Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 10-ին հրամանագիր է ստորագրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդրած անձանց մրցանակ շնորհելու մասին:
Նախագահի հրամանագրով 2009 թվականի մրցանակ է շնորհվել Վիլյամ Շաբասին (Իռլանդիա)` Հայոց ցեղասպանության գիտական հիմնավորման և դրա ժխտմանը հակազդելու նախաձեռնությունների համար եւ Սարգիս Շահինյանին (Շվեյցարիա)` Շվեյցարիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման գործընթացը նախաձեռնելու և դրա ժխտումը քրեորեն հետապնդելի դարձնելու գործում ունեցած ավանդի համար, հաղորոդւմ է նախագահի մամլո ծառայությունը:

Президент Армении Серж Сарсгян 10 апреля подписал указ о вручении премии лицам, которые внесли существенный вклад в дело признания Геноцида армян. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, указом президента премия за 2009 год вручена директору Центра прав человека (Ирландия) Уильяму Шабасу за научное обоснование Геноцида армян и инициативы по противодействию его отрицания.
Премия вручена также председателю ассоциации Швейцария-Армения Саркису Шагиняну за инициативу по организации процесса официального признания Геноцида армян со стороны Швейцарии и вклад в дело формирования уголовной ответственности за отрицание первого геноцида XX века.