Ապրիլի 13-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն Ահարոն Չեխանովերին հանձնել է ՀՀ կրթության նախարարության բարձրագույն պարգևը`“Ոսկե մեդալը”:
“Քիմիայի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ահարոն Չեխանովերը ժամանել է Հայաստան ոչ միայն ճանաչողական նպատակներով, այլ նաև Երևանի պետական բժշկական համալսարանի 90-ամյակին նվիրված միջոցառմանը մասնակցելու, ինչպես նաև համալսարանի դասախոսների և ուսանողների հետ համագործակցություն հաստատելու համար”,- ապրիլի 13-ին “Ոսկե մեդալի” հանձնման ժամանակ ասել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
“Ես շատ եմ կարդացել Հայաստանի մասին, բայց մինչև այժմ հնարավորություն չեն ունեցել տեսնել այն: Երևանի փողոցներով պարզ զբոսանքն ինձ հաճույք պատճառեց: Մեր երկրները և ժողովուրդները շատ ընդհանրություններ ունեն: Բացի դրանից մենք խաղաղությունը գնահատող երկրներ ենք”,- ասել է Ահարոն Չեխանովերը:
Նա նաև նշեց, որ վաղը կայանալու է նրա հանդիպումը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ. և շնորհակալություն հայտնեց կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանին ջերմ ընդունելության համար:

13-апреля Министр образования и науки РА Армен Ашотян вручил высшую награду Минобразования РА – “Золотую медаль” лауреату Нобелевской премии по химии Аарону Чехановеру.
“ Лауреат Нобелевской премии по химии Аарон Чехановер посетил Армению, не только в познавательных целях, но и для участия в мероприятии, посвященной 90-летию Ереванского государственного медицинского университета, а также для формирования сотрудничества с лекторами и студентами медуниверситета”,- 13-го апреля в ходе вручения “Золотой медали” отметил министр образования и науки РА Армен Ашотян.
“Я очень часто читал про Армению, но до сих пор не имел возможности увидеть ее. Простая прогулка по улицам Еревана мне доставляет удовольствие. У наших стран и народов много общего в историческом плане. Кроме того мы страны – ценящие мир”,- заключил лауреат Нобелевской премии по химии Аарон Чехановер.
Он также отметил, что завтра состоится его встреча с премьер-министром РА Тиграном Саркисяном, и выразил благодарность за теплый прием Министру образования и науки РА Армену Ашотяну.