13 Ապրիլ 2010 - 08:20 AMT
Ապրիլի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է Լիբանանի արտաքին գործերի եւ էմիգրանտների նախարար Ալի Շամիի հետ: Շամին, նշելով, որ հայերը մեծ դեր են կատարում Լիբանանի զարգացման գործում, հայտնեց, որ իրենք միշտ էլ ցանկանում են հարաբերություններ զարգացնել քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային ոլորտներում: Եվ այդ գործում մեծ դեր ունեն կատարելու երկու երկրների դեսպանությունները:
Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ նման այցերը նպաստում են երկու երկրների ու ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդմանը: Նա անհրաժեշտ համարեց հարաբերությունների ակտիվացումը նաեւ միջազգային կառույցներում: ՀՀ ԱԺ նախագահը առանձնակի կարեւորեց խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացումը:
Անդրադարձ կատարվեց նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ ԼՂ հարցին: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերստին հայտնեց Հայաստանի պատրաստակամությունը` առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ: Մինչդեռ վերջինս ձգձգում է Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունների վավերացումը խորհրդարանի կողմից:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Նա շատ կարեւոր համարեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը: Ալի Շամիի խոսքերով` իրենք համաձայն են, որ հարցը կարգավորվի Մինսկի խմբի շրջանակներում, ասվում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:

12-го апреля спикер армянского парламента Овик Абрамян, находящийся с трехдневным рабочим визитом в Ливане, встретился с министром иностранных дел и эмигрантов Ливана Али Шамии, сообщает пресс-служба НС РА. Али Шамии, отмечая большую роль армян в деле развития Ливана, выразил готовность развивать с армянской стороной отношения в политической, экономической и культурной сферах.
Овик Абрамян подчеркнул необходимость активации отношений также в международных структурах. В этом контексте он придал большую важность активации парламентской дипломатии.
В ходе встречи стороны также обсудили процесс армяно-турецкого сближения и проблему Нагорного Карабаха. Председатель НС РА еще раз заявил о готовности Армении установить отношения с Турцией без предисловий, в то время как турецкая сторона затягивает ратификацию подписанных армяно-турецких Протоколов.
Относительно карабахской проблемы Абрамян отметил, что конфликт должен разрешиться мирным путем в рамках Минской группы ОБСЕ. Он придал особую важность признанию права народа НКР на самоопределение.
В свою очередь Али Шамии заметил, что Ливан выступает за мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта.