեջանը պատերազմն ինքնագլուխ սկսեր, այլ ոչ թե գերտերությունների հրահանգով, ապա նա դա վաղուց կաներ և կհայտնվեր նույն դրության մեջ, որում եղել էր մեկ անգամ:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հաագայի միջազգային քրեական դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո-Օկամպոյին, որը ժամանել էր` մասնակցելու մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի 37-րդ համաժողովի աշխատանքներին: “Մեզ համար շատ կարևոր է մարդու իրավունքների պաշտպանության, մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների դատապարտման գործում մեծ մասնակցություն և հարուստ փորձ ունեցող մարդկանց ներկայությունը մեր երկրում՚ և հավելել.”ՙհատկապես, որ վերջին շրջանում շատ է խոսվում մարդկության դեմ գործված ամենադաժան ոճիրներից մեկի` հայոց ցեղասպանության մասին",- նշել է Սերժ Սարգսյանը: Դատախազ Լուիս Մորենո-Օկամպոն իր հերթին նշել է, որ իրենց գործունեությունն ուղղված է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, և առաջնային նպատակներից մեկն էլ հենց հետագա ցեղասպանությունների կանխարգելումն է:
Նույն օրը Երևանում` Հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանի մոտ, կայացավ ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հերթական հանրահավաքը: Ցույցը բացեց Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության անդամ Գրիգոր Հարությունյանը: ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ցույցի ժամանակ հայտնեց, որ ներկա պահին անիմաստ է խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին, քանի որ այն կախված է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացից: Նրա խոսքով, հայ-թուրքական գործընթացում առաջընթաց չի լինի, քանի դեռ այն առկա չէ ղարաբաղյան հակամարտության մեջ: "Հայաստանի նախագահը երկընտրանքի առջեւ է կանգնած` կամ նա ստորագրում է թարմացված Մադրիդյան սկզբունքները, կամ ժամանակ է ձգում եւ չի ստորագրում թաստաթղթերը, ինչը կարող է զայրացնել միջազգային հանրությանը",- նշեց ՀԱԿ առաջնորդը` ավելացնելով, որ Սերժ Սարգսյանն "ամեն դեպքում" կկորցնի իշխանությունը:
ՀՅ Դաշնակցության (ՀՅԴ) Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը Հայաստանի խորհրդարանում "Միջազգային պայմանագրերի մասին" ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ "ՀՀ ԱԺ կանոնադրության" մեջ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ նկատեց, որ վերապահման իրավունքը նորություն չէ, քանի որ Վիեննայի կոնվենցիայի համաձայն վերապահում է համարցում պետության միակողմ հայտարարությունը, ինչի իրավունքն ունի Հայաստանի խորհրդարանը: "Ժառանգություն" կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն իր հերթին նկատեց, որ այդ օրենսդրական փաթեթի առնչությամբ Հայաստանի կառավարության բացասական եզրակացությունը ՀՀ Սահմանադրության կետերի նեղ մեկնաբանության արդյունքն է: Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը, ներկայացնելով վերոնշյալ օրինագծի վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշումը, նշեց, որ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, արտաքին քաղաքականությունը միայն նախագահի եւ կառավարության համար է առաջնահերթ, հենց այդ պատճառով էլ խորհրդարանին վերապահման իրավունքի տրամադրումը հակասում է երկրի Սահմանադրությանը:
Ապրիլի 6-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպական Միության ընդլայնման եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ Ֆյուլեի այցը լավ հնարավորություն է Հայաստանին ծանոթանալու եւ երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը քննարկելու համար: Շտեֆան Ֆյուլեն իր հերթին նշել է, որ բավականին մոտ է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև պայմանագրային նոր հարաբերությունների ձևավորման նպատակակետը, ինչը ենթադրում է համագործակցության ավելի բարձր աստիճան: Իսկ արդեն ապրիլի 7-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հատուկ գործերով բանագնացը` Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն ժամանեց Երևան: Այդ մասին Երևանում հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ապրիլի 7-ին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ նկատեց, որ առանց Ղարաբաղի հիմնախնդրի գլխավոր` Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի լուծման, դժվար է խոսել այլ խնդիրների կարգավորման մասին: Նա ավելացրեց նաեւ, որ նախկինի նման բանակցությունների հիմքում ընկած են Մադրիդյան սկզբունքները: Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության անդամ, արտաքին հարաբերությունների խորհրդարանական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Հովհաննես Իգիթյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է, թե ինքը գտնում է, որ հայ-թուրքական գործընթացն անբարենպաստ է Հայաստանի համար, սակայն ավելի անբարենպաստ կլինի դուրս գալ այս գործընթացից: Ընդ որում, նա նկատել է, որ մինչ Արձանագրությունների ստորագրումը կողմերը ավելի լավ հարաբերությունների մեջ էին, քան այժմ: “Այս պահի դրությամբ հարաբերություններն երկրների միջև ագրեսիվ-թշնամական են”,- ասել է Հովհաննես Իգիթյանը: Անդրադառնալով Սարգսյան-Օբամա առաջիկա հանդիպմանը` Իգիթյանն ասել է, որ հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ նախագահը ճնշում կգործադրի Հայաստանի հանդեպ` արագացնելու համար ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը, որպեսզի Թուրքիան ինչ-որ քայլեր ձեռնարկի հայ-թուրքական գործընթացում:
Ապրիլի 7-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստան ժամանած Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հատուկ բանագնաց, Թուրքիայի ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուին: Հանդիպմանը քննարկվեցին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր: Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց միջազգային հանրության տեսակետներին համահունչ Հայաստանի մոտեցումները` շարժվելու առաջ, առանց նախապայմանների վավերացնելու և իրագործելու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված արձանագրությունները և այդ ուղղությամբ թուրքական կողմից գործնական քայլերի ակնկալիքը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Նույն օրը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խնդրանքով նույնպես ընդունել է նրա հատուկ բանագնաց Ֆերիդուն Սինիլիօղլուին: "Հայաստանը Թուրքիայից ակնկալում է գործնական քայլեր, որոնք առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում կերաշխավորեն վճռական տեղաշարժ",- ասել է Սերժ Սարգսյանը: Բանագնաց Սինիլիօղլուն իր հերթին ՀՀ նախագահին է փոխանցել թուրքական կողմի հավաստիացումները հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացում առաջընթաց ապահովելու պատրաստակամության վերաբերյալ: Իր բանագնացի միջոցով Թուրքիայի վարչապետը նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ երկկողմ հանդիպում է հայցել ապրիլի 12-13-ը միջուկային անվտանգության վերաբերյալ գլոբալ գագաթաժողովի շրջանակներում Վաշինգտոն կատարելիք այցի ընթացքում, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը: Նույն օրը, ՀՀ խորհրդարանում կայացած կառավարական ժամի ընթացքում Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանն արդեն բազմիցս ընդունել է Ղարաբաղը որպես ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային կողմ ոչ միայն դե-ֆակտո, այլև դե-յուրե, քանի որ հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրման ժամանակ Ադրբեջանը փաստաթղթի ներքո ստորագրել է ԼՂՀ հետ միասին: Նրա խոսքով, որքան շուտ Ղարաբաղը վերադառնա բանակցային գործընթաց, այնքան լավ կլինի ինքնին գործընթացի համար: Ապրիլի 7-ին Երասխավանի մոտ` Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանում, ադրբեջանական կողմին է հանձնվել ռազմագերի Ռաֆիկ Հասանովը, որը 2008-ի հոկտեմբերի 8-ին անցել էր հայկական կողմ:
Ապրիլի 8-ին ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Արմեն Արզումանյանը հայտնեց, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 7-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի բանագնաց Ֆերիդուն Սինիրլիօղլու հետ հանդիպման ժամանակ տվել է իր համաձայնությունը Վաշինգտնում Սարգսյան-Էրդողան երկկողմանի հանդիպումը կազմակերպելու համար միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովի շրջանակներում: Նույն օրը Հայաստանի կառավարող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) անդամ Արտակ Զաքարյանը Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Թուրքիայի վարչապետի Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը Վաշինգտոնում եւ ՀՀ ղեկավարի ողջ այցն ընդհանուր առմամբ կարող է դրական ազդեցություն ունենալ հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա: Գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս), ելույթ ունենալով Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, հայտնել է, որ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում շատ մեծ է, քանի որ բանակցային գործընթացը մտել է փակուղի: Նրա խոսքերով, Արձանագրությունների վավերացման հնարավոր ձախողումը միայն կմեծացնի պատերազմի հավանականությունը: "Ասել, որ այս տարվա մայիսին կարող է պատերազմ սկսվել, դժվարանում եմ, բայց պատերազմ լինելու է: Եթե ոչ այս տարի, ապա` մյուս”,- ասել է Կոմանդոսը: Նա նկատել է նաեւ, որ չի կարող պատկերացնել, թե ինչպես կարելի է հանձնել Ղարաբաղի տարածքներն առանց անվտանգության որևէ երաշխիքների: Մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջին հայտարարությունը Al Watan սիրիական թերթին տված հարցազրույցում` Արկադի Տեր-Թադևոսյանը նշեց, որ ամենայն հավանականությամբ, դա քաղաքական և դիվանագիտական հայտարարություն է, բայց ինձ թվում է, որ զիջումների մասին իրավունք ունի խոսելու մեր հասարակությունը, մեր ժողովուրդը, որովհետև նա է արյուն թափել այդ տարածքների ազատագրման համար: Ընդ որում Կոմանդոսն ավելացրեց, որ ինքը դեմ է ղարաբաղյան հակամարտության հարցում տարածքային զիջումներին: Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը իր տարածած հայտարարության մեջ մեկնաբանել է վերջին հանրահավաքում իր հասցեին հնչած մեղադրանքները: ”Տեր-Պետրոսյանը և ՀՀՇ գործիչները ինձ կարգին զվարճացրին: Նրանք իրենց համար տարօրինակ զբաղմունք են գտել: Իմ փոխարեն որոշում են, թե ես երազում եմ քաղաքականություն վերադառնալ: Հետո սկսում են պայքարել իմ վերադարձի դեմ: Որոշ ժամանակ անց, երբ պարզվում է, որ ես չեմ վերադարձել` ցնծում են, համարելով, որ հենց իրենց գործողություններն են ինձ կանգնեցրել",- նշում է Քոչարյանը: Ընդ որում, Հայաստանի նախագահը նկատել է, որ եթե ինքը որոշի վերադառնալ քաղաքականություն, ապա կհայտարարի բաց և ուղիղ:
Ապրիլի 9-ին` ՀՀ ԱԺ-ում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ “Ժառանգություն” կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը հայտնեց, որ ոչ մի անսպասելի բան չկա նրանում, որ Հայաստանի նախագահ Ս.Սարգսյանը հանդիպելու է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ Վաշինգտոնում` ապրիլի 12-13-ին կայանալիք միջուկային անվտնագության վերաբերյալ միջազգային գագաթաժողովի շրջանակներում: “Հայաստանի նախագաի համաձայնությունը` հանդիպել Էրդողանի հետ, չի զարմացնում, քանի որ փորձը ցույց է տալիս, որ ՀՀ ղեկավարության նախաձեռնողական քաղաքականությունը ոչ մի առաջարկ չի մերժում”,- ճեպազրույցի ընթացքում ասել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Թուրքիայի վարչապետի հետ Հայաստանի նախագահի առաջիկա հանդիպմանը մեծ կարեւորություն է տվել "Բարգավաճ Հայաստան" խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: Նրա խոսքով, այժմ այժմ Թուրքիայի պատասխան քայլերի ժամանակն է, եւ եթե այդ երկիրը հավատարիմ է Արձանագրությունների ոգուն եւ տառին, ապա պետք է առանց նախապայմանների վավերացնի դրանք: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն այդ առիթով նշել է, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցն առավել կարեւոր է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների համատեքստում: Նույն օրը Հայաստանի նախագահը Սերժ Սարգսյանը Տավուշի մարզում լրագրողներին հայտնեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը միշտ եղել և լինելու է: Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ ներկայիս բանակցային գործընթացին` Հայաստանի նախագահն այն գնահատեց որպես "նորմալ": "Ես արդեն բազմիցս հայտարարել եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության լուծման բանալին մեր ձեռքերում է",- ասաց Սերժ Սարգսյանը` ավելացնելով, որ եթե լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցը, ապա մյուս հարցերի լուծումը շատ ավելի հեշտ կլինի: Անդրադառնալով հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացին` Սարգսյանը նկատեց, որ Հայաստանը գրեթե ընդունել է որոշումը հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ: Նրա խոսքով, հայկական կողմն իր որոշումը հասարակության դատին կներկայացնի, եթե վստահ լինի դրա ճշտության մեջ: "Այս դեպքում շատ կարևոր է ճիշտ որոշում ընդունել, բայց այդ մասին խոսելը վաղ է",- ասաց Հայաստանի նախագահը: Իսկ արդեն օրվա վերջին Հայաստանի նախագահը հեռախոսազրույց ունեցավ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայրենականի մեծ պատերազմի 65-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսություններին մասնակցելու հրավերի համար: Երկու երկրների ղեկավարները խոսել են նաև առաջիկա հնարավոր հանդիպման մասին, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

10 Апрель 2010 - 13:12 AMT
Лидер Армянского национального конгресса (АНК), первый президент Армении Левон Тер-Петросян встретился с председателем Международной федерации прав человека (FIDH) Суерой Белассен. В ходе встречи Левон Тер-Петросян представил неутешительное положение дел в сфере демократии и прав человека, полную зависимость судебной системы от политической власти, и, в частности, факт наличия в стране политзаключенных.
