Հայաստանի կրության և գիտության նախարարությունը թույլ չի տա երկրի ավագ դպրոցներում օգտագործել այն նոր դասագրքերը, որոնք պատշաճ գնահատական չեն ստացել համապատասխան մասնագետների կողմից: Այդ մասին կառավարությունում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ապրիլի 12-ին հայտարարել է Հայաստանի կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը` ամփոփելով նախկինում հայտարարված մրցույցի նախնական արդյունքները: Մրցույթի ընթացքում քննարկվել է նոր 16 ծրագրային լոտեր այն դասագրքերի համար, որոնք շրջանառության մեջ կդրվեն դպրոցներում նոր ուսումնական տարում: “Նախարարությունը պատասխանատվություն ստանձնեց ու համարձակություն ունեցավ կանխել նոր դասագրքերի շրջանառությունը կրթական ոլորտոմ”,-ասել է նա:
Նախարարը չնշեց այն առարկաները, որոնց դասագրքերը չեն ստացել պրոֆեսորադասախոսական և ուսուցչական կազմերի դրական եզրակացությունը` նշելով, որ, մասնավորապես, 3-4 առարկաներով ավագ դպրոցում նոր դասագրքեր չեն լինի: “Բազմիցս է ասվել, որ ավելի դյուրին է կանխել վատ դասագրքի մուտքը կրթական գործընթաց, քան հետո այն առգրավել շրջանառությունից”,-ասել է նախարարը: Այս համատեքստում Ա.Աշոտյանն ասել է, որ ուսումնական գործընթացում 4 տարի շրջանառվելուց հետո, դասագիրքը պատուհաս է դառնում ուսուցիչների, աշակերտների, հանրության համար: Աշոտյանը հավելել է նաև, որ նախարարությունը կձեռնարկի բոլոր միջոցները, որպեսզի նոր դասագրքի բացակայությունը չանդրադառնա կրթական գործընթացի որակի վրա:

Министерство образования и науки Армении не допустит использования в старших школах страны новых учебников, которые не получили надлежащей оценки со стороны соответствующих специалистов. Об этом на пресс-конференции в правительстве 12 апреля заявил Министр образования и науки Армении Армен Ашотян, подводя предварительные итоги объявленного ранее конкурса для подготовки новых 16 программных лотов образовательных учебников, которые войдут в оборот в старших школах страны с нового учебного года. «Министерство взяло на себя ответственность и смелость, предотвратить внедрение новых учебников, которые не получили надлежащей оценки со стороны специалистов, в образовательный процесс», – заверил он.
При этом он не стал указывать предметы, по которым не было получено положительное заключение профессорско-преподавательского состава и учителей, отметив, что, в частности, по 3-4 предметам в старших школах не будет новых учебников. «Не раз было сказано, что легче предотвратить вхождение плохого учебника в образовательный процесс, чем потом его коренным образом изъять из этого процесса», – подчеркнул министр. В этом контексте Армен Ашотян отметил, что по истечению 4 лет после вхождения нового учебника в учебный процесс он становится «головной болью» не только для педагогов, учащихся, но и общественности в целом. Армен Ашотян также добавил, что Министерство предпримет все надлежащие меры, чтобы отсутствие нового учебника никоим образом не отразилось на качестве образовательного процесса.
Глава министерства проинформировал, что по 12-13 новым учебникам уже есть предварительное положительное заключение.