“Հայաստան” համահայկական հիմնադրամը մեկնարկել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ասկերան քաղաքի խմելու ջրի ներքին ցանցի վերակառուցումն ու կոյուղու համակարգի վերանորոգումը: Ծրագիրն իրականացվում է Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի եւ ԼՂՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ:
Առաջնահերթ խնդիրների մասին խոսելիս` Ասկերանի քաղաքաշինության եւ վերաբնակեցման բաժնի պետ Ալբերտ Ավանեսյանն առանձնացրեց խմելու ջրի հարցը. ջուրը բնակչին հասնում է հին ու ժանգոտ խողովակներով եւ մեծ կորուստներով: Դրան գումարվում է կոյուղու վատթար վիճակը, ինչի պայմաններում վարակիչ հիվանդություններն անխուսափելի են: Մտահոգիչ խնդիրների շարքում նշվեց նաեւ շրջանում ամուսնությունների թվի պակասը, ինչը Ալբերտ Ավանեսյանը բացատրեց բնակարանային սուղ պայմաններով:
Արդեն պատրաստ է ջրամատակարարման ներքին ցանցի գետնուղին (5764մ), ընթացքում են խողովակների մոնտաժման աշխատանքները: Բադարա գետի երկայնքով կկառուցվեն պատնեշ (50 մ երկարությամբ)` ափերի հնարավոր փլուզումը կանխելու նպատակով եւ ջրի մաքրման համար նախատեսված պարզարան: Կնորոգվեն 2 ջրամբարները (ընդհանուր 1000 մ3 տարողությամբ) եւ կոյուղագիծը (1305 մ երկարությամբ), – տեղեկացնում է Հայաստան հիմնադրամի մամլո ծառայությունը:
“Ջրի հարցը Հայաստանում ու Արցախում շարունակում է մնալ հրատապ լուծում պահանջող խնդիր, իսկ դրա ապահովումը` Հիմնադրամի առաջնահերթ ուղղություններից մեկը: Շնորհակալ ենք, որ եվրոպաբնակ մեր հայրենակիցները Հեռախոսամարաթոն 2009-ին կատարած իրենց առատաձեռն նվիրատվություններով նպաստեցին այս ծրագրի իրականացմանը”,- ասում է “Հայաստան” համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Ավարտին են մոտենում Ֆրանսիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ իրականացվող Մարտունու շրջանի Սոս գյուղի խմելու ջրի ներքին ցանցի, Ճարտարի դպրոցի ու Գորիսի սրտաբանական կենտրոնի կառուցման աշխատանքները: Առաջիկա ամիսների ընթացքում կմեկնարկեն Շուշիի Մուրացանի անվան դպրոցի հիմնանորոգման, Տավուշի մարզի Այգեհովիտ-Վազաշեն ոռոգման համակարգերի վերակառուցման ծրագրերը:

Всеармянский фонд “Айастан” начал ремонт внутренней системы водоснабжения и восстановление канализационной системы города Аскеран Республики Арцах. Программа осуществляется на средства, предоставленные армянскими общинами европейских стран и при софинасировании правительства НКР.
Говоря о главных проблемах города, начальник отдела градостроительства и перенаселения Аскерана Альберт Аветисян кроме проблемы питьевой воды и канализационной системы, отметил низкий уровень рождаемости, что является следствием нерешенных квартирных вопросов.
“Проблема питьевой воды в Республике Арцах остается вопросом первостепенной важности, а решение данной проблемы по-прежнему – одним из важнейших направлений деятельности фонда “Айастан”. И мы благодарны нашим соотечественникам, проживающим в европейских странах, за то что, пожертвовав деньги, они сделали возможным осуществление данной программы”, – отметил исполнительный директор Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян.
Подходят к концу работы по строительству здания школы в селе Чартар (НКР) и больницы в городе Горис (РА), а также по проведению системы водоснабжения селе Сос Мартунинского района НКР. Данные проекты осуществляются по финансированию местного отдела Всеармянского фонда “Айастан”.