Ապրիլի 13-ին Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունում նախարար Արմեն Աշոտյանը ԿԳՆ «Ոսկե հուշամեդալ» կհանձնի Հայաստանում հյուրընկալվող քիմիայի գծով Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ահարոն Չեխանովերին:
Ահարոն Չեխանովերը իսրայելցի աշխարհահռչակ բիոքիմիկոս է, որը բացահայտեց ուբիկվիտինի դերը սպիտակուցների դեգրադացիայում, քիմիայի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր է (2004թ.): Ծնվել է 1947 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Հայֆայում: 1971թ. ավարտել է Երուսաղեմի հրեական համալսարանը, 1974թ. այնտեղ էլ` Հադասսայի հիվանդանոցում բժշկական կրթություն է ստացել: Բիոքիմիայից ատենախոսություն է պաշտպանել 1982 թվականին Հայֆայում` Տեխնոլոգիայի Տեխնիոն իսրայելական ինստիտուտում: Ներկա պահին աշխատում է Տեխնիոնում:

12 Апрель 2010 - 12:35 AMT
Лауреату Нобелевской премии по химии Аарону Чехановеру вручат “Золотую медаль” Минобразования Армении
В Министерстве образования и науки Армении министр Армен Ашотян 13 апреля вручит высшую награду минобразования РА – “Золотую медаль” лауреату Нобелевской премии по химии Аарону Чехановеру.
Аарон Чехановер – израильский биолог, первооткрыватель убиквитин-опосредованной деградации белков, лауреат Нобелевской премии по химии (2004г.). Родился 1 октября 1947 года, Хайфа, Британский мандат в Палестине. Он закончил в 1971 году Еврейский университет в Иерусалиме, в 1974 году там же в больнице Хадасса получил медицинское образование. Защитил диссертацию по биохимии в 1982 году в Израильском институте технологии Технион в Хайфе. В настоящее время работает в Технионе.