Ռամկավար-Ազատական կուսակցությունն առաջարկում է Հայաստանի ղեկավարությանը կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել, որոնց իրականացումը թույլ կտա շտկել բոլո բացթողումները, որ գրանցվել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ոլորտում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում:
Ինչպես մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ռամկավար-ազատական կուսակցության ատենապետ Հարություն Առաքելյանը, Հայաստանի կառավարությունը պետք է կազմի 1915-1923թթ. Հայոց Մեծ Եղեռնի վնասների փոխհատուցման, միջազգային իրավունքի հիման վրա հստակ ձեւակերպված Հայոց Պահանջատիրության ծրագիր: “Բացի այդ, կառավարությունը պետք է կազմի 1988-1994թթ. Ադրբեջանի տարածքում Հայ Ժողովրդի հանդեպ իրականացրած Ցեղասպանության վնասների փոխհատուցման, միջազգային իրավունքի հիման վրա հստակ ձեւակերպված Հայոց Պահանջատիրության ծրագիր”,-ասել է Հ.Առաքելյանը:
Նրա խոսքերով, քանի դեռ վերը թվարկած քայլերը չեն իրականացվել, միջազգային հանրության կողմից կշարունակվեն տարատեսակ ու բազմաբնույթ ճնշումները Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ: “Հայերի հանդեպ իրականացրած ցեղասպանության փաստի ճանաչումը տարբեր պետությունների կողմից մեզ տալիս է բարոյական հաղթանակներ, այլ ոչ իրավական, հետեւաբար միջպետական խնդիրների լուծումը վաղուց գտնվում է միջազգային դատարանների տիրույթում` ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 33-րդ հոդվածի համապատասխան”,-ասել է Առաքելյանը:

12 Апрель 2010 - 11:57 AMT
Партия Рамкавар-Азатакан Армении предлагает армянскому руководству предпринять конкретные шаги, реализация которых позволит исправить все упущения, допущенные во внешней политике Армении в вопросе международного признания Геноцида армян. Как на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Партии Рамкавар-Азатакан Армении Арутюн Аракелян, парламент Армении, во-первых, должен принять закон, предусматривающий уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян.
«Кроме того, правительство Армении должно разработать конкретную программу, основанную на реализации международного права и предусматривающую компенсацию потерь армянского народа в период 1915-1923 гг. Кроме того, армянское руководство должно составить аналогичную программу для компенсации потерь армянского народа во время Геноцида армян в Азербайджане в 1988-1994 гг.»,- сказал Арутюн Аракелян.
По его словам, до тех пор, пока все вышеупомянутые шаги не будут предприняты, международное сообщество продолжит оказывать давление на Армению. Как отметил Арутюн Аракелян, признание Геноцида армян разными странами мира является только моральной победой, а не правовой.