6 апреляна совместной с комиссаром ЕС по вопросам расширения и Европейской политики соседства Штефаном Фюле пресс-конференции глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что сотрудничество с Евросоюзом остается одним из важнейших направлений внешней политики Армении. В свою очередь Фюле сказал, что ЕС имеет стратегический интерес и желает стабильности и развития своих восточных соседей. «Мы рады, что сотрудничество между Арменией и ЕС развивается, что поднимает наши отношения на новый уровень», – сказал Фюле. Руководитель Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян на совместной с политологом Александром Манасяном пресс-конференции в Ереване, комментируя возможность возобновления войны в регионе, заметил, что угроза возобновления военных действий всегда есть и она периодически возрастает. По его словам, воинственные заявления Азербайджана о решении карабахского конфликта военным путем не имеют никакого отношения к самому конфликту, они связаны с армяно-турецким процессом. В свою очередь Манасян сказал, что без разрешения сверхдержав Баку не начнет войны. По его словам, если бы Азербайджан начал войну сам, а не с подачи сверхдержав, то он бы сделал это давно и оказался бы в том же положении, в котором он уже один раз был. Президент Армении Серж Саргсян встретился с главным прокурором Международного уголовного суда в Гааге Луисом Морено-Окампо, который находился в Армении для участия в работе 37-ого форума Международной федерации по правам человека. «Для нас очень важно присутствие в нашей стране людей, которые имеют богатый опыт в деле защиты прав человека и осуждения преступлений, совершенных против человечества, особенно, если в последнее время часто говорится об одном из самых жестоких преступлений против человечества – Геноциде армян», – отметил Серж Саргсян. В свою очередь Луис Морено-Окампо сказал, что деятельность Международного уголовного суда направлена на защиту прав человека и одной из приоритетных целей является предотвращение геноцидов в будущем. В этот же день в Ереване у института древних рукописей Матенадаран прошел санкционированный митинг оппозиционного Армянского Национального Конгресса (АНК). Митинг открыл член Народной партии Армении Григор Арутюнян. Лидер АНК Левон Тер-Петросян на митинге Армянского национального конгресса (АНК) заявил, что на данный момент бессмысленно говорить о процессе нормализации армяно-турецких отношений, поскольку он зависит от процесса урегулирования карабахского конфликта. По его словам, в армяно-турецком процессе не будет прогресса, пока его не будет в карабахском конфликте. “Президент Армении стоит перед дилеммой: или он подписывает обновленные Мадридские принципы, или он затягивает время и не подписывает документы, что может разозлить международное сообщество”, – отметил лидер АНК, добавив, что «в любом случае» Серж Саргсян потеряет власть. Представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Армен Рустамян в ходе обсуждения в парламенте Армении пакета законопроектов о внесении поправок в закон РА “О международных договорах” и внесении дополнений “В регламент НС РА” заметил, что право на оговорки не является новостью, так как согласно Венской конвенции оговором считается одностороннее заявление государства, правом чего обладает парламент Армении. В свою очередь, руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян заметил, что отрицательное заключение правительства Армении относительно этого законодательного пакета является результатом узкого комментирования пунктов Конституции РА. Заместитель министра ИД Армении Шаварш Кочарян, представляя позицию правительства по вышеуказанному законопроекту, отметил, что согласно Конституции РА внешняя политика является приоритетом только президента и правительства, именно для этого предоставление парламенту права на оговорки противоречит Конституции страны. 6 апреля президент Армении Серж Саргсян встретился с комиссаром Европейского Союза по вопросам расширения и Европейской политики соседства Штефаном Фюле и возглавляемой им делегацией. В ходе встречи Серж Саргсян отметил, что визит Фюле является хорошей возможностью для того, чтобы познакомиться с Арменией и обсудить вопросы, представляющие обоюдный интерес. В свою очередь Штефан Фюле отметил, что в скором будущем будут сформированы новые договорные отношения между ЕС и Арменией, что предполагает более высокую ступень сотрудничества. А уже 7-го апреля специальный посланник премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдоганa, замминистра иностранных дел Турции Феридун Синирлиоглу прибыл в Ереван. Об этом в Ереване заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на пресс-конференции в Ереване заметил, что без решения главного вопроса карабахской проблемы – статуса Нагорного Карабаха, трудно говорить о решении других проблем. Он также добавил, что по-прежнему на столе переговоров лежат Мадридские принципы, являясь основой переговоров. Член правления Армянского общенационального движения (АОД), экс-председатель парламентской комиссии по внешним связям Ованес Игитян на пресс-конференции в Ереване заявил, что армяно-турецкий процесс неблагоприятен для Армении, но более нецелесообразно выходить из данного процесса. При этом он заметил, что до подписания Протоколов страны были в более лучших отношениях, чем сейчас. «На данный момент отношения между странами агрессивно-враждебные»- сказал Ованес Игитян. Обращаясь к предстоящей встрече Саргсян-Обама, Игитян сказал, что в ходе встречи президент США попытается надавить на Армению для ускорения решения карабахского конфликта для того, чтобы Турция предприняла какие-нибудь шаги в армяно-турецком процессе. 7 апреля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял прибывшего в Ереван спецпредставителя премьер-министра Турции, замминистра иностранных дел Турции Феридуна Синирлиоглу. В ходе встречи глава МИД РА подтвердил позицию мирового сообщества, с которой согласна Армения: нужно продвигаться вперед без предусловий и ратифицировать армяно-турецкие Протоколы. Эдвард Налбандян подчеркнул, что в этом плане ожидаются действенные шаги со стороны Турции, сообщает пресс-служба МИД РА. В этот же день, президент Армении Серж Саргсян принял его спрецпредставителя премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, замминистра иностранных дел Турции Феридуна Синирлиоглу. «Армения ждет от Турции практических шагов, которые позволят нормализовать отношения между двумя странами без предусловий, и сдвинут переговоры с мертвой точки», – сказал Серж Саргсян. В свою очередь, турецкий дипломат отметил, что Турция готова обеспечить скорейшую ратификацию армяно-турецких Протоколов. Синирлиоглу также передал предложение о встрече в Вашингтоне Эрдогана с Саргсяном в рамках глобального саммита по ядерной безопасности 12-13 апреля. В тот же день, в ходе правительственного часа в парламенте РА глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что Азербайджан уже неоднократно принимал Карабах в качестве переговорной стороны по урегулированию карабахского конфликта не только де-факто, но и де-юре, так как во время заключения соглашения о прекращении огня Азербайджан подписался под документом вместе с НКР. По его словам, чем скорее Карабах вернется в переговорный процесс, тем лучше будет для самого процесса. В этот же ден, на границе Армении и Азербайджана у Ерасхавана азербайджанской стороне был передан военнопленный Рафик Гасанов, перешедший на армянскую сторону 8 октября 2008 года. 8-го апреля пресс-секретарь главы армянского государства Армен Арзуманян сообщил PanARMENIAN.Net, что президент Армении Серж Саргсян в ходе прошедшей 7 апреля встречи с спецпредставителем премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Феридуном Синирлиоглу дал согласие на организацию двусторонней встречи Саргсян-Эрдоган в Вашингтоне в рамках саммита по глобальной ядерной безопасности. В этот же день член правящей Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян на пресс-конференции в Ереване заявил, что встреча президента Армении Сержа Саргсяна с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в Вашингтоне и весь визит главы армянского государства в целом может иметь положительное воздействие на армяно-турецкие отношения. Генерал майор Аркадий Тер-Тадевосян (Коммандос), выступая на пресс-конференции в Ереване заявил, что вероятность возобновления военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта очень велика, так как переговорный процесс зашел в тупик. По его словам, возможный провал ратификации Протоколов только увеличит вероятность войны. «Затрудняюсь сказать, начнется ли война в мае. Но война будет, если не в этом году, то в будущем», – подчеркнул Коммандос. Он также заметил, что не может представить, как можно сдать территории Карабаха без каких-либо гарантий безопасности. Комментируя недавнее заявление президента Армении Сержа Саргсяна, сделанное в интервью сирийской газете Al Watan, Аркадий Тер-Тадевосян отметил, что по всей вероятности, это было политическое и дипломатическое заявление, но об уступках вправе говорить общество, народ, потому что именно он пролил кровь за освобождение этих территорий. При этом Коммандос добавил, что он против территориальных уступок в вопросе карабахского урегулирования. А экс-президент Армении Роберт Кочарян расспростронил заявление, в котором отметил, что лидер Армянского национального конгресса (АНК), первый президент Армении Левон Тер-Петросян и деятели Армянского общенационального движения (АОД) его изрядно развеселили. По его словам, они придумали себе странную забаву. «За меня решают, что я мечтаю вернуться в политику. Потом они начинают бороться против моего возвращения. Спустя какое-то время, когда оказывается, что я не вернулся, – радуются, считая, что именно их усилия меня остановили», – отметил Кочарян. При этом экс-президент Армении заметил, что если бы он решил вернуться в политику, то сказал бы об этом сам, прямо и открыто. 9-го апреля, во время брифинга в НС РА руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян заявил, что в согласии президента Армении Сержа Саргсяна встретиться с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в Вашингтоне в ходе запланированного на 12-13 апреля международного саммита по ядерной безопасности нет нечего неожиданного. “Согласие президента Армении встретиться с Реджепом Тайипом Эрдоганом не вызывает удивления, так как практика показывает, что инициативная политика руководства Армении не опровергает ни одно предложение”, – в ходе брифинга заявил депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. Предстоящей встречи главы Армении с премьер-министром Турции придала большую важность также депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян. По ее словам, сейчас настал момент ответных шагов Турции и если эта страна верна духу и букве Протоколов, то должна их ратифицировать без предусловий. Руководитель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян по этому поводу отметил, что визит президента Сержа Саргсяна наиболее важен в контексте армяно-американских отношений. В тот же день президент Армении Серж Саргсян журналистам в Тaвушской области заявил, что вероятность возобновления военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта всегда была и будет. Обращаясь к нынешнему переговорному процессу по урегулированию карабахского конфликта, президент Армении оценил его как «нормальный». “Я уже неоднократно заявлял, что ключ от решения карабахского конфликта находится в наших руках”, – сказал Серж Саргсян, добавив, что если решится вопрос права на самоопределение народа Нагорного Карабаха, то решение других вопросов будет намного проще. Оброщаясь к процессу армяно-турецкого сближения Саргсян заметил, что Армения почти приняла решение по армяно-турецким Протоколам. По его словам, армянская сторона представит свое решение на суд общественности, если будет уверена в его правильности. «В этом случае очень важно принять правильное решение, но говорить об этом рано», – сказал президент Армении». А уже к концу дня президент Армении Серж Саргсян провел телефонную беседу с главой Российской Федерации Дмитрием Медведевым. Серж Саргсян поблагодарил президента РФ за приглашение принять участие в мероприятиях, посвященных 65-летию победы в Великой Отечественной Войне (ВОВ). Главы Армении и России обсудили также возможность предстоящей встречи, сообщает пресс-служба президента Армении